Մոգերինին պաշտպանել Է Ալբանիայի հետ ԵՄ-ին անդամակցելու շուրջ բանակցություններ սկսելը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԻՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին հավաստել Է, որ Եվրահանձնաժողովը առաջարկում Է անդամակցության շուրջ բանակցություններ սկսել ինչպես Մակեդոնիայի, այնպես Էլ Ալբանիայի հետ եւ ակնկալում Է մասնակից երկրների կողմից համապատասխան որոշման ընդունումը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ները հայտնել են, որ Նիդեռլանդները կարող Է դեմ արտահայտվել Ալբանիայի հետ բանակցություններ սկսելու որոշմանը: Քաղաքական որոշումը կարող Է ընդունվել ԵՄ-ի՝ հունիսի 28-29-ին կայանալիք գագաթնաժողովում: «Եվրահանձնաժողովի հանձնարարականն այն Է, որ բանակցություններ սկսվեն ինչպես Սկոպիեի, այնպես Էլ Տիրանայի հետ… Ես հուսով եմ, որ երկրները ճիշտ որոշում կընդունեն, մենք տպավորիչ առաջընթաց ենք տեսնում Բալկաններում»,-հունիսի 25-ին ասել Է նա լրագրողներին ԵՄ-ի արտաքին գործերի խորհրդի նիստի սկսվելուց առաջ:
Ապրիլին Եվրահանձնաժողովն առաջարկել Է Ալբանիայի եւ Մակեդոնիայի հետ բանակցություններ սկսել ԵՄ-ին նրանց անդամակցության հեռանկարների շուրջ: Ներկայում Եվրամիությանն անդամակցելու պաշտոնական թեկնածուներ են հանդիսանում Ալբանիան (2014 թվականից), Մակեդոնիան (2005 թվականից), Չեռնոգորիան (2010 թվականից), Սերբիան (2012 թվականից) եւ Թուրքիան (1999 թվականից), հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Могерини поддерживает начало переговоров с Албанией о вступлении в ЕС
Глава дипломатии ЕС Федерика Могерини подтвердила, что ЕК рекомендует начать переговоры о вступлении как с Македонией, так и Албанией, и надеется на соответствующее решение стран-участниц, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Ранее ряд СМИ сообщили, что Нидерланды могут выступить против решения о начале переговоров с Албанией. Политическое решение может быть принято на саммите ЕС 28-29 июня.
"Рекомендация Еврокомиссии состояла в том, чтобы начать переговоры как со Скопье, так и с Тираной… Я надеюсь, что страны примут правильное решение, мы видим впечатляющий прогресс на Балканах", — сказала она журналистам в понедельник перед началом заседания совета по иностранным делам ЕС.
В апреле Еврокомиссия рекомендовала начать переговоры с Албанией и Македонией о перспективах вступления в ЕС.
Официальными кандидатами на вступление в Евросоюз на настоящий момент являются Албания (с 2014 года), Македония (с 2005 года), Черногория (с 2010 года), Сербия (с 2012 года) и Турция (с 1999 года). Ранее переговоры о присоединении к ЕС были начаты с тремя из них: с Турцией (в 2005 году), с Черногорией (в 2012 году) и с Сербией (в 2014).