Հայտարարվել են Forbes-ի վարկածով Ռուսաստանի ամենահարուստ բիզնեսմենները
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նովոլիպեցկի մետալուրգիական կոմբինատի (ՆԼՄԿ) սեփականատեր Վլադիմիր Լիսինը, Forbes հանդեսի վարկածով, երրորդ անգամ գլխավորել Է Ռուսաստանի 200 ամենահարուստ գործարարների վարկանիշը: Նրա կարողությունը գնահատվում Է 19,1 մլրդ դոլար:
Ավելի վաղ Լիսինը վարկանիշը գլխավորել Է 2010 եւ 2011 թվականներին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Երկրորդ տեղն զբաղեցրել Է «Սեւերստալի» սեփականատեր Ալեքսեյ Միլլերը՝ 18,7 մլրդ դոլար կարողությամբ: 2017 թվականի վարկանիշի առաջատար Լեոնիդ Միխելսոնը, որը «Սիբուր» նավթաքիմիական ընկերության եւ «Նովատեկ» գազի ընկերության հիմնական սեփականատերն Է, 2018 թվականին իջել Է ցուցակի երրորդ դիրք. նրա կարողությունը գնահատվում Է 18 մլրդ դոլար:
Թոփ-10-ում նաեւ տեղ են գտել «Լուկօյլ»-ի նախագահ Վագիթ Ալեքպերովը (16,4 մլրդ դոլար), «Սիբուր»-ի եւ «Նովատեկ»-ի գծով Միխելսոնի գործընկեր Գենադի Տիմչենկոն (16 մլրդ դոլար), «Նորիլսկի նիկել»-ի համասեփականատեր Վլադիմիր Պոտանինը (15,9 մլրդ դոլար), «Եվրոխիմ»-ի ռազմավարության կոմիտեի նախագահ Անդրեյ Մելնիչենկոն (15,5 մլրդ դոլար), LetterOne Holdings-ի եւ «Ալֆա-Գրուպ»-ի համասեփականատեր Միխայիլ Ֆրիդմանը (15,1 մլրդ դոլար), UC Rusal-ի բաժնետեր Վիկտոր Վեկսելբերգը (14,4 մլրդ դոլար) եւ «Մետալլոինվեստ»-ի հիմնական սեփականատեր Ալիշեր Ուսմանովը (12,5 մլրդ դոլար): Վարկանիշի մասնակիցների միագումար կարողությունը մեկ տարվա ընթացքում աճել Է 25 միլիարդով եւ կազմել 485 մլրդ դոլար: Ռուսաստանում մեկ տարում նաեւ ավելացել Է միլիարդատերերի թիվը՝ 96-ից հասնելով 106-ի:

Названы богатейшие бизнесмены России Владимир Лисин
Владелец Новолипецкого металлургического комбината (НЛМК) Владимир Лисин в третий раз возглавил рейтинг 200 богатейших бизнесменов России по версии Forbes, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Его состояние оценивается в 19,1 миллиарда долларов. Ранее Лисин возглавлял рейтинг в 2010 и 2011 годах.
Второе место занял владелец«Северстали» Алексей Мордашов с состоянием в 18,7 миллиарда долларов. Лидер рейтинга 2017 года Леонид Михельсон, являющийся основным владельцем нефтехимической компании «Сибур» и газовой компании «Новатэк», опустился в 2018 году на третью позицию списка — его состояние оценивается в 18 миллиардов долларов.
В топ-10 также вошли президент «Лукойла» Вагит Алекперов (16,4 миллиарда долларов), партнер Михельсона по «Сибуру» и «Новатэку» Геннадий Тимченко (16 миллиардов), совладелец «Норильского никеля» Владимир Потанин (15,9 миллиарда), председатель комитета по стратегии «Еврохима» Андрей Мельниченко(15,5 миллиарда), совладелец LetterOne Holdings и «Альфа-Групп» Михаил Фридман(15,1 миллиарда), акционер UC Rusal Виктор Вексельберг (14,4 миллиарда) и основной владелец «Металлоинвеста» Алишер Усманов (12,5 миллиарда).
За год совокупное состояние участников рейтинга выросло на 25 миллиардов и составило 485 миллиардов долларов. За год в России также увеличилось число миллиардеров — с 96 до 106.