«Ռոսատոմ»-ը կարող է սկսել Երևանում նախկին «Նաիրիտ» քիմկոմբինատի ռեկուլտիվացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ռոսատոմ»-ը կարող է Երևանում սկսել նախկին «Նաիրիտ» քիմկոմբինատի տարածքի ռեկուլտիվացման աշխատանքները, հենց որ հայկական կողմը համապատասխան ցանկություն հայտնի, նախախորհրդատվությունն արդեն փոխանցվել է հայկական իշխանություններին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ն՝ այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է «Ռոսատոմ»-ի բնապահպանության ոլորտում պետական և ոլորտային ծրագրերի իրականացման ուղղության տնօրեն Անդրեյ Լեբեդևը:
«Հայկական կողմի դիմումով անցյալ տարի մենք ձեռնամուխ եղանք այդ հարցի մշակմանը։ Երևան կատարած այցի ընթացքում «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին է փոխանցել կարճ ժամանակահատվածում իրականացված մեծ աշխատանքի արդյունքների վերաբերյալ վերլուծական հաշվետվությունը: Եվ մենք, մեր կառավարության համապատասխան հանձնարարականների դեպքում, հայկական կողմից հետագա ուշադրության և հարցման դեպքում, իհարկե, կզբաղվենք այդ խնդրով»,-ասել է Լեբեդևը:
Միևնույն ժամանակ նա ընդգծել է, որ ռուս մասնագետները  գույքագրել են այն թափոնները, որոնք կուտակվել են նախկին քիմիական կոմբինատի տարածքում:
ԽՍՀՄ քիմիական արդյունաբերության առաջատարներից մեկը՝ «Նաիրիտ»-ը, կաուչուկի արտադրության մենաշնորհատեր էր: 1989 թվականին բնապահպանական շարժման ճնշման ներքո փակվեց «Նաիրիտ»-ը: Ձեռնարկության տարածքում մնացել է շուրջ 13 հազար տոննա վտանգավոր թափոն:

«Росатом» может начать рекультивацию бывшего химкомбината «Наирит» в Ереване
РОСАТОМ может начать работы по рекультивации территории бывшего химкомбината "Наирит" в Ереване, как только армянская сторона выразит соответствующее пожелание, предконцепция уже передана армянским властям.
Как передает Арменпресс  со ссылкой на ТАСС, об этом  сообщил директор направления по реализации государственных и отраслевых программ в сфере экологии Росатома Андрей Лебедев.
"По обращению армянской стороны в прошлом году мы приступили к проработке данного вопроса. В ходе визита в Ереван генеральный директор госкорпорации "Росатом" Алексей Лихачев передал премьер-министру Армении Николу Пашиняну аналитический отчет по результатам проведенной в короткие сроки большой работы. И мы в случае дальнейшего внимания и запроса с армянской стороны при соответствующих поручениях нашего правительства, конечно, будем этой задачей заниматься", - сказал Лебедев.
При этом он подчеркнул, что российские специалисты провели инвентаризацию тех отходов, которые были накоплены на территории бывшего химкомбината.
Один из флагманов химической промышленности СССР "Наирит" являлся монополистом в производстве каучука. В 1989 году под давлением экологического движения НПО "Наирит" было закрыто. На территории предприятия осталось порядка 13 тыс. тонн опасных отходов