Հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունների անցկացումը Հայաստանի սուվերեն որոշումն է․ Սարգիս Խանդանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «ԱՐԾԻՎ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐ-2023»հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունների անցկացումը Հայաստանի սուվերեն որոշումն է։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանն՝ անդրադառնալով Հայաստանում հայ-ամերիկյան զորավարժությունների անցկացման վերաբերյալ Ռուսաստանի Դաշնության մտահոգությանը։
«Դա Հայաստանի սուվերեն որոշումն է, ես հասկանում եմ, որ տարբեր կողմեր կարող են անհանգստություններ ունենալ, դժգոհություններ հայտնել, բայց սա Հայաստանի սուվերեն որոշումն է: Նաև դուք գիտեք, որ սա խաղաղապահ առաքելությունում հայ-ամերիկյան փոխգործակցությունը բարելավելուն ուղղված զորավարժություններ են, որոնք պետք է տեղի ունենան հաջորդ շաբաթ: Սա արդյունք է հայ-ամերիկյան խորացող հարաբերություններին»,- ասաց Խանդանյանը։
Հարցին, թե արդյոք զորավարժություններ անցկացնելու որոշումից առաջ եղել է քննարկում ռուսական կողմից հետ, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը պատասխանեց, որ չունի նման տեղեկություն։
Նա նաև ընդգծեց, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ լինելով, որեւէ կերպ չի կորցնում իր սուվերենությունը, հատկապես հաշվի առնելով ՀԱՊԿ-ի գործելաոճը Հայաստանում և Հայաստանի նկատմամբ։
Պաշտպանության նախարարությունը հայտնել էր, որ սեպտեմբերի 11-ից 20-ը Հայաստանում կանցկացվի «ԱՐԾԻՎ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐ-2023» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունը։ Նշվում է, որ այն կանցկացվի Պաշտպանության նախարարության խաղաղապահ բրիգադի «Զառ» ուսումնական կենտրոնում և Պաշտպանության նախարարության N ուսումնական կենտրոնում՝ միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում մասնակցության նախապատրաստման շրջանակներում։
Զորավարժության նպատակն է բարձրացնել միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների մասնակցող ստորաբաժանման փոխգործակցելիության մակարդակը խաղաղապահ գործողությունների շրջանակում, իրականացնել կառավարման և մարտավարական հաղորդակցման լավագույն փորձի փոխանակում, ինչպես նաև բարձրացնել հայկական ստորաբաժանման պատրաստվածությունը ՆԱՏՕ/ ԳՀԽ «Օպերատիվ Կարողությունների Հայեցակարգ»-ի պլանային գնահատման համար։

Проведение совместных армяно-американских военных учений является суверенным решением Армении: Ханданян
Проведение совместных армяно-американских военных учений является суверенным
решением Армении: Ханданян
Проведение совместных армяно-американских военных учений “EAGLE PARTNER 2023” является суверенным решением Армении. Как сообщает Арменпресс, об этом на брифинге с журналистами сказал председатель Постоянной комиссии НС Армении по внешним связям Саргис Ханданян, коснувшись обеспокоенности РФ проведением армяно-американских военных учений в Армении.
Это суверенное решение Армении, я понимаю, что разные стороны могут иметь опасения, выражать недовольство, но это суверенное решение Армении. Также вы знаете, что это учения, направленные на улучшение армяно-американского сотрудничества в рамках миротворческой миссии. Они должны состояться на следующей неделе. Это результат углубления армяно-американских отношений”, - сказал Ханданян.
На вопрос, проводилось ли обсуждение с российской стороной перед решением о проведении военных учений, председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям ответил, что не располагает такой информацией.
Он также подчеркнул, что Армения, являясь членом ОДКБ, никоим образом не теряет своего суверенитета, особенно учитывая стиль работы ОДКБ в Армении и по отношению к Армении.
В рамках подготовки к участию в международных миротворческих миссиях в Армении с 11 по 20 сентября на базе учебного центра "Зар" миротворческой бригады и учебного центра N МО пройдут совместные армяно-американские учения "EAGLE PARTNER 2023".
Учения предполагают операции по стабилизации отношений между конфликтующими сторонами при выполнении миротворческих задач.
Цель учений – повышение уровня слаживания подразделений, участвующих в международных миротворческих миссиях в рамках миротворческих операций, обмен передовым опытом в области управления и тактической коммуникации, а также повышение готовности армянского подразделения к плановым оценкам "Концепции оперативного потенциала" программы НАТО "Партнерство во имя мира".
В совместных армяно-американских учениях примут участие 85 американских и 175 армянских военнослужащих.