ՀՀ Նախագահը ազգային անվտանգության ռազմավարությունը վերանայելու անհրաժեշտություն է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը արտաքին գործերի նախարարությունում հունվարի 30-ին ԱԳՆ ղեկավար կազմի հետ հանդիպման ժամանակ մեծապես կարևորել է արտաքին քաղաքականության բնագավառում միջնաժամկետ և երկարաժամկետ ծրագրավորումը, համապատասխան քաղաքականության մշակումը:
«Կարծում եմ, որ արդեն հասունացել է Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմավարությունը վերանայելու և արդիականացնելու ժամանակը: Պատահական չէ, որ այս գաղափարը ես առաջ եմ քաշում և հնչեցնում եմ հենց արտաքին գործերի նախարարությունում։
Հայաստանի ազգային անվտանգության առաջնային մարտահրավերները հիմնականում առնչվում են կամ, ավելի ճիշտ, ուղղակիորեն փոխկապակցված են մեր արտաքին միջավայրի հետ։ Ակնկալում եմ, որ արտգործնախարարությունն ունենալու է շոշափելի դերակատարում այս փաստաթղթի վերանայման ողջ գործընթացում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է ՀՀ Նախագահը։
Նա կարծիք է հայտնել, որ արտաքին գործերի նախարարությունը կուտակել է անհրաժեշտ գիտելիքներ, փորձ և ամենակարևորը՝ գործիքակազմ ներկայացնելու իսկապես բովանդակային և սկզբունքային առաջարկություններ։ «Բայց դուք դիվանագետներ եք և շատ հստակ պատկերացնում եք, որ այդպիսի հիմնարար և երկարաժամկետ փաստաթուղթ ունենալու համար անհրաժեշտ են որոշակի պայմաններ և հատկապես այդպիսի փաստաթղթի ստեղծման ժամանակ անհրաժեշտություն է հստակությունը»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը:

YEREVAN, JANUARY 30, ARMENPRESS. During a meeting with the leadership of the foreign ministry in Yerevan, Armenian President Serzh Sargsyan greatly highlighted mid-term and long-term planning in foreign policy and designing of relevant policy.
“I believe it is high time to revise and modernize the national security strategy of Armenia. It is no coincidence that I put forward this idea in the foreign ministry itself.
The primary challenges of Armenia’s national security mainly relate, or, are directly tied with our external environment. I expect that the foreign ministry will have tangible role in the entire process of revising this document”, the President said.
The said that the ministry has gathered necessary knowledge, experience and most importantly tools to present truly principled and comprehensive proposals.
“But you are diplomats and you very well realize that in order to have such fundamental and long-term document certain conditions are necessary and specificity is a necessity during creating such document”, he said.