Կառավարությունը մտադիր է սկսել երկրից թալանված և արտերկիր տեղափոխված ունեցվածքի վերադարձի գործընթաց
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանը երկրից թալանված և արտերկրում հանգրվանած ունեցվածքի նույնականացման և վերադարձի գործընթաց սկսելու ակնկալիքով խորհրդատվական և տեխնիկական աջակցություն ստանալու վերաբերյալ նամակ է գրել Համաշխարհային Բանկի ղեկավարությանը: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին Միրզոյանը տեղեկացրել է ֆեյսբուքյան իր էջում կատարած գրառմամբ:
«Գաղտնիք չի, որ կոռումպացված հասարակություններում կոռուպցիայի, հանրային միջոցների յուրացման և այլ ապօրինի ճանապարհներով կուտակված միջոցները հաճախ դուրս են բերվում տվյալ երկրից և տեղափոխվում այլ երկրներ՝ համեմատաբար հանգիստ և ապահով հանգրվան գտնելու։
Այս արատավոր պրակտիկային վերջ դնելու և թալանված հանրային ունեցվածքը վերականգնելու նպատակով Համաշխարհային Բանկի և UNODC-ի նախաձեռնությամբ հիմնված մի գործիք կա՝ Stolen Asset Recovery Initiative-ը։
Մեր երկրից թալանված և արտերկրում հանգրվանած ունեցվածքի իդենտիֆիկացիայի և վերադարձի գործընթաց սկսելու ակնկալիքով այսօր Stolen Asset Recovery Initiative-ից խորհրդատվական և տեխնիկական աջակցություն ստանալու վերաբերյալ նամակ եմ գրել Համաշխարհային Բանկի ղեկավարությանը»,- նշել է ՀՀ առաջին փոխվարչապետը։

Government plans to start process of returning property plundered and taken overseas from Armenia
YEREVAN, AUGUST 9, ARMENPRESS. First Vice Prime MInister of Armenia Ararat Mirzoyan has sent a letter to the leadership of the World Bank for getting consulting and technical support for the identification and return of the property of Armenia that has been plundered and taken overseas, ARMENPRESS reports Mirzoyan informed by a note published on his Facebook page.
"It's not a secret that in corrupted societies sums accumulated through corruption, embezzlement of public resources, and other illicit ways are often taken out from the given country to another for finding a relatevly calm and safe shelter.
For putting end to this vicious practice and restoring the plundered public property, there is a tool created by the initiative of the World Bank and UNODC called Stolen Asset recovery Initiative.
I have written a letter today to the leadership of the World Bank for receiving consulting and technical suport from the Stolen Asset recovery Initiative with the expectation to launch the process of identification and return of the property plundered from our country and taken overseas", First Vice PM wrote.