Հռոմի պապը Դուբլինում կմասնակցի Ընտանիքների համաշխարհային հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը օգոստոսին կայցելի Իռլանդիա եւ կմասնակցի ավանդական կաթոլիկական Ընտանիքների համաշխարհային հանդիպմանը, որը տեղի Է ունենալու Դուբլինում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ընտանիքների համաշխարհային հանդիպման կապակցությամբ ես մտադիր եմ այս տարվա օգոստոսի 25-ին երկու օրով ուղեւորվելԴուբլին»,-հայտարարել Է քահանայապետն ինքը՝ մարտի 21-ին հանդես գալով Վատիկանում անցկացված համընդհանուր ունկնդրության ընթացքում: «Շնորհակալություն եմ հայտնում քաղաքացիական իշխանություններին, եպիսկոպոսներին, Դուբլինի եպիսկոպոսին եւ բոլոր նրանց, ովքեր համագործակցել են այդ ուղեւորության նախապատրաստման նպատակով: Շնորհակալությո՛ւն»,-ասել Է Ֆրանցիսկոսը:
Ընտանիքների համաշխարհային հանդիպումը յուրաքանչյուր երեք տարին մեկ Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու կողմից անցկացվում Է աշխարհականների, ընտանիքների եւ կյանքի գործերով Վատիկանի Դիկաստերիայի հովանու ներքո: Վերջին անգամ այդ ֆորումը 2015 թվականի սեպտեմբերին կայացել Է Ֆիլադելֆիայում (ԱՄՆ): Ընտանիքների դուբլինյան հանդիպմանն իրենց մասնակցության մասին, Վատիկանի աղբյուրների համաձայն, արդեն հայտարարել Է շուրջ 20 հազար մարդ: Մինչեւ վերջին ժամանակներս այդ համաժողովին քահանայապետի մասնակցության հարցը բաց Էր մնում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Папа Франциск посетит Дублин, где примет участие во Всемирной встрече семей
Папа Римский Франциск в августе посетит Ирландию и примет участие в традиционной католической Всемирной встрече семей, которая состоится в Дублине, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"По случаю будущей Всемирной встречи семей я намерен отправиться в Дублин с 25 по 26 августа этого года", — объявил сам понтифик в среду в ходе всеобщей аудиенции в Ватикане.
"Благодарю гражданские власти, епископов, епископа Дублина и всех тех, кто сотрудничали в целях подготовки этой поездки. Спасибо!" — сказал Франциск.
Всемирная встреча семей проводится Римско-католической церковью каждые три года под эгидой ватиканской Дикастерии по делам мирян, семьи и жизни. В последний раз этот форум состоялся в сентябре 2015 года в Филадельфии (США). О своем участии в дублинской встрече семей, согласно ватиканским источникам, уже заявили около 20 тысяч человек. До последнего времени вопрос об участии понтифика в этом форуме оставался открытым.