«Տարոն Ավիայի» առաջին ինքնաթիռը հասավ Գյումրի
ԳՅՈՒՄՐԻ,  10  ԱՊՐԻԼԻ,  ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական երկրորդ ավիափոխադրող ընկերության` «Տարոն-Ավիայի» առաջին օդանավը ապրիլի 10-ին վայրէջք կատարեց Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանում: Ապրիլի 25-ից ընկերությունը Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանից կսկսի իրականացնել կանոնավոր եւ ոչ կանոնավոր (չարտերային) չվերթեր:
Ընկերությունն առաջին չվերթը կիրականացնի ապրիլի 25-ին՝ Գյումրի–Կրասնոդար–Գյումրի երթուղով:Հայկական ավիաընկերությունների պատմության մեջ առաջին անգամ օդանավը կկրի անվանի դերասան, ճանաչված գյումրեցի Մհեր Մկրտչյանի անունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց ծնունդով գյումրեցի «Տարոն-Ավիայի» տնօրեն Գառնիկ Պապիկյանը՝ հավելելով, որ դա Գյումրին գովազդելու յուրօրինակ տարբերակ է: Բացի անվանումից, ինքնաթիռի վրա մեծ տառերով գրված է «Գյումրի»:
Ընկերության սեփականատերը նաև վստահեցրեց՝ երկար տարիներ արտասահմանում գործունեություն ծավալելուց հետո վերադարձել է հայրենի քաղաք՝  վստահելով ու հավատալով ՀՀ կառավարության ու հատկապես ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի խոստումներին: Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանից ավիաընկերությունը թռիչքներ կիրականացնի առայժմ 3 ուղղություններով` Ռոստով, Սամարա, Կրասնոդար: Կարճ ժամանակ անց «Տարոն-Ավիայի» օդանավերով հնարավոր կլինի հասնել նաեւ մի շարք եվրոպական երկրներ: «Տարոն-Ավիայի» առաջարկված սակագները ցածր են լինելու նույն ուղղություններով Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանից առաջարկվող սակագներից։ Սահմանված է հնարավոր նվազագույն շեմը` ավիատոմսերի գները կսկսվեն 10 000 դրամից: Անկախ տոմսի գնից առանց հավելավճարի ուղևորները հնարավորություն կունենան ինքնաթիռի սրահում տեղափոխել մինչեւ 7 կգ ձեռքի ուղեբեռ, ինչպես նաեւ մինչեւ 25 կգ սովորական ուղեբեռ: Տոմսերի վաճառքն արդեն սկսված է: Իրականացվում է նաեւ օնլայն վաճառք:

YEREVAN, APRIL 10, ARMENPRESS. The first plane of Armenia’s second airline Taron-Avia landed in Gyumri’s “Shirak” airport on April 10. Starting from April 25 the airline will launch regular and charter flights from “Shirak” airport.
The airline’s first flight (Gyumri-Krasnodar-Gyumri) will take place on April 25. The airplane will be named after prominent actor from Gyumri Mher Mkrtchyan, “Armenpress” reports director of Taron-Avia Garnik Papikyan told the reporters, adding that it’s a unique way to make Gyumri more known.
The owner of the airlines also noted that after years of business activities abroad he has returned to his city trusting the Armenian Government and particularly the promises of Premier Karen Karapetyan. Initially, the airline will conduct flights in 3 directions – Rostov, Samara and Krasnodar. A bit later Taron-Avia will conduct flights also to a number of European cities.
The tariffs of Taron-Avia will be cheaper than the same flights from Yerevan’s Zvartnots airport. The lowest possible price is already determined – the tickets prices will start from 10 thousand AMD. The ticket sale has already started with an online option.