Մասնագետները Սյունիքում բրուցելյոզի դեմ պայքարի արդյունքում հիվանդության նվազում են արձանագրում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սյունիքի մարզում ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության Բրուցելյոզի ազգային ծրագրի շրջանակներում պատվաստվել է 80 հազար խոշոր և 160 հազար մանր եղջերավոր կենդանի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին լրագրողների հետ զրույցում տեղեկացրեց ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության (ՊԳԿ) «Տեխնիկական և ինստիտուցիոնալ աջակցություն Հայաստանի անասնաբուժական ծառայություններին» ծրագրի համակարգող Զարուհի Բեգլարյանը:
«2013-ից մեկնարկել է ծրագիրը, որպես պիլոտային մարզ ընտրվել է Սյունիքը (նախնական հետազոտությամբ պարզվել էր, որ Սյունիքի մարզում հիվանդության ամենամեծ տարածվածությունն է): Ծրագրի շրջանակներում իրականացրել ենք խոշոր ու մանր եղջերավոր անասունների պատվաստումներ: Մոտ 80 հազար խոշոր և 160 հազար մանր եղջերավոր անասուններ են պատվաստվել: Կատարվել է ինչպես առողջապահական, այնպես էլ անասնաբուժական բլոկների տեխնիկական ու ինստիտուցիոնալ համակարգերի հզորացում, տեխնիկական վերապատրաստում և ծրագրի շրջանակներում նախագծել ենք բրուցելյոզի դեմ պայքարի երկարատև ծրագիր, որը Հայաստանը պետք է որդեգրի, եթե ուզում է գնալ հիվանդության նվազեցմանը»,-ասաց Զարուհի Բեգլարյանը:
Նա նկատեց, որ բրուցելյոզը տարածված է Միջերկրական ծովի ավազանում, Հայաստանը համարվում է էնդեմիկ տարածաշրջաններից մեկը, որտեղ այն մշտապես առկա է եղել: Խորհրդային միության փլուզումից հետո և համակարգերի փոփոխության հետևանքով տարածվածությունն աճել է: Ներկայում տարվող աշխատանքներն ուղղված են նրան, որ նվազեցվի հիվանդության տարածվածությունն ու հնարավոր լինի գնալ դրա ի սպառ վերացմանը: Զարգացած երկրներում էլ այս հիվանդությունը կա, պարզապես նրանք ավելի կառավարելի են այն դարձնում:
Երևանում անցկացվում է «Բրուցելյոզի կառավարման արդիական խնդիրները Հայաստանում և Վրաստանում. միջսահմանային համագործակցություն» թեմայով աշխատաժողով: Միջոցառմանը մասնակցում են ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության, ՀՀ ԳՆ Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության, Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարարության Սննդի ազգային գործակալության, ՊԳԿ-ի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային գրասենյակի, Զարգացման և համագործակցության շվեյցարական գործակալության և Ռազմավարական զարգացման գործակալություն հասարակական կազմակերպության շուրջ 45 բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, այլ փորձագետներ:
Զարուհի Բեգլարյանի խոսքով` ծրագրի շրջանակներում համագործակցել են մի շարք առաջատար երկրների (Իսպանիա, Հունաստան) մասնագետների հետ` փորձելով բոլոր երկրների լավագույն փորձը կիրառել Հայաստանում ու մի շարք նորարարական ծրագրեր իրականացրել: ՊԳԿ-ի ներկայացուցիչը նշեց, որ չնայած ծրագիրը դեռ չի ավարտվել, բայց ընթացիկ մոնիտորինգ են իրականացրել` հասկանալու, թե ինչքանով են պակասել բրուցելյոզի դեպքերը Սյունիքում: «Ունենք նախնական տվյալներ և` անասնաբույժների և առողջապահության համակարգի ներկայացուցիչների արձագանքը, որ բավականին նվազել է հիվանդությունը, բայց քանի որ պաշտոնապես ամփոփված չէ, ես չէի ցանկանա թվեր հրապարակել»,-հայտնեց ծրագրի համակարգողը:
Զարուհի Բեգլարյանը նշեց, որ ՊԳԿ-ի առաջարկն է պատվաստման փորձը կիրառել Հայաստանի ամբողջ տարածքում: «Իրականացրել ենք ֆինանսական հաշվարկները ու տեխնիկական աջակցություն ենք ցուցաբերելու, եթե կառավարությունը որոշի գնալ այդ ճանապարհով: Մենք մի քանի սցենարներ ենք մտածել, նվազագույնն անհրաժեշտ է տարեկան 2 միլիոն դոլար հանրապետության ողջ տարածքում պատվաստումներ իրականացնելու համար»,-ասաց մեր զրուցակիցը: Ինչ վերաբերում է ֆինանսավորմանը, ապա Զարուհի Բեգլարյանի տեղեկացմամբ` այն իրականացվում է նաև դոնորների կողմից, պարզապես դեռ այդ հարցերը չենք քննարկվել: «Երբ երկիրը որոշի, որ դա իր ուղին է, հնարավոր կլինի այդ հարցերը քննարկել: Դժվար է ասել, թե որքան ժամանակ հետո հիվանդությունը կվերանա: Շատ երկրներ տասը տարի իրականացնում են, նվազել է, բայց դժվար է ասել, որ լիովին վերացել է»,-եզրափակեց Զարուհի Բեգլարյանը:
«Տեխնիկական և ինստիտուցիոնալ աջակցություն Հայաստանի անասնաբուժական ծառայություններին» ծրագիրը ֆինանսավորվում է Զարգացման և համագործակցության շվեյցարական գործակալության կողմից և իրականացվում է Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության ու Ռազմավարական զարգացման գործակալության կողմից: Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն 724 հազար 324 ԱՄՆ դոլար է: Ծրագրի անմիջական շահառուներն են ֆերմերներն ու Սյունիքի գյուղական համայնքների բնակչությունը:

Специалисты зарегистрировали уменьшение числа заболевших бруцеллезом в Сюнике
В рамках программу по продуктовой безопасности ООН в Сюнике были привиты против бруцеллеза 80 тысяч голов крупного рогатого скота и  160 тысяч голов мелкого рогатого скота. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказала координатор  программы по продуктовой безопасности ООН в рамках оказания технической и институциональной помощи Армении Заруи Бегларян.
«Программа началась в 2013 году, в качестве пилотной была избрана область Сюник, поскольку заболеваемость бруцеллезом в Сюнике является наиболее высокой. Против  бруцеллеза в Сюнике были привиты 80 тысяч голов крупного рогатого скота и  160 тысяч голов мелкого рогатого скота. Были усилены институциональные блоки в здравоохранении и ветеринарии, была запланирована программа длительной борзбы с бруцеллезом»,- сказала координатор  программы Заруи Бегларян.
Она заметила, что бруцеллез распространен в средиземноморском бассейне, а Армения считается одним из эндемических регионов. После распада СССР и изменения систем оказания помощи и профилактики заболеваемость бруцеллезом возросла. Эта инфекция присуща и развитым странам, однако там эпидемиологическая ситуация контролируема.
Сегодня, 12-го июля, в Ереване состоялась конференция на тему «Актуальные проблемы управления бруцеллезом в Армении и Грузии: межграничное сотрудничество». Примут участие начальник управления Госслужбы по продуктовой безопасности и ветконтролю Ованес Мкртчян, технический директор программы ООН по продуктовой безопасности и ветконтролю Андрей Ростальный и помощник представителя этой организации в Армении Гаянэ Насоян, представители соответствующих служб Грузии, регионального офиса программы ООН по продуктовой безопасности и ветконтролю, эксперты и пр.
Заруи Бегларян сказала, что в рамках программы они сотрудничали с рядом передовых стран (Испания, Греция), чей опыт они переняли и применили в Армении. Несмотря на то, что программа пока не завершена, был проведен мониторинг ситуации в Сюнике. Как сказал представитель программы ООН по продуктовой безопасности и ветконтролю, уже имеются предварительные данные и отклик со стороны органов здравоохранения и ветеринарии, свидетельствующий об уменьшении заболеваемости, оданко статистика пока не публикуется, поскольку результаты пока не подведены.
Заруи Бегларян сказала, что предложено применить опыт прививок на всей территории Армении. «Мы сделали финансовые расчеты и окажем техническую помощь, если правительство решит пойти этим путем. Мы разработали несколько сценариев: по минимуму, в год понадобится до 2 млн долларов для проведения прививок на всей территории Армении»,- сказала она. По ее словам, финансирование обеспечат доноры, просто не обсуждены прочие вопросы. «Для этого необходимо решение правительства страны. Трудно сказать, когда бруцеллез будет искоренен. Многим странам понадобилось до 10 лет, однако трудно говорить о полном исчезновении этой инфекции»,- сказала Заруи Бегларян.
Программа «Техническая и институциональная помощь ветслужбам Армении» финансируется швейцарским Агентством по развитию и сотрудничеству и осуществляется организацией по продуктовой безопасности и сельскому хозяйству и Агрнтством по стратегическому развитию. Общий бюджет программы -  724.324 долларов. Бенефициарами являются фермеры и население Сюника.