Հայաստանն աշխատում է Հունգարիայի հետ ուղիղ չվերթ բացելու ուղղությամբ․ դեսպանն ամփոփում է նախագահի այցը Բուդապեշտ
Հայաստանն աշխատում է Հունգարիայի հետ ուղիղ չվերթ բացելու ուղղությամբ․
դեսպանն ամփոփում է նախագահի այցը Բուդապեշտ
ԲՈՒԴԱՊԵՇՏ,9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի պաշտոնական այցը Հունգարիա կարևորագույն դեր ու նշանակություն կունենա հայ-հունգարական հարաբերությունների համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Հունգարիայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աշոտ Սմբատյանը՝ ամփոփելով Հայաստանի նախագահի՝ Հունգարիա պաշտոնական այցի արդյունքները։
Դեսպան Սմբատյանը հիշեցրեց, որ Հունգարիայի հետ տասնմեկ տարուց ավել տևած դիվանագիտական հարաբերությունների դադարից հետո 2022 թվականին երկու երկրների ԱԳ նախարարները ազդարարեցին դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգման մասին, որից հետո 2023 թվականին նշանակվեցին դեսպաններ երկու երկրներում։
«Փորձեցինք այն բացը, որը 11 տարվա ընթացքում ձևավորվել է, հնարավորինս արագ լրացնել։ 2023 թվականին Հայաստան էր այցելել Հունգարիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարար Պետեր Սիյարտոն և Հունգարիայի փոխվարչապետ Ժոլտ Շեյմենը, Հունգարիա պաշտոնական այց է ունեցել տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը։
Եվ այս առումով նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի պաշտոնական այցը երկու երկրների հարաբերությունների համար կունենա իր կարևորագույն դերը և նշանակությունը։ Կարծում եմ՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահի պաշտոնական այցով հունգարական կողմն ազդարարեց, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունները պետք է ավելի սերտանան։ Ինչպես տեսանք՝ թե՛ Հունգարիայի նախագահի, թե՛ Հունգարիայի վարչապետի, և թե՛ Հունգարիայի ազգային ժողովի նախագահի մակարդակով ընդունեցին Հայաստանի Հանրապետության նախագահին»,- ասաց Սմբատյանը՝ հավելելով, որ հանդիպումները եղել են շատ բովանդակային, որոնց ընթացքում ստորագրվել է կրթական և մշակութային ոլորտին վերաբերվող երկու համաձայնագիր։
Այս առումով դեսպանը կարևորեց Երևանի պետական մանկավարժական համալսարանի և Պետեր Պազմանի անվան կաթոլիկ համալսարանի միջև համաձայնագրի ստորագրումը։
«Պատահական չէր, որ ընտրվել էին հենց այդ բուհերը, քանի որ Պետեր Պազմանի անվան կաթոլիկ համալսարանում գործում է հայագիտական կենտրոնը։
Ափսոսանքով պետք է հայտնեմ, որ վերջին տարիներին նկատվում է հայագիտական կենտրոնների փակման միտում, իսկ այս առումով հետաքրքիր է, որ Հունգարիայի պետական այս բուհում գործում է հայագիտական կենտրոնը և բավականին ակտիվ գործունեություն է ծավալում։
Դրանից զատ՝ հունգարական կողմը հակված է Երևանի պետական մանկավարժական համալսարանում բացել հունգարագիտության կենտրոն, ինչը ողջունվել է Երևանի պետական մանկավարժական համալսարանի կողմից։ Կարծում եմ, որ սա նույնպես քայլ կլինի երկու երկրների միջև կրթության, գիտության և մշակույթի ոլորտում հարաբերություններն ավելի սերտացնելու առումով»,- ընդգծեց դեսպանը։
Սմբատյանը նաև առանձնացրեց Հանրապետության նախագահի հանդիպումը Հունգարիայում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
«Հունգարահայ համայնքը իրավական առումով ունի հատուկ դեր և կարգավիճակ Հունգարիայում։ Եվ նմանօրինակ դեր և կարգավիճակ հայ համայնքների առումով ունեն երկու երկիր ողջ Եվրոպայում՝ Հունգարիան և Ռումինիան, որոնց խորհրդարաններում հայ համայնքը ունի իր խոսնակը։ Եվ այս առումով Հունգարիայի սահմանադրությունը օրինակելի է՝ Հունգարիայում պաշտոնապես գրանցված 13 փոքրամասնություններից մեկը հենց հայկական ինքնավարությունն է։
Կարծում եմ՝ երկու երկրների պատմական առնչությունները շատ խորն են, և այդ իմաստով Տրանսիլվանիայի հայերն ունեն բացառիկ դեր Հունգարիայի պատմության մեջ, ինչը Հունգարիայի կողմից գնահատվում է։ Ինչպես Հանրապետության նախագահը նշեց հայ համայնքի հետ հանդիպմանը և այլ պաշտոնական հանդիպումների ժամանակ, այստեղ բնակվող հայերը պետք է առաջին հերթին լինեն Հունգարիայի օրինակելի քաղաքացիներ և այս առումով յուրովի կամուրջի դեր ունենան երկու երկրների միջև»,- շեշտեց Սմբատյանը։
Դեսպանը նշեց, որ հունգարական Wizz Air ավիաընկերությունն արդեն Հայաստանում ունի բավականին ակտիվ չվացուցակ։ Նա կարծիք հայտնեց, որ այս տարվա ընթացքում կկարողանան հասնել նրան, որ Բուդապեշտից ուղիղ թռիչքներ լինեն Հայաստան։ Դեսպանը ցանկալի է համարում, որ թռիչքներ Բուդապեշտից ուղիղ թռիչքներ լինեն ոչ միայն Երևան, այլ նաև Գյումրի։ «Այս ուղղությամբ հայկական կողմն աշխատանքներ է իրականացնում։ Դա, իհարկե, կախված է նրանից, թե ինչպիսի որոշում կկայացնի ավիաընկերությունը»,- նշեց Սմբատյանը՝ ընդգծելով, որ ուղիղ չվերթի բացումը յուրովի խթան կհանդիսանա զբոսաշրջության բնագավառում։
Դեսպանը նաև առանձնացրեց Հունգարիայի նախագահ Կատալին Նովակի այն հայտարարությունը, որ այս տարվա ընթացքում պաշտոնական Բուդապեշտը մտադրություն ունի հյուպատոսություն բացել Հայաստանում։
«Կարծում եմ և հուսով եմ, որ համապատասխան քայլը հայկական կողմից ևս կլինի։ Ինչպես Հունգարիայի նախագահը նշեց, դա նաև Հայաստանի քաղաքացիների համար ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման առումով քայլ կլինի»,- ասաց Սմբատյանը։
Դիվանագետը նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի պաշտոնական այցը կարևորեց նաև Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները զարգացնելու առումով, քանի որ Հունգարիան 2024 թվականի հուլիսի 1-ից կստանձնի ԵՄ-ի նախագահությունը։
«Կարծում եմ՝ այդ նախագահության մեկնարկից առաջ շատ կարևոր էր նախագահի պաշտոնական այցը Հունգարիա։ Այսինքն՝ Հունգարիայի հետ հարաբերությունները կարևորվեցին ոչ միայն երկկողմ, այլ նաև բազմակողմ՝ Հայաստան-ԵՄ մակարդակով»,- շեշտեց դեսպանը։
Ընդհանուր առմամբ, ըստ դեսպանի, նախագահի այցը անցավ շատ ջերմ մթնոլորտում, և հունգարական կողմը այդ ամենը կազմակերպել էր ամենաբարձր մակարդակով։
«Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մամուլի ասուլիսի ժամանակ Հունգարիայի նախագահին հրավիրեց Հայաստան, և հունգարական կողմից այդ հրավերն ընդունվեց։
Կարծում եմ, որ այս տարի ականատես կլինենք նաև Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի պաշտոնական այցին Հունգարիա։ Բացի այդ, Հունգարիայի խորհրդարանում հանդիպման ժամանակ Հունգարիայի Ազգային ժողովի նախագահը Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահին հրավիրեց Հունգարիա։
Այս բարձր երկկողմ մակարդակի այցերը անպայման իրենց դերը և նշանակությունը կունենան երկու երկրների հարաբերությունների խորացման հարցում»,- եզրափակեց Սմբատյանը։

Посол Армении в Венгрии подвел итоги визита президента Армении в Будапешт
Официальный визит президента Республики Армения Ваагна Хачатуряна в Венгрию сыграет важнейшую роль и значение в развитии армяно-венгерских отношений.
Как передает «Арменпресс», такое мнение выразил чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения в Венгрии Ашот Смбатян, подводя итоги официального визита президента Армении в Венгрию.
Посол Смбатян напомнил, что после более чем одиннадцатилетнего перерыва в дипломатических отношениях с Венгрией в 2022 году министры иностранных дел двух стран объявили о восстановлении дипломатических отношений, после чего в 2023 году были назначены послы в обеих странах.
«Мы постарались как можно быстрее заполнить пробел, который образовался за 11 лет. В 2023 году Армению посетили министр иностранных дел и внешней торговли Венгрии Петер Сийярто и вице-премьер Венгрии Жольт Шемьен, с официальным визитом Венгрию посетил министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян.
И в этом смысле официальный визит президента Ваагна Хачатуряна сыграет важнейшую роль и значение для отношений двух стран. Я думаю, что официальным визитом президента Республики Армения венгерская сторона дала сигнал о том, что отношения между двумя странами должны стать более тесными. Как мы видели, президента Республики Армения приняли как на уровне президента Венгрии, так и премьер-министра Венгрии и председателя Национального собрания Венгрии», - сказал Смбатян, добавив, что встречи были очень содержательными. В ходе встреч были подписаны два соглашения, касающиеся образовательной и культурной сфер.
Посол подчеркнул важность подписания соглашения между Ереванским государственным педагогическим университетом и Католическим университетом Петера Пазманя.
«Эти вузы были выбраны неслучайно, поскольку в Католическом университете Петера Пазманя действует Арменоведческий центр.
С сожалением должен сообщить, что в последние годы наблюдается тенденция закрытия арменоведческих центров, и в этом плане интересно, что в этом венгерском государственном университете действует арменоведческий центр, который ведет довольно активную деятельность.
Кроме того, венгерская сторона намерена открыть Центр венгроведения в Ереванском государственном педагогическом университете, что приветствуется этим университетом. Я думаю, что это также будет шагом к более тесным отношениям между двумя странами в сфере образования, науки и культуры»,- подчеркнул посол.
Смбатян также особо отметил встречу президента республики с представителями армянской общины Венгрии.
«Армянская община Венгрии с юридической точки зрения в Венгрии имеет особую роль и статус. Такую роль и статус имеют лишь армянские общины двух стран Европы – Венгрии и Румынии. В их парламентах армянская община имеет своего спикера. И в этом смысле Конституция Венгрии является образцовой: одним из 13 официально зарегистрированных в Венгрии меньшинств является именно армянская автономия.
Я думаю, что исторические связи между двумя странами очень глубоки, и в этом смысле трансильванские армяне играют исключительную роль в истории Венгрии, что ценится Венгрией. Как отметил президент на встрече с предствителями армянской общиной и в ходе других официальных встреч, проживающие здесь армяне должны, прежде всего, быть образцовыми гражданами Венгрии и в этом отношении в этом плане должны играть роль своеобразного моста между двумя странами», - подчеркнул Смбатян.
Посол отметил, что венгерская авиакомпания Wizz Air уже имеет довольно активное расписание рейсов в Армению. Он выразил мнение, что в течение этого года они смогут добиться того, чтобы из Будапешта были прямые рейсы в Армению. Посол считает, что желательно, чтобы рейсы из Будапешта были прямыми не только в Ереван, но и в Гюмри. «В этом направлении армянская сторона проводит работу. Это, конечно, зависит от того, какое решение примет авиакомпания», - отметил Смбатян, подчеркнув, что открытие прямого рейса станет своеобразным стимулом в сфере туризма.
Посол коснулся и заявления президента Венгрии Каталин Новак о том, что в течение этого года официальный Будапешт намерен открыть консульство в Армении.
«Я думаю и надеюсь, что соответствующий шаг будет и с армянской стороны. Как отметил президент Венгрии, это также будет шагом в плане либерализации виз с ЕС для граждан Армении», - сказал Смбатян.
Дипломат отметил важность официального визита президента Ваагна Хачатуряна и с точки зрения развития отношений Армения-ЕС, поскольку Венгрия с 1 июля 2024 года примет председательство в ЕС.
«Я думаю, что официальный визит президента в Венгрию до начала этого президентства был очень важен. То есть, отношениям с Венгрией была придана важность не только на двустороннем, но и на многостороннем уровне Армения-ЕС», - подчеркнул посол.
В целом, по словам посла, визит президента прошел в очень теплой атмосфере, и венгерская сторона организовала все это на самом высоком уровне.
«Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян на пресс-конференции пригласил президента Венгрии в Армению, и это приглашение было принято.
Мне кажется, что в этом году мы станем и свидетелями официального визита министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна в Венгрию. Кроме того, во время встречи в Парламенте Венгрии председатель Национального собрания Венгрии пригласил председателя Национального собрания Армении в Венгрию.
Эти визиты на высоком двустороннем уровне обязательно сыграют свою роль и значение в углублении отношений между двумя странами», - заключил Смбатян.
Дипломатические отношения между Арменией и Венгрией, установленные 26 февраля 1992 года, по решению СНБ РА были прерваны 31 августа 2012 года, после экстрадиции Венгрией азербайджанского преступника Рамиля Сафарова в Азербайджан.
1 декабря 2022 года в Лодзи в рамках министерской конференции ОБСЕ состоялась встреча министров иностранных дел Армении и Венгрии Арарата Мирзояна и Петера Сийярто, в ходе которой была достигнута договоренность о восстановлении полноценных дипломатических отношений. В 2023 году состоялся визит Петера Сийярто в Армению.