Իսպանիայում սաստիկ անձրեւները հեղեղումներ են առաջացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սաստիկ անձրեւներ են տեղացել մայրցամաքային Իսպանիայում, Ինչպես նաեւ Բալեարյան եւ Կանարյան կղզիներում, ծովեզերքին դրանք հեղեղումներ են առաջացրել, Վալենսիայում եւ Ալիկանտեում նոյեմբերի 19-ին սահմանվել Է վտանգի ամենաբարձր՝ «կարմիր» մակարդակ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է AEMET օդերեւութաբանական գործակալությունը: Առանձնապես տուժել Է արեւելյան ափը:
Նավատայի մունցիպալիտետում (Խերոնայի նահանգ, Կատալոնիայի Ինքնավար Մարզ) մեկ քառակուսի մետրի վրա 170 լիտր տեղումներ են գրանցվել: Մանոլ գետը (Խերոնայի նահանգ) դուրս Է եկել ափերից, դրա հետեւանքով տարահանվել են Ֆիգերասի մի քանի տասնյակ բնակիչներ: Խերոնայում փակ են մայրուղիների 26 հատվածներ: Վտանգի «նարնջագույն» մակարդակ Է սահմանվել Բալեարյան կղզիներում: Կանարյան կղզիներում նոյեմբերի 18-ին ալիքները հասել են վեց մետր բարձրության:
Տեներիֆեի Գարաչիկո քաղաքում փակ Է ափամերձ ճանապարհներից մեկը: Այն բանից հետո, երբ շենքերից մեկում փլվել Է պատշգամբը, 40 մարդ Է տարահանվել: Բացի դրանից, տարահանվել Է կղզու հարավում գտնվող Ադեխեի բնակիչների մի մասը: Այստեղ ալիքները ջարդել են հյուրանոցի ռեստորանների ապակե ցուցափեղկերը: Անդալուսիայում առանձնապես բարդ իրավիճակ Է ստեղծվել Ուելվայում եւ Մալագայում: Երկրի հյուսիսում՝ Աստուրիայում, ալիքները նույնպես հասել են չորսից մինչեւ վեց մետր բարձրության:
Վիվեյրոյի մունցիպալիտետում (Գալիսիայի Ինքնավար Մարզ) մի տարեց կին Է զոհվել այն բանից հետո, երբ ջրը լցվել Է նրա տուն: Նոյեմբերի 19-ին Վալենսիայի նահանգի հարավում եւ Ալիկանտեի հյուսիսում սաստիկ քամիների պատճառով վտանգի «կարմիր մակարդակ» Է սահմանվել: Նոյեմբերի 19-ին չեղարկվել են 45 հազար դպրոցականների պարապմունքները: Մեկ շաբաթ Է, ինչ Իբերիական թերակղզում շարունակվում են անձրեւները, բացի այդ, ջերմաստիճանի կտրուկ նվազում Է սպասվում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Испании сильные дожди привели к наводнениям
Сильные дожди обрушились на материковую Испанию, а также Балеарские острова и Канары, на побережье они привели к наводнениям, в Валенсии и Аликанте в понедельник введен самый высокий, "красный", уровень опасности, как передает Арменпресс, об этом сообщает метеорологическое агентство AEMET.
Особенно пострадало восточное побережье. В муниципалитете Навата (провинция Жирона, автономное сообщество Каталония) выпало 170 литров осадков на квадратный метр. Река Манол (провинция Жирона) вышла из берегов, в результате были эвакуированы несколько десятков жителей Фигераса. В Жироне перекрыты 26 участков трасс.
"Оранжевый" уровень опасности введен на Балеарских островах.
На Канарский островах волны в воскресенье достигали шести метров высотой. В Гарачико на Тенерифе перекрыта одна из прибрежных дорог. После того, как на одном из зданий обрушился балкон, были эвакуированы 40 человек. Кроме того, эвакуированы часть жителей Адехе, расположенного на юге острова. Здесь волны разбили стеклянные витрины ресторанов отеля.
В Андалусии особо сложная ситуация сложилась в Уэльве и Малаге. На севере страны, в Астурии, волны также достигали от четырех до шести метров высоты. Пожилая женщина в муниципалитете Вивейро (автономное сообщество Галисия) погибла после того, как вода затопила ее дом. Из-за сильных ветров на юге провинции Валенсия и на севере Аликанте в понедельник введен "красный уровень" опасности.
У 45 тысяч школьников в понедельник отменены занятия.
Дожди на Иберийском полуострове продолжатся в течение недели, кроме того, ожидается резкое понижение температуры.