ԵՄ-ի քաղաքական գիծը Հայաստանին աջակցելն ու երկրի դիմադրողականությունը բարձրացնելն է. ԵՄ պաշտոնյա
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպական Միության քաղաքական գիծը Հայաստանին աջակցելն ու երկրի դիմադրողականությունը բարձրացնելն է։ Բրյուսելում նոյեմբերի 13-14-ին կայանալիք ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին ընդառաջ Եվրոպական խորհրդում տեղի ունեցած բրիֆինգի ժամանակ այս մասին ասաց ԵՄ Արտաքին հարաբերությունների ծառայության բարձրաստիճան պաշտոնյան՝ պատասխանելով Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին, թե որքանով է ԵՄ-ն լուրջ վերաբերվում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի տարածքային նկրտումներին Հայաստանի սուվերեն տարածքի հանդեպ եւ ի՞նչ քայլեր կձեռնարկի Հայաստանի վրա Ադրբեջանի հնարավոր հարձակման դեպքում։
«Ըստ մեր տեղեկությունների բանակցությունների սեղանին խաղաղության պայմանագիրն է դրված, որի շուրջ պետք է համագործակցել։ Բարձր եմ գնահատում փաստը, որ Հայաստանի վարչապետը ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Ադրբեջանի նախագահն էլ ճանաչել է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը. եւ ԵՄ-ն մեծ հույսեր է կապում սրա հետ։ Կան շատ վտանգված հարցեր՝ բանտարկյալներ, սահմաններ, բայց մենք ցանկանում ենք վերանայել այն հարցերը, որոնք դեռ սեղանի վրա են, որոնք դեռեւս երկու երկների միջեւ առճակատման խնդիրների առարկա են։ Մեր քաղաքական գիծը Հայաստանին աջակցելն է, Հայաստանի դիմադրողականությունը բարձրացնելն է, որը Ռուսաստանի կողմից շատ զգալի ճնշման տակ է, եւ դա այն է, ինչ մենք ուզում ենք», - ասաց ԵՄ բարձրաստիճան պաշտոնյան։
ԵՄ Արտաքին հարաբերությունների ծառայության բարձրաստիճան պաշտոնյան նշեց, որ ԵՄ արտգործնախարարների խորհուրդը քննարկելու է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունները եւ շեշտադրեց, որ երկու երկրների միջեւ խաղաղության պայմանագրի հասնելը եվրոպական անվտանգության տեսանկյունից կարեւոր գործոն է։ Պաշտոնյան նաեւ հավելեց, որ քննարկման առանցքային հարցերից մեկն էլ Հայաստանին աջակցելն է լինելու, որը պատերազմից հետո թուլացել է, բայց շարունակում է պայքարել ժողովրդավար ուղու վրա մնալու համար։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին, թե արդյոք քննարկվում է Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության լիազորությունների ընդլայնման հարցը, ինչ է դա իրենից ենթադրելու, պաշտոնյան պատասխանեց. «Մենք ցանկանում ենք շարունակել աշխատել այս ուղղությամբ, ցանկանում ենք շարունակել հնարավորինս շատ վստահություն բերել հայերին: Մենք ցանկանում ենք արդյունավետորեն տարածել աջակցության քաղաքական առաքելությունները Հայաստանին։ Դա քննարկում ենք ներքին կարգով, և հուսով եմ, որ շատ շուտով կկարողանանք խոսել Հայաստանի իշխանությունների հետ»։
Պաշտոնյայի խոսքով՝ Հայաստանի հետ անվտանգության քաղաքականության երկխոսություն կա, եւ ԵՄ-ն հույս ունի քննարկել Հայաստանում իր առաքելության եւ այլ թեմաների վերաբերյալ հարցեր։

Политическая линия Евросоюза – поддержка Армении и усиление сопротивляемости страны: представитель ЕС
Политическая линия Евросоюза – поддержка Армении и усиление сопротивляемости
страны: представитель ЕС
Политическая линия Евросоюза – поддержка Армении и усиление сопротивляемости страны. Об этом перед заседанием СМИД ЕС, которое пройдет в Брюсселе 13-14 ноября, сказал высокопоставленный представитель Службы внешних связей ЕС, отвечая на вопрос корр. Арменпресс в Брюсселе о том, насколько серьезно Евросоюз относится к территориальным притязаниям президента Азербайджана Ильхама Алиева к суверенной территории Армении и какие шаги предпримет ЕС в случае возможного нападения Азербайджана на Армению.
“По нашей информации, на столе переговоров находится мирное соглашение, вокруг которого необходимо сотрудничать. Я высоко ценю тот факт, что премьер-министр Армении признал территориальную целостность Азербайджана. Президент Азербайджана также признал территориальную целостность Армении, и ЕС возлагает на это большие надежды. Есть много опасных вопросов: пленные, границы, но мы хотим пересмотреть вопросы, которые все еще лежат на столе, которые по-прежнему являются предметом конфронтационных вопросов между двумя странами. Наша политическая линия - поддержать Армению, усилить сопротивляемость Армении, которая находится под значительным давлением со стороны России, и это то, чего мы хотим”, - заявил высокопоставленный представитель ЕС.
Он отметил, что Совет министров иностранных дел ЕС обсудит отношения Армения-Азербайджан, и подчеркнул, что заключение мирного договора между двумя странами является важным фактором с точки зрения европейской безопасности. Представитель ЕС также добавил, что одним из ключевых вопросов обсуждения станет поддержка Армении, которая ослабела после войны, но продолжает бороться за то, чтобы оставаться на демократическом пути.
На вопрос корр. Арменпресс, обсуждается ли вопрос о расширении полномочий наблюдательной миссии ЕС в Армении и что это будет означать, собеседник ответил: “Мы хотим продолжать работать в этом направлении, хотим продолжать приносить как можно больше уверенности армянам. Мы хотим эффективно распространить миссии политической поддержки в Армении. Мы обсуждаем это во внутреннем порядке, и я надеюсь, что очень скоро мы сможем поговорить с властями Армении”.
По его словам, с Арменией ведется диалог по политике безопасности, и ЕС надеется обсудить вопросы, связанные со своей миссией в Армении и другие темы.