ԵԱՏՄ-ի հետ տնտեսական երկխոսությամբ հետաքրքրված են նաև Մոնղոլիան, Պերուն և Չիլին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Աշխարհի տարբեր երկրների կողմից շատ մեծ հետաքրքրություն կա ԵԱՏՄ-ի հետ տնտեսական համագործակցության առումով:  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հունվարի 16-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ինտեգրման և մակրոէկոնոմիկայի Կոլեգիայի անդամ Տատյանա Վալովայան։ Նրա փոխանցմամբ` բանակցություններ են ընթանում Իսրայելի, Հնդկաստանի, Իրանի, Սինգապուրի և մի շարք այլ երկրների հետ:
«Սա շատ լավ և դրական միտում է։ Չինաստանի հետ աշխատանքներ են տարվում առևտրատնտեսական համաձայնության վերաբերյալ։ Շատ մեծ հետաքրքրություն կա աշխարհի տարբեր երկրների կողմից, բայց,  բնականաբար, հասկանալի է, որ նրանց բոլորի հետ միաժամանակ ԵԱՏՄ-ն չի կարող բանակցություններ վարել, քանի որ դա արդյունավետ չէ»,- նշեց ԵԱՏՀ ինտեգրման և մակրոէկոնոմիկայի Կոլեգիայի անդամը և հավելեց, որ իրենք ունեն փոխգործակցության այլ ֆորմատներ, օրինակ, Մոնղոլիայի, Պերուի, Չիլիի հետ, որոնք հետաքրքրված են ԵԱՏՄ-ի հետ տնտեսական երկխոսությամբ։
Նրա խոսքով` այն փաստը, որ շատ մեծ հետաքրքրվածություն կա աշխարհի մոտ 40 երկրների մոտ, որոնք կցանկանային համաձայնության պայմանագիր կնքել ազատ առևտրաշրջանառության վերաբերյալ, վկայում է այն մասին, որ ԵԱՏՄ-ն աշխարհում համարվում է տնտեսական անհատ խաղացող և բավականին հեռանկարային շուկա է։ «Բոլորը հասկանում են, որ անդամակցելով այս կառույցին, կունենան ավելի շատ տնտեսական օգուտ»,- ասաց Տատյանա Վալովայան։

Mongolia, Peru and Chile interested in economic dialogue with Eurasian Economic Union
YEREVAN, JANUARY 16, ARMENPRESS. There is a huge interest worldwide for economic cooperation with the Eurasian Economic Union (EAEU), Member of the Board - Minister in charge ofIntegration and Macroeconomics of the Eurasian Economic Commission Tatyana Valovaya said in a press conference on January 16. She informed that talks are underway with Israel, India, Iran, Singapore and a number of other states.
“This is a very positive trend. A trade and economic agreement with China is being elaborated. There is a huge interest worldwide, but naturally, it’s clear that the EAEU cannot hold talks with each of them simultaneously since it is not effective”, Tatyana Valovaya said, adding that they have other cooperation formats, for example with Mongolia, Peru and Chile which are interested in economic dialogue with the EAEU.
According to her the fact that nearly 40 states show great interest towards the EAEU, wishing to sign a FTA with it, documents that the EAEU is considered a single economic player with rather promising market. “Everybody understands that by accessing to this organization they will derive great economic profits”, Valovaya said.