ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ն հավատացած է, որ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակով պայմանավորված՝ տարածաշրջանում պետք է տեղակայվի միջազգային առաքելություն, որը կապահովի տեղի բնակիչների իրավունքներն ու անվտանգությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ճեպազրույցում հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը՝ պատասխանելով նման միջազգային մոնիթորինգային առաքելություն տեղակայելու մասին Հայաստանի կոչերի վերաբերյալ հարցին:
«Մենք իսկապես հավատացած ենք, որ պետք է լինի միջազգային առաքելություն՝ ապահովելու թափանցիկություն, հավաստիք և վստահություն Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներին և միջազգային հանրությանը, որ նրանց իրավունքները և անվտանգությունը կպաշտպանվեն՝ Ադրբեջանի հրապարակային հայտարարություններին համապատասխան», - նշել է պաշտոնյան:
Միլլերը հավելել է, որ այդ թեմայի շուրջ ակտիվ քննարկումներ են ընթանում:
«Մենք որոշ ժամանակ է՝ նման առաքելություն տեղակայելու կոչեր ենք հնչեցնում և աշխատում ենք մեր դաշնակիցների ու գործընկերների հետ դրա իրականացման ուղղությամբ», - հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակը:
Միևնույն ժամանակ Միլլերը քննադատել է Ռուսաստանին՝ ասելով, որ իր կարծիքով՝ «Ռուսաստանը ցույց է տվել, որ անվտանգության ոլորտում այնպիսի գործընկեր չէ, որի վրա կարելի է հույս դնել»:

США  за отправку международной миссии в Нагорный Карабах и активно работают в этом направлении: Госдепартамент США
США  за отправку международной миссии в Нагорный Карабах и активно работают в
этом направлении: Госдепартамент  США
США считают, что в связи с ситуацией в Нагорном Карабахе в регионе необходимо разместить международную миссию, которая обеспечит права и безопасность местных жителей.
Как передает «Арменпресс», об этом на брифинге заявил пресс-секретарь Госдепартамента США Мэтью Миллер, отвечая на вопрос о призывах Армении развернуть такую ​​международную наблюдательную миссию.
«Мы искренне верим, что там должна быть международная миссия, которая обеспечит прозрачность, гарантии и уверенность народа Нагорного Карабаха и международного сообщества в том, что их права и безопасность будут защищены в соответствии с публичными заявлениями Азербайджана», - заявил Миллер.
Он добавил, что по этому поводу ведутся активные обсуждения.
«Мы уже некоторое время призываем к развертыванию такой миссии и работаем с нашими союзниками и партнерами над ее реализацией», - заявил представитель Госдепартамента США.
Мэтью Миллер осудил Россию, заявив, что, по его мнению, «Россия показала, что она не является надежным партнером в сфере безопасности».