Հայաստանից Ռուսաստան արտահանումը աճել է 239 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանից Ռուսաստան արտահանումը 2017 թվականի հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին կազմել է 428 միլիոն դոլար: Այն 2015 թվականի համեմատ աճել է 239 տոկոսով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` դեկտեմբերի 13-ին լրագրողների հետ զրույցում այս մասին նշեց Հայաստանում Ռուսաստանի առևտրային ներկայացուցչության ղեկավար Անդրեյ Բաբկոն: Նրա խոսքով, Հայաստանը, որպես ԵԱՏՄ անդամ երկիր, ունենալով մաքսային արտոնություններ՝ հնարավորություն է ստացել ավելի մեծ քանակով ապրանք արտահանել ռուսական շուկա:
«Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը 2015 թվականի հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին կազմել է 989,7 միլիոն դոլար, իսկ 2017 թվականի նույն ժամանակահատվածում՝ 1 միլիարդ 336,6 միլիոն դոլար:
2015 թվականին Հայաստանից Ռուսաստան արտահանումը կազմել է 179 միլիոն դոլար, իսկ 2017 թվականին աճել է 239 տոկոսով՝ կազմելով 428 միլիոն դոլար», -նշեց Բաբկոն:
Նրա խոսքով` Ռուսաստանից Հայաստան ներմուծումը 2015 թվականին կազմել է 810 միլիոն դոլար, իսկ 2017 թվականին՝ 908,6 միլիոն դոլար կամ աճել է 112 տոկոսով:
2017 թվականին Ռուսաստան ներմուծված հայկական ապրանքների 62 տոկոսը կազմել են գյուղատնտեսական սննդամթերքը, 11.5 տոկոսը թանկարժեք մետաղները և քարերը, 9.2 տոկոսը՝ տեքստիլ և թեթև արդյունաբերությունը և 5.9 տոկոսը՝ մեքենա-սարքավորումները:
«2017 թվականին Հայաստան ներմուծված ռուսական ապրանքների 46,9 տոկոսը կազմել են հանքային ջրերը, 16.8 տոկոսը` գյուղմթերքը, 11.9 տոկոսը` մեքենասարքավորումները , 9.1 տոկոսը` թանկարժեք մետաղները և քարերը»,- նշեց Բաբկոն:

Экспорт из Армении в РФ вырос на 239%
Экспорт из Армении в РФ за январь-октябрь 2017 года составил 428 млн долларов. Это больше, чем в 2015 году, на 239%. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал торгпред РФ в Армении Андрей Бабко.
«Объем внешней торговли между двумя странами в январе-декабре 2015 года составил  989,7 млн долларов, а в аналогичный период 2017 года достиг 1,336 млрд долларов. Экспорт из России в Армению за 9 месяцев  2015 года составил 179 млн долларов , 2017 года – 428 млн долларов, то есть темпы роста за два года достигли до 239%, при этом импорт из России в Армению за тот же период 2015 года составил 810 млн долларов, а  2017 года - 908,6 млн долларов.  Рост за два года составил 112%.
Таким образом, Армения за два года на 127.6%  увеличила общий внешторг, поскольку большая доля его объема приходится на Россию. Помимо этого, отмена таможенных пошлин позволяет гораздо проще выйти на российский рынок армянским производителям различной продукции, ведь сегодня экспортерам необходим только один документ –сертификат происхождении товара»,- отметил Андрей Бабко.
В структуре российского импорта из Армении 62% составляют продовольственные товары и сельхозсырье, на втором месте – 11.5% - жемчуг, драгоценные камни и металлы, на третьем месте –9,2%, текстиль, текстильные изделия и обувь, далее машинооборудование и транспортные средства – 5,9%. В структуре экспорта из РФ в Армению в 2017 году минеральные продукты составили 46,9%, продовольственные товары и сельхозсырье- 16,8%, машинооборудование и транспортные средства -11,9%, металлы и изделия из них- 9,1%.