ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարը ԼՂ մեկնելու պատրաստակամություն է հայտնել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպայի Խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչը կոչ է անում վերականգնել Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժը և ապահովել մարդասիրական օգնության արագ և անարգել մատակարարումը դեպի Լեռնային Ղարաբաղ։ Նա նշել է, որ վերահաստատում է իր հանձնառությունն ու պատրաստակամությունը՝ փոխգործակցելու բոլոր համապատասխան զրուցակիցների հետ և մեկնելու Լեռնային Ղարաբաղ՝ օգնելու համար մարդու իրավունքների ոլորտում առկա խնդիրների հաղթահարման գործում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածվել Եվրոպայի Խորհրդի կայքէջում:
«2022 թվականի դեկտեմբերից` Լաչինի միջանցքով անցնող ճանապարհի արգելափակումից հետո, ես շարունակում եմ լրջորեն մտահոգված մնալ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակով և այնտեղի բնակչության իրավունքների խնդրով։ Ես կրկնում եմ այդ ճանապարհով ազատ տեղաշարժը վերականգնելու իմ նախկինում արված կոչը»,- նշել է Միյատովիչը։
Նրա խոսքով` չնայած իր և բազմաթիվ այլ միջազգային շահագրգիռ կողմերի կոչերին, հաղորդվում է, որ տարածքում հումանիտար իրավիճակի և մարդու իրավունքների վերաբերյալ խնդիրներն ավելի են վատթարացել։ Միյատովիչը նշել է, որ Լաչինի միջանցքի արգելափակումը հատկապես ազդում է առավել խոցելի մարդկանց վրա՝ մարդկանց տեղաշարժի և սննդի հասանելիության, ինչպես նաև շտապ բժշկական օգնության երկարատև խափանումների պատճառով:
«Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ), որն այս պահին միակ միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունն է, որը գործում է Լաչինի միջանցքում, նշել է, որ բնակչությունը բախվում է կենսական անհրաժեշտ դեղամիջոցների և առաջին անհրաժեշտության պարագաների պակասի հետ»,- ասել է նա։
Միյատովիչի խոսքով` համապատասխան շահագրգիռ կողմերը պետք է անհապաղ լուծում գտնեն, որպեսզի խուսափեն տեղի բնակչության առջև ծառացած շատ վտանգավոր իրավիճակի հետագա վատթարացումից և պետք է երաշխավորվի մարդասիրական օգնություն տրամադրողների անվտանգ ու ազատ տեղաշարժը։
«Ինչպես նշված է 2021 թվականի իմ հուշագրում, Հայաստանն ու Ադրբեջանը պետք է ջանքեր գործադրեն հաշտեցման ճանապարհով առաջ շարժվելու և բոլոր մարդկանց համար կայուն խաղաղություն ապահովելու ուղղությամբ»,- նշել է նա:

CoE HRC Mijatović calls for free movement, expresses readiness to travel to Nagorno-Karabakh to assist in overcoming human rights challenges
YEREVAN, AUGUST 28, ARMENPRESS. Council of Europe Commissioner for Human Rights Dunja Mijatovićhas again called for restoration of free movement along Lachin Corridor and confirmed readiness to travel to Nagorno-Karabakh to assist in overcoming the existing human rights challenges.
In a statement released on August 28, Mijatovićexpressed serious concern about the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh.
“I remain seriously concerned about the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh and the human rights of its population following the blocking of the road running through the Lachin Corridor since December 2022. I reiterate thecallI made at that time to restore free movement along that road.
“Despite my calls and those of numerous other international stakeholders, the humanitarian and human rights situation in the area has reportedly further deteriorated, affecting particularly the most vulnerable, due to the prolonged disruption in the movement of people and access to food supplies and urgent medical care. TheInternational Committee of the Red Cross(ICRC), which is for the moment the only international humanitarian organisation operating across the Lachin Corridor, indicated that the population was facing a lack of life-saving medication and essentials.
“The relevant stakeholders should immediately find a solution to avoid any further deterioration of the very dangerous situation the local population is facing and guarantee safe and free passage to those providing humanitarian assistance and those ensuring human rights protection. As indicated in my 2021Memorandum, efforts should be made by Armenia and Azerbaijan to move forward on the path towards reconciliation and ensure lasting peace for all people.
“I confirm my commitment and readiness to engage with all the relevant interlocutors and to travel to Nagorno Karabakh to assist in overcoming the existing human rights challenges,” Mijatovićsaid in the statement.