Հայաստանում ներդրվում են տարեցների խնամքի այլընտրանքային ծառայություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը տարեցների խնամքի հետ կապված նոր առաջարկություններով է հանդես գալիս: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հաշմանդամների և տարեցների հիմնահարցերի վարչության պետի տեղակալ Անահիտ Գևորգյանը նշեց, ներդնում են տարեցների խնամքի այլընտրանքային ծառայություններ, որոնք պետք է լինեն տարեցների կարիքներին համապատասխան:
«Դրա համար մենք նախատեսել ենք նոր ծրագրեր՝ սոցիալական օգնականի ծառայությունը, շուրջօրյա դայակի օգնություն, առողջ ապրելակերպի ակումբների ստեղծում: Ներմուծել ենք խնամատար ընտանիքի գաղափարը: Այսինքն՝ ընտանիքներ լինեն, որոնք որոշակի վարձատրության դեպքում համաձայն կլինեն միայնակ տարեցների պահել: Այս պահին ուսումնասիրություն ենք կատարում, որ հասարակության շրջանում տեսնենք, թե կարծիքներն ինչպիսին են: Այս փորձը կար երեխաների պարագայում, ինչը փորձում ենք ներմուծել տարեցների ոլորտ»,-ասաց Անահիտ Գևորգյանը:
Անահիտ Գևորգյանը խոսեց մեկ այլ ծառայության մասին: Եթե տարեցը միայնակ է, անժառանգ է, ապա հնարավոր է իրեն ծառայություն մատուցվի իր իսկ բնակարանում, փոխարենը տարեցը բնակարանը նվիրում է պետությանը: Այս ծառայությունը ևս այլընտրանքային է: Անահիտ Գևորգյանը նշեց, որ համապատասխան գործիքակազմը կա, որ գործարքն արվի օրենքին համապատասխան և տարեցները խաբված չլինեն:
Տարեցների հիմնահարցերը միշտ եղել են և կլինեն ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի ուշադրության կենտրոնում: ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի բնակչություն և զարգացում ծրագրի ղեկավար Աննա Հովհաննիսյանը նշեց, որ բազում հետազոտություններ են իրականացրել տարեցների հիմնախնդիրները բացահայտելու ուղղությամբ:
«Արդեն այլընտրանքային ծառայությունների մատուցման ժամանակը եկել է: Տնային սպասարկում, տուն այցի ինստիտուտի ներդրում, փոքր խնամքի տներ և այլ ծառայություններ, դրանք կարող են լինել և՛ անվճար, և՛ վճարովի, և՛ համավճարովի: Տարեցները հիմնականում ցանկանում էին ստանալ անվճար հիմունքներով: Սպասելի էր, որովհետև նրանցից շատերը ոչ լավ սոցիալական վիճակում են, ինքնուրույն ի վիճակի չեն հոգալ իրենց ծախսերը»,-ասաց նա:
«Տարեցների խնամքի և առողջության ապահովման ասոցիացիա»-ի նախագահ Արթուր Թորոսյանը կարևոր համարեց տարեցներին խնամքի ծառայություն մատուցող կազմակերպությունների թվի ավելացումը:
«Դա իր հերթին կբերի մրցակցության, որն էլ կհանգեցնի ծառայությունների որակի բարձրացմանը: Միայն մեկ կամ երկու կազմակերպության առկայությունը, կամ միայն պետության գործառույթները քիչ են խնդիրները լուծելու համար: Մրցակցությունը բոլոր դեպքերում խրախուսվում է»,-հավելեց Արթուր Թորոսյանը:

В Армении внедряются альтернативные услуги по уходу за престарелыми
Министерство по вопросам труда и соцзащиты Армении выступает с новыми инициативами по созданию альтернативных услуг по уходу за престарелыми. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказала замначальника управления по вопросам инвалидов и престарелых   Анаит Геворгян. По ее словам, в Армении внедряются альтернативные услуги по уходу за престарелыми – в соответствии с их потребностями.
«Мы предусмотрели с этой целью новые программы: службу социального помощника, помощь круглосуточой сиделки, создание клубов ЗОЖ. Внедрили идею опекунской семьи. Будут семьи, которые, за определенное вознаграждение, будут содержать одиноких престарелых. Сейчас мы проводим исследования, будем изучать мнения общества. Есть опыт в отношении детей, и мы пытаемся применить его к престарелым», - сказала она.
По ее словам, есть и другой вариант услуги – если престарелый одинок и не имеет наследников, государство сможет заботиться о нем в его же квартире, взамен престарелый подарит квартиру государству. Все эти услуги – альтернативные. По ее словам, имеются все законные основы для того, чтобы исключить при таких сделках обман и мошенничество.
По тому же вопросу высказалась руководитель программы фонда населения ООН Анна Ованнисян. По ее словам, настало время для внедрения альтернативных услуг по уходу за престарелыми. Это могут быть домашнее обслуживание, институт посещений на дому, малые дома ухода, причем, услуги могут быть платные, бесплатные, оплачиваемые совместно.
Председатель ассоциации «Уход и здравоохранение престарелых» Артур Торосян думает, что важно увеличение числа организаций, занимающихся оказанием альтернативных услуг по уходу за престарелыми.
«Это приведет к конкуренции, улучшению качества альтернативных услуг по уходу за престарелыми. Конкуренция поощряется всегда»,-сказал он.