ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտնել է, որ Հայաստանի չմասնակցելը ՀԱՊԿ վեհաժողովին չի ազդի ՀՕՊ համակարգի հետ կապված որոշման վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ՀԱՊԿ ԽՎ) նիստից հայկական պատվիրակության բացակայությունը չի ազդի հակաօդային պաշտպանության միասնական համակարգ ստեղծելու որոշման վրա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողներին ասել է ՌԴ արտաքին գործերի փոխնախարար Ալեքսանդր Պանկինը։
«Նրանց ֆիզիկական բացակայությունը մեծապես չի արգելակում այլ անդամ երկրների կողմից... հավաքական փաստաթղթերի ընդունման համաձայնեցման գործընթացները, որոնց նրանք... շատ դեպքերում միանում են», - ասել է նա՝ պատասխանելով հարցին՝ արդյոք ՀԱՊԿ վեհաժողովին հայկական կողմի չմասնակցելը կազդի միասնական ՀՕՊ համակարգ ստեղծելու ծրագրերի վրա։
Հայաստանի Հանրապետության ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը պաշտոնական նամակով դեկտեմբերի 5-ին գրավոր հաստատել է, որ չի մասնակցի 2023 թվականի դեկտեմբերի 19-ին Մոսկվայում կայանալիք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի արտագնա նիստին եւ 16-րդ լիագումար նիստին:
ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում կազմակերպված միջոցառումներին վերջերս չեն մասնակցել նաև ՀՀ վարչապետը, ԱԳ նախարարը, պաշտպանության նախարարն ու ԱԽ քարտուղարը:

МИД России заявил, что отказ Армении от участия в ПА ОДКБ не повлияет на решение о ПВО организации
Отсутствие армянской делегации на Парламентской ассамблее Организации Договора о коллективной безопасности (ПА ОДКБ) не повлияет на решение о создании единой системы ПВО. Как передает «Арменпресс», об этом журналистам заявил заместитель министра иностранных дел РФ Александр Панкин.
«Их физическая неявка на участие не сильно тормозит процессы согласования другими странами-членами принятия коллективных вот этих документов, к которым они во многих случаях и присоединяются», - сказал он, отвечая на вопрос о том, повлияет ли неучастие армянской стороны в ассамблее ОДКБ на планы создания единой системы ПВО.
Председатель НС РА Ален Симонян 5 декабря письменно подтвердил, что не будет участвовать в заседании Парламентской ассамблеи ОДКБ и 16-м пленарном заседании, которые состоятся в Москве 19 декабря 2023 года.
Ранее премьер-министр Армении, министр иностранных дел, министр обороны и секретарь Совета безопасности не приняли участия в мероприятиях в рамках ОДКБ.