Իրանը եւ Սաուդյան Արաբիան պատվիրակություններ կփոխանակեն
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը օգոստոսի 23-ին հայտարարել Է, որ Իրանը եւ Սաուդյան Արաբիան, որը 2016 թվականի սկզբին դարձավ դիվանագիտական հարաբերությունների խզման նախաձեռնողը, պատվիրակություններ կփոխանակեն: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է ISNA գործակալությունը:
Իրանի ԱԳ նախարարը գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել Է, որ իր երկիրն այժմ ավարտում Է նախապատրաստությունը, որպեսզի պատվիրակությունների փոխանակում իրականացնի Սաուդյան Արաբիայի հետ: Պատվիրակությունների մասնակիցները կայցելեն միմյանց դիվանագիտական ներկայացուցչություններ: «Իրանը մշտ Էլ ցանկացել Է լավ հարաբերույթուններ ունենալ տարածաշրջանի բոլոր հարեւաննների հետ»,-ասել Է Զարիֆը՝ խոսելով Սաուդյան Արաբիայի հետ հարաբերությունների մասին:
Զարիֆի խոսքով՝ դիվանագետներին արդեն այցագրեր են տրված: ԱԳ նախարարը հայտնել Է, որ այցերը կկայանան հաջից հետո, որն այս տարի կտեւի օգոստոսի 30-ից մինչեւ սեպտեմբերի 4-ը:
Սաուդյան Արաբիան 2016 թվականի հունվարի սկզբին խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները Իրանի հետ այն բանից հետո, երբ ցուցարարները հարձակվեցին Թեհրանում թագավորության դեսպանատան եւ Մեշհեդում հյուպատոսարանի վրա: Ցույցերի պատճառը Սաուդյան Արաբիայում շիա հայտնի քարոզիչ Նիմր ան Նիմրի մահապատիժն Էր: Շիաբնակ Իրանը եւ սուննիաբնակ Սաուդյան Արաբիան վաղեմի հակառակորդներ են տարածաշրջանում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Иран и Саудовская Аравия проведут обмен делегациями
Глава иранского МИД Мохаммад Джавад Зариф заявил в среду, что Иран и Саудовская Аравия, которая в начале 2016 года стала инициатором разрыва дипломатических отношений, проведут обмен делегациями, передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Глава МИД Ирана в интервью агентству заявил, что страна сейчас завершает подготовку для того, чтобы осуществить обмен делегациями с Саудовской Аравией. Участники делегаций посетят дипмиссии друг друга.
"Иран всегда хотел иметь хорошие отношения со своими соседями в регионе", — заявил Зариф агентству, говоря об отношениях с Саудовской Аравией.
По словам Зарифа, дипломатам уже выданы визы. Глава МИД заявил, что визиты состоятся после хаджа — ежегодного посещения мусульманами святых мест в Мекке и Медине. В этом году хадж будет длиться с 30 августа по 4 сентября.
Саудовская Аравия в начале января 2016 года разорвала дипломатические отношения с Ираном после того, как демонстранты напали на посольство королевства в Тегеране и консульство в Мешхеде. Демонстрации были вызваны казнью в Саудовской Аравии известного шиитского проповедника Нимра ан-Нимра. Шиитский Иран и суннитская Саудовская Аравия являются давними противниками в регионе.