ԵԱՏՄ-ի հետ տնտեսական երկխոսությամբ հետաքրքրված են նաև Մոնղոլիան, Պերուն և Չիլին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Աշխարհի տարբեր երկրների կողմից շատ մեծ հետաքրքրություն կա ԵԱՏՄ-ի հետ տնտեսական համագործակցության առումով:  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հունվարի 16-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ինտեգրման և մակրոէկոնոմիկայի Կոլեգիայի անդամ Տատյանա Վալովայան։ Նրա փոխանցմամբ` բանակցություններ են ընթանում Իսրայելի, Հնդկաստանի, Իրանի, Սինգապուրի և մի շարք այլ երկրների հետ:
«Սա շատ լավ և դրական միտում է։ Չինաստանի հետ աշխատանքներ են տարվում առևտրատնտեսական համաձայնության վերաբերյալ։ Շատ մեծ հետաքրքրություն կա աշխարհի տարբեր երկրների կողմից, բայց,  բնականաբար, հասկանալի է, որ նրանց բոլորի հետ միաժամանակ ԵԱՏՄ-ն չի կարող բանակցություններ վարել, քանի որ դա արդյունավետ չէ»,- նշեց ԵԱՏՀ ինտեգրման և մակրոէկոնոմիկայի Կոլեգիայի անդամը և հավելեց, որ իրենք ունեն փոխգործակցության այլ ֆորմատներ, օրինակ, Մոնղոլիայի, Պերուի, Չիլիի հետ, որոնք հետաքրքրված են ԵԱՏՄ-ի հետ տնտեսական երկխոսությամբ։
Նրա խոսքով` այն փաստը, որ շատ մեծ հետաքրքրվածություն կա աշխարհի մոտ 40 երկրների մոտ, որոնք կցանկանային համաձայնության պայմանագիր կնքել ազատ առևտրաշրջանառության վերաբերյալ, վկայում է այն մասին, որ ԵԱՏՄ-ն աշխարհում համարվում է տնտեսական անհատ խաղացող և բավականին հեռանկարային շուկա է։ «Բոլորը հասկանում են, որ անդամակցելով այս կառույցին, կունենան ավելի շատ տնտեսական օգուտ»,- ասաց Տատյանա Վալովայան։

Монголия, Перу и Чили заинтересованы в экономическом диалоге с Евразийским экономическим союзом
Во всем мире существует огромный интерес в экономическом сотрудничестве с Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС). Как передает Арменпресс, об этом на пресс-конференции 16 января заявила член Коллегии (министр) по интеграции и макроэкономике Евразийской экономической комиссии Татьяна Валовая, отметив, что ведутся переговоры с Израилем, Индией, Ираном, Сингапуром и рядом других государств.
«Это очень позитивная тенденция. Разрабатывается торгово-экономическое соглашение с Китаем. Существует огромный интерес во всем мире, но, естественно, ЕАЭС не может вести переговоры со всеми одновременно, так как это не будет эффективно», - сказала Татьяна Валовая, добавив, что есть другие форматы сотрудничества, например, с Монголией, Перу и Чили, которые заинтересованы в экономическом диалоге с ЕАЭС.
По ее словам, тот факт, что почти 40 государств проявляют большой интерес к ЕАЭС, желают подписать соглашения о свободной торговле с Союзом, показывает, что ЕАЭС является одним из ключевых экономических игроков с весьма перспективным рынком. «Все понимают, что при обращении к этой организации они извлекут большие экономические выгоды», - сказала Валовая.