Ադրբեջանի հարձակումը Հայաստանի վրա ուղղակի վնաս է հասցնում ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի և Եվրոպայի միջնորդական ջանքերին. Մարուքյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը «X»-ի (նախկինում «Թվիթեր») իր էջում անդրադարձել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Սոթքի ուղղությամբ հերթական սադրանքին։
«Ադրբեջանի այս նոր հարձակումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա, որն այս պահին դեռ շարունակվում է, ուղղակի վնաս է հասցնում ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի և Եվրոպայի միջնորդական ջանքերին: Դա ուղղակի վնաս է խաղաղ բանակցությունների շարունակվող գործընթացին ու ներկայիս դրությամբ Ադրբեջանի բոլոր պարտավորությունների խախտում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ գրել է Մարուքյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ ագրեսիան պետք է անհապաղ դադարեցվի, և ագրեսորը պետք է պատասխանատվություն կրի հրադադարի խախտումների և բոլոր հետևանքների համար:
This new attack of Azerbaijan against the sovereign territory of Armenia, which is still ongoing at the moment, is a direct damage to the mediation efforts of the USA, France and EU.
It is a direct damage to the ongoing peace negotiation process and a violation of all of…
— Edmon Marukyan (@edmarukyan) September 1, 2023
Ադրբեջանը սեպտեմբերի 1-ի վաղ առավոտից ինտենսիվ կրակ է վարում Սոթքի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ՝ կիրառելով հրաձգային զինատեսակներ, ականանետ, ԱԹՍ։ Ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով հայկական կողմը հայտարարել է 4 զոհի և 1 վիրավորի մասին։ Ավելի ուշ ադրբեջանական զինուժը սկսել է կրակել նաև Նորաբակի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ։

Нападение Азербайджана на Армению наносит прямой ущерб посредническим усилиям США, Франции и Европы. Марукян
Нападение Азербайджана на Армению наносит прямой ущерб посредническим
усилиям США, Франции и Европы. Марукян
ЕРЕВАН, 1 СЕНТЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Посол по особым поручениям Армении Эдмон Марукян на своей странице «Х» (ранее «Твиттер») упомянул об очередной провокации со стороны вооруженных сил Азербайджана в направлении Сотка.
«Это новое нападение Азербайджана на суверенную территорию Армении, продолжающееся в данный момент, наносит прямой ущерб посредническим усилиям США, Франции и Европы. Это прямой ущерб идущему процессу мирных переговоров и нарушение всех обязательств Азербайджана на данный момент", - написал Марукян, сообщает «Арменпресс».
По его словам, эта агрессия должна быть немедленно прекращена, а агрессор должен нести ответственность за нарушения режима прекращения огня и все последствия.
С раннего утра 1 сентября Азербайджан ведет интенсивный огонь по армянским позициям, расположенным в районе Сотка, используя винтовки, минометы и зенитный огонь. В результате азербайджанской агрессии армянская сторона заявила о 4 жертвах и 1 раненом. Позже азербайджанские вооруженные силы также начали обстреливать армянские позиции, расположенные в секторе Норабак.