«Տարոն Ավիայի» առաջին ինքնաթիռը հասավ Գյումրի
ԳՅՈՒՄՐԻ,  10  ԱՊՐԻԼԻ,  ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական երկրորդ ավիափոխադրող ընկերության` «Տարոն-Ավիայի» առաջին օդանավը ապրիլի 10-ին վայրէջք կատարեց Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանում: Ապրիլի 25-ից ընկերությունը Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանից կսկսի իրականացնել կանոնավոր եւ ոչ կանոնավոր (չարտերային) չվերթեր:
Ընկերությունն առաջին չվերթը կիրականացնի ապրիլի 25-ին՝ Գյումրի–Կրասնոդար–Գյումրի երթուղով:Հայկական ավիաընկերությունների պատմության մեջ առաջին անգամ օդանավը կկրի անվանի դերասան, ճանաչված գյումրեցի Մհեր Մկրտչյանի անունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց ծնունդով գյումրեցի «Տարոն-Ավիայի» տնօրեն Գառնիկ Պապիկյանը՝ հավելելով, որ դա Գյումրին գովազդելու յուրօրինակ տարբերակ է: Բացի անվանումից, ինքնաթիռի վրա մեծ տառերով գրված է «Գյումրի»:
Ընկերության սեփականատերը նաև վստահեցրեց՝ երկար տարիներ արտասահմանում գործունեություն ծավալելուց հետո վերադարձել է հայրենի քաղաք՝  վստահելով ու հավատալով ՀՀ կառավարության ու հատկապես ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի խոստումներին: Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանից ավիաընկերությունը թռիչքներ կիրականացնի առայժմ 3 ուղղություններով` Ռոստով, Սամարա, Կրասնոդար: Կարճ ժամանակ անց «Տարոն-Ավիայի» օդանավերով հնարավոր կլինի հասնել նաեւ մի շարք եվրոպական երկրներ: «Տարոն-Ավիայի» առաջարկված սակագները ցածր են լինելու նույն ուղղություններով Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանից առաջարկվող սակագներից։ Սահմանված է հնարավոր նվազագույն շեմը` ավիատոմսերի գները կսկսվեն 10 000 դրամից: Անկախ տոմսի գնից առանց հավելավճարի ուղևորները հնարավորություն կունենան ինքնաթիռի սրահում տեղափոխել մինչեւ 7 կգ ձեռքի ուղեբեռ, ինչպես նաեւ մինչեւ 25 կգ սովորական ուղեբեռ: Տոմսերի վաճառքն արդեն սկսված է: Իրականացվում է նաեւ օնլայն վաճառք:

Первый самолет авиакомпании «Тарон-Авиа» приземлился в аэропорту «Ширак» города Гюмри
Первый самолет второй авиакомпании Армении «Тарон-Авиа» 10 апреля приземлился в аэропорту «Ширак» города Гюмри. С 25 апреля авиакомпания начнет регулярные и чартерные рейсы из аэропорта «Ширак».
Как сообщает Арменпресс, об этом сказал журналистам директор авиакомпании «Тарон-Авиа» Гарник Папикян, добавив, что первый рейс авиакомпании (Гюмри-Краснодар-Гюмри) состоится 25 апреля. Самолет будет назван в честь выдающегося актера из Гюмри Мгера Мкртчяна, а на самолете будет надпись «Гюмри». Папикян сообщил, что это своеобразный способ сделать Гюмри более известным.
Директор авиакомпании также отметил, что после нескольких лет деятельности за рубежом, он вернулся в свой город, выразив доверие армянскому правительству и, в частности, поверив обещаниям премьер-министра Карена Карапетяна. Первоначально авиакомпания будет выполнять полеты в 3-х направлениях - Ростов, Самара и Краснодар. Позже «Тарон-Авиа» будет выполнять рейсы также в ряд европейских городов.
Цены «Тарон-Авиа» будут дешевле, чем те же рейсы из аэропорта «Звартноц». Самая низкая возможная цена уже определена - цены билетов начнутся с 10 тысяч драмов. Продажа билетов уже началась в интернете.