Սմարթֆոնն օդից լիցքավորելու միջոց Է գտնվել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի հետազոտողները մշակել են մի սարք, որը կարող Է Էլեկտրականություն արտադրել մթնոլորտից: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում Է ինստիտուտի կայքում:
Սարքն աշխատում Է շրջակա միջավայրի ջերմաստիճանի ամենօրյա տատանումների հիման վրա: Այսպես, ցերեկային եւ գիշերային ջերմաստիճանի Ցելսիուսի 10 աստիճան տարբերության դեպքում այն արտադրում Է 1,3 միլիվատ Էներգիա եւ 350 միլիվոլտ պոտենցիալ: Դա բավական Է հասարակ տվիչների եւ կապի միջոցների աշխատանքն ապահովելու համար: Սարքի ներսում գտնվում Է պղնձի եւ նիկելի մետաղական փրփուր՝ ծածկված գրաֆենի շերտով եւ լցված հատուկ մոմով:
Դրա շնորհիվ սարքի մի կողմը տաքություն Է անջատում, մինչդեռ մյուսն այն կուտակում Է, եւ ջերմաստճանների այդ տատանումները թույլ են տալիս ԷլեկտրաԷներգիա արտադրել: Այդ ջերմաստիճանային ռեզոնատորը, գիտնականների խոսքով՝ ունի գիտությանը հայտնի ամենամեծ ջերմային իներցիան:
Մասնագետները պլանավորում են մեծացնել դրա հզորությունը՝ շարժական սարքերը, ներառյալ սմարթֆոնները լիցքավորելու հնարավորություն ապահովելու համար: Ենթադրվում Է, որ ապագայում ջերմաստիճանային ռեզոնատորը թույլ կտա Էլեկտրիֆիկացնել հեռավոր տարածաշրջանները, ինչպես նաեւ ԷլեկտրաԷներգիայով կապահովի տիեզերագնացներին:

Найден способ заряжать смартфон от воздуха
Исследователи Массачусетского технологического института разработали устройство, способное вырабатывать электричество из атмосферы. Как передает Арменпресс, об этом сообщается на сайте института.
Устройство работает на основе каждодневных колебаний температуры окружающей среды. Так, при разнице дневной и ночной температуры в 10 градусов Цельсия оно вырабатывает 1,3 милливатта энергии и 350 милливольт потенциала. Этого достаточно для обеспечения работы простых датчиков и средств связи.
Внутри устройства находится металлическая пена из меди и никеля, покрытая слоем графена и наполненная специальным воском. В результате одна сторона прибора выделяет тепло, когда как другая его накапливает и такие колебания температур позволяют вырабатывать электроэнергию. Этот термальный резонатор, по словам ученых, обладает наивысшей тепловой инерцией из ивестных науке.
Специалисты планируют увеличить его мощность, чтобы обеспечить возможность заряжать мобильные устройства, включая смартфоны. Предполагается, что в будущем термальный резонатор позволит электрифицировать удаленные регионы, а также обеспечит электроэнергией космонавтов.