Հայաստանից Ռուսաստան արտահանումը աճել է 239 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանից Ռուսաստան արտահանումը 2017 թվականի հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին կազմել է 428 միլիոն դոլար: Այն 2015 թվականի համեմատ աճել է 239 տոկոսով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` դեկտեմբերի 13-ին լրագրողների հետ զրույցում այս մասին նշեց Հայաստանում Ռուսաստանի առևտրային ներկայացուցչության ղեկավար Անդրեյ Բաբկոն: Նրա խոսքով, Հայաստանը, որպես ԵԱՏՄ անդամ երկիր, ունենալով մաքսային արտոնություններ՝ հնարավորություն է ստացել ավելի մեծ քանակով ապրանք արտահանել ռուսական շուկա:
«Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը 2015 թվականի հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին կազմել է 989,7 միլիոն դոլար, իսկ 2017 թվականի նույն ժամանակահատվածում՝ 1 միլիարդ 336,6 միլիոն դոլար:
2015 թվականին Հայաստանից Ռուսաստան արտահանումը կազմել է 179 միլիոն դոլար, իսկ 2017 թվականին աճել է 239 տոկոսով՝ կազմելով 428 միլիոն դոլար», -նշեց Բաբկոն:
Նրա խոսքով` Ռուսաստանից Հայաստան ներմուծումը 2015 թվականին կազմել է 810 միլիոն դոլար, իսկ 2017 թվականին՝ 908,6 միլիոն դոլար կամ աճել է 112 տոկոսով:
2017 թվականին Ռուսաստան ներմուծված հայկական ապրանքների 62 տոկոսը կազմել են գյուղատնտեսական սննդամթերքը, 11.5 տոկոսը թանկարժեք մետաղները և քարերը, 9.2 տոկոսը՝ տեքստիլ և թեթև արդյունաբերությունը և 5.9 տոկոսը՝ մեքենա-սարքավորումները:
«2017 թվականին Հայաստան ներմուծված ռուսական ապրանքների 46,9 տոկոսը կազմել են հանքային ջրերը, 16.8 տոկոսը` գյուղմթերքը, 11.9 տոկոսը` մեքենասարքավորումները , 9.1 տոկոսը` թանկարժեք մետաղները և քարերը»,- նշեց Բաբկոն:

Export from Armenia to Russia increases by 239%
YEREVAN, DECEMBER 13, ARMENPRESS. The export from Armenia to Russia comprised 248 million USD in January-October 2017. It increased by 239% compared to 2015, Andrei Babko – Russia’s Trade Representative to Armenia, told reporters on December 13, Armenpress reports.
According to him, Armenia, as a member of the Eurasian Economic Union (EAEU), having customs privileges had an opportunity to export more products to the Russian market.
“The trade turnover between Armenia and Russia comprised 989,7 million USD in January-October 2015, and 1 billion 336,6 million USD in the same period of 2017. In 2015 the export from Armenia to Russia comprised 179 million USD, and it increased by 239% in 2017 comprising 428 million USD”, Andrei Babko said.
He added that the import from Russia to Armenia comprised 810 million USD in 2015, whereas in 2017 this number was 908,6 million USD or an increase of 112%.
62% of Armenian products imported to Russia in 2017 comprised the agricultural products, 11.5% - precious metals and stones, 9.2% - textile and light industry, and 5.9% - machinery and equipment.
“46.9% of Russian products imported to Armenia in 2017 comprised the mineral waters, 16.8% - agricultural products, 11.9% - machinery and equipment, and 9.1% - precious metals and stones”, Babko said.