Լիբիան հրաժարվեց մասնակցել Բեյրութում Արաբական պետությունների լիգայի գագաթնաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբիայի ԱԳ նախարարությունը որոշում Է ընդունել հրաժարվել Արաբական պետությունների լիգայի (ԱՊԼ) տնտեսական գագաթնաժողովին մասնակցելուց, որը պետք Է կայանա հունվարի 18-20-ին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել Է Լիբիայի ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ահմադ Օմար ալ-Արբդը:
«Լիբիայի համաձայնության կառավարության ԱԳ նախարարությունը որոշում Է ընդունել պաշտոնապես չմասնակցել ԱՊԼ-ի տնտեսական գագաթնաժողովին, որն անցկացվելու Է Բեյրութում: Լիբիական պատվիրակության տեղը դատարկ կլինի»,-ասել Է ալ-Արբդը: Լիբանանի շիաների բարձրագույն իսլամական խորհրդի ղեկավար Աբդել Ամիր Քաբալանը հունվարի 12-ին բողոք Էր հայտնել ԱՊԼ-ի գագաթնաժողովին Լիբիային հրավիրելու կապակցությամբ եւ արտակարգ նիստ Էր գումարել այս հարցի շուրջ: Քաբալանը հայտարարել Էր ազգային շահերին հանձնառության մասին՝ Լիբիայում շիա քարոզիչ Մուսա Սադրին, քարոզիչ Մոհամադ Յակուբին եւ լրագրող Աբաս Բադրեդինին առեւանգելու կապակցությամբ: Շիաների խորհրդի ղեկավարը սպառնացել Էր մարդկանց փողոց դուրս բերել եւ շրջափակել օդանավակայանը լիբիական պատվիրակության ժամանման դեպքում: Մուսա Սադրը 1978 թվականին Լիբիայի ղեկավար Մուամար Քադաֆիի կողմից իր ուղեկիցների հետ հրավիրվել Էր Տրիպոլի. այնտեղից նա պետք Է Հռոմ ուղեւորվեր՝ հանդիպելու Հռոմի պապին: Սակայն ո՛չ Սադրը, ո՛չ նրա ուղեկիցները չհասան Իտալիա: Թե ինչ տեղի ունեցավ լիբանանցի շիաների հոգեւոր առաջնորդի հետ, մինչեւ այժմ հայտնի չԷ: Լիբանանում շիա դավանանքի ներկայացուցիչները Քադաֆիին մեղադրել են իրենց քարոզչին առեւանգելու մեջ եւ տեղի ունեցածի պատասխանատվությունը դնում են Լիբիայի ներկայիս կառավարության վրա: Միեւնուն ժամանակ Լիբիայի նախկին նախագահի որդին՝ Հանիբալ Քադաֆին, ձերբակալված Է եւ գտնվում Է լիբանանյան բանտում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ливия отказалась от участия в саммите ЛАГ в Бейруте
МИД Ливии принял решение отказаться от участия в экономическом саммите Лиги арабских государств, который должен состояться 18-20 января, заявил РИА Новости официальный представитель МИД Ливии Ахмад Омар Аль-Арбд.
"МИД Ливии правительства согласия принял решение официально не участвовать на каком-либо уровне в экономическом саммите ЛАГ, который будет проводиться в Бейруте. Место ливийской делегации будет пустым", - сказал Аль-Арбд.
Глава высшего исламского шиитского совета Ливана Абдель Амир Кабалан в субботу заявил о протесте в связи с приглашением Ливии на саммит ЛАГ и созвал экстренное совещание по данному вопросом. Кабалан заявил о приверженности национальным интересам в связи с похищением в Ливии шиитского проповедника Мусы Садра, проповедника Мохаммада Якуба и журналиста Аббаса Бадреддина. Глава шиитского совета пригрозил вывести людей на улицы и блокировать аэропорт в случае прибытия ливийской делегации,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Муса Садр со своими спутниками был приглашен в 1978 году ливийским лидером Муаммаром Каддафи в Триполи, откуда он должен был отправиться в Рим на встречу с папой Римским. Однако до Италии ни Садр, ни его спутники не доехали. Что произошло с духовным лидером ливанских шиитов, до сих пор не известно. Представители шиитской конфессии в Ливане обвинили Каддафи в похищении своего проповедника и возлагают ответственность за произошедшее на нынешнее правительство Ливии. Тем временем сын бывшего ливийского президента Ганибал Каддафи арестован и находится в ливанской тюрьме.