Չինաստանը պլանավորում Է «արհեստական Լուսին» դուրս բերել ուղեծիր
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանը պլանավորում Է մինչեւ 2022 թվականն ուղեծիր արձակել մինչեւ չորս «Արհեստական Լուսին» (Renzao Yueliang, «Ժենցզաո յուելյան») արբանյակներ՝ գիշեր ժամանակ Երկրի մակերեւույթի լուսավորման համար ութ անգամ ավելի ինտենսիվ արտացոլման միջոցով, քան Երկրի բնական արբանյակը: Ինչպես հոկտեմբերի 19-ին հայտնել Է China Daily թերթը, այդ օբյեկտներից առաջինը պլանավորվում տիեզերք արձակել արդեն 2020 թվականին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Չինաստանը պլանավորում Է Չենդու քաղաքի (Սիչուանի նահանգ, Հարավարեւմտյան Չինաստան) երկնքում «Արհեստական Լուսինն» ուղեծիր դուրս բրել Սիչան տիեզերակայանից (գտնվում Է նույն տարածաշրջանում) 2020 թվականին»,- նշել Է հրատարակությունը: «Եթե արձակումը հաջող լինի, եւս երեք այդպիսի օբյեկտներ կարձակվեն 2022 թվականին»,- մեջբերում Է թերթը Չենդու քաղաքում Տյանֆուի նոր շրջանի Գիտական ասոցիացիայի ղեկավար Ու Չունֆենի խոսքը, որը տնօրինում Է այդ նախագիծը: «Արհեստական Լուսինը» լուսավորման արբանյակ Է՝ գիշերը բնական արբանյակի լրացման համար, մասնագետների գնահատումներով՝ այն ութ անգամ ավելի պայծառ կլինի: Այդ բնութագրերին կհասնեն այն բանի շնորհիվ, որ վերջինս կգտնվի Երկրից 500 կիլոմետր բարձրության վրա, ինչը շատ ավելի մոտ Է մինչեւ Լուսին 380 հազար կիլոմետր հեռավորությունից»,- հավելել Է գիտնականը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Китай планирует вывести на орбиту "искусственную Луну"
Китай планирует к 2022 году запустить на орбиту до четырех спутников "Искусственная Луна" (Renzao Yueliang, "Жэньцзао юэлян") для освещения земной поверхности в ночное время путем отражения солнечных лучей в восемь раз более интенсивно, чем естественный спутник Земли. Как сообщила в пятницу газета China Daily, первый из таких объектов планируется запустить в космос уже в 2020 году.
"Китай планирует вывести "Искусственную Луну" на орбиту над городом Чэнду (провинция Сычуань, Юго-Западный Китай) с космодрома Сичан (расположен в том же регионе) к 2020 году", - указывает издание. "Если запуск будет успешным, еще три таких объекта будут запущены в 2022 году", - приводит газета слова главы Научной ассоциации нового района Тяньфу в городе Чэнду У Чуньфэна, который курирует этот проект, передает Арменпресс.
"Искусственная Луна" является спутником освещения для дополнения естественного спутника ночью, по оценкам специалистов, она будет в восемь раз ярче. Такие характеристики должны быть достигнуты благодаря тому, что она будет находится на высоте 500 км от Земли, что намного ближе дистанции в 380 тыс. км до Луны", - добавил ученый.