Թուրքիայում կայացած դահուկավազքի մրցումներին գյումրեցի մարզուհին զբաղեցրել է առաջին տեղը
ԳՅՈՒՄՐԻ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի Էրզրում քաղաքում անցկացված դահուկավազքի մրցաշարին մասնակցել են նաև հայ մարզիկները: Գյումրեցի Աննա Մխիթարյանը հաղթող է ճանաչվել 10 կմ ազատ ոճում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Գյումրու Լյուդվիգ Մնացականյանի անվան Ձմեռային մարզաձևերի հանրապետական մարզադպրոցի տնօրեն, ՀՀ վաստակավոր մարզիչ Սլավիկ Սարգսյանը, 2017 թվականի դեկտեմբերի 31- ից 2018 թվականի հունվարի 3-ը Թուրքիայի Էրզրում քաղաքի «Kandilli» մարզաբազայում կայացած դահուկավազքի ՖԻՍ մրցաշարում, որը համարվում էր նաև 2018 թվականի ձմեռային Օլիմպիական խաղերի վարկանիշային մրցում, փայլուն են հանդես եկել Գյումրու Լյուդվիգ Մնացականյանի անվան Ձմեռային մարզաձևերի հանրապետական մարզադպրոցի սաները։ Մարզադպրոցի սան Աննա Մխիթարյանը 10 կմ ազատ ոճում գրավել Է 1-ին տեղը, իսկ մարզադպրոցի սաներ` Աննա Ռաշոյանը՝ 6-րդ, Մյասնիկ Ղարիբյանը՝ 7-րդ, Նելլի Խաչատրյանը՝ 12-րդ տեղերը։
«Մրցումներին մասնակցել էր 15 երկիր, գյումրեցի 21-ամյա Աննան Հայաստանի կանանց դահուկավազքի պատմության մեջ առաջին անգամ հաղթող է ճանաչվել միջազգային մրցումներում՝ 10 կմ ազատ ոճում հավաքելով 127 միավոր՝ Էրզրումում պատվո պատվանդանին բարձրացնելով հայկական դրոշը: Ամենահուզիչը հայկական հիմնն էր»,-նշեց մարզիչը՝ հավելելով, որ Աննան սրանով նվաճել է օլիմպիական խաղերին մասնակցելու իրավունքը, իսկ մինչ այդ կմասնակցի Հայաստանի առաջնությանը:

На состязаниях по лыжному спорту, прошедших в Турции, спортсменка из Гюмри заняла первое место
На состязаниях по лыжному спорту, прошедших в городе Эрзрум в Турции, спортсменка из Гюмри Анна Мхитарян заняла первое место в забеге на 10 км.
Как сообщил «Арменпресс» залуженный тренер, директор спортшколы по зимним видам спорта Гюмри имени Людвига Мнацаканяна Славик Саргсян, с 31-го декабря по 3-е января в Эрзруме, на спортивной базе «Kandilli» проходил турнир, дающий рейтинговые очки для участия в олимпийских играх, на котором блестяще выступили питомцы спортшколы по зимним видам спорта Гюмри имени Людвига Мнацаканяна. Анна Мхитарян заняла первое место в забеге на 10 км, Анна Рашоян - 6-е, Мясник Гарибян - 7-е, Нелли Хачатрян - 12-е места.
«В состязаниях принимали участие представители 15 стран, 21-летняя Анна Мхитарян заняла первое место в забеге на 10 км, что случилось впервые среди женщин-лыжниц из Армении, в Эрзруме был поднят армянский флаг, прозвучал гимн Армении, что было очень волнующе»,- рассказал тренер, отметив, что Анна получила право на участие в олимпийских играх. Мать Анны – Анаит Мхитарян, является тренером по лыжному спорту.