Աֆղանստանում սպանվել Է թալիբների պարագլուխներից մեկը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աֆղանստանի Կունդուզ հյուսիսարեւելյան նահանգում «Թալիբան» շարժման առաջնորդ մոլլա Մանսուրն սպանվել Է Իմամ Սահիբի գավառում, որը սահմանակից Է Տաջիկստանին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 22-ին հայտնել Է աֆղանական ազգային բանակի 209-րդ կորպուսի մամուլի կենտրոնը:
Աֆղանական հրամանատարության տվյալներով՝ կառավարական զորքերի հետ ընդհարումների ընթացքում ոչնչացվել Է առնվազն 20 զինյալ, այդ թվում՝ ծայրահեղականնների դաշտային հրամանատար Յասին Վահիդը: 209-րդ կորպուսի շտաբում մոլլա Մանսուրի վերացումը գնահատել են որպես նշանակալի հաջողություն, թալիբների առաջնորդը պատասխանատու Էր կառավարական ուժերի վրա հարձակումների համար ոչ միայն Կունդուզի նահանգում, այլեւ հարեւան Թահարի եւ Բաղլանի նահանգներում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Один из лидеров талибов убит на северо-востоке Афганистана
Лидер движения "Талибан" (террористическая организация, запрещенная в РФ) в северо-восточной афганской провинции Кундуз мулла Мансур убит в столкновении в уезде Имам-Сахиб, приграничном с Таджикистаном, как передает Арменпресс, об этом сообщает в понедельник пресс-центр 209-го корпуса афганской национальной армии "Шахин".
По данным афганского командования, в столкновении с правительственными войсками ликвидированы не менее 20 боевиков, в том числе полевой командир экстремистов мулла Ясин Вахид.
В штабе 209-го корпуса "Шахин" назвали ликвидацию муллы Мансура значительным успехом, лидер талибов отвечал за организацию нападений на правительственные силы не только в провинции Кундуз, но и в соседних провинциях Тахар и Баглан.