Այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանում մոտ 300 իրանական ընկերություն է բացվել․ Քերոբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Իրանի երկկողմ առևտրաշրջանառությունը աշխուժացնելու նպատակով Իրանի 7 ազատ առևտրի գոտիների 60 իրանական և 50 հայկական ընկերություններ արդյունաբերության, գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության ուղղություններով իրենց արտադրանքներն են ներկայացնում եռօրյա ցուցահանդեսի շրջանակներում, որը բացվել է Երևանում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ցուցահանդեսում առանձին տաղավարներով ներկայացված են  զբոսաշրջության, թեթև արդյունաբերության, սննդի արդյունաբերության, մեքենաշինության և տեքստիլ ոլորտների ընկերությունները։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը նշեց` ցուցահանդեսի միջոցով հնարավոր կլինի նորովի բացահայտել Իրանի հնարավորությունները հայ ներդրողների համար և Հայաստանի հնարավորությունները` իրանցիների համար։
«Չնայած նախորդ երկու տարում Հայաստանի և Իրանի միջև առևտրաշրջանառությունը կրկնապատկվել է, սակայն աճի տեմպը դանդաղում է, և պետք է գտնել նոր հնարավորություններ` երկկողմ շրջանառությունը հասցնելու այն թիրախներին, որը նախանշվել է երկու երկրների ղեկավարների կողմից, այն է` 3 մլրդ դոլարի։ Հիմա մոտ 800 մլն դոլար տեմպի վրա ենք գտնվում, որը շատ ավելի քիչ է, քան նախանշել են երկրների ղեկավարները։ Մենք տեսնում ենք, որ ազատ առևտրի գոտիների միջոցով համագործակցությունը նոր թափ կհաղորդի  երկկողմ առևտրաշրջանառությանը»,- նշեց նախարարը:
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանում իրանցիները 2-րդ ամենախոշոր օտարերկրյա ներդրողներն են` զիջելով միայն ՌԴ-ին։ Միայն այս տարվա առաջին կիսամյակում իրանական մոտ 300 ընկերություն է բացվել Հայաստանում։ Քերոբյանի համոզմամբ` սա լավ տեմպ է, սակայն այն ավելացնելու հնարավորություններ կան։
Նախարարը հիշեցրեց, որ ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև կա ժամանակավոր ազատ առևտրի համաձայնագիր, որը շուտով վերջնական տարբերակով կստորագրվի։
«Հայաստանը, լինելով միակ ցամաքային կապը Իրանի և ԵԱՏՄ միջև, խիստ շահագրգռված է այս համաձայնագրի կնքմամբ, որը պետք է թույլ տա, որ Հայաստանի դերը Իրանի և ԵԱՏՄ-ի համար ընդլայնվի»,- նշեց նա։
Այժմ ԵԱՏՄ երկրների միջև վերջնականապես համաձայնեցվում են դիրքորոշումները, որից հետո միայն կստորագրվի վերջնական համաձայնագիրը։
Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին նշեց՝ Իրանը սկզբունքային քաղաքականություն ունի՝ զարգացնելու բոլոր ոլորտներում Հայաստանի հետ հարաբերությունները: Միջոցառումը վկայում է այս ուղղությամբ տարվող աշխատանքի մասին:
«Իրանը և Հայաստանը ոչ մի մակարդակում և ոչ մի ոլորտում խնդիր չեն ունեցել։ Ինչ վերաբերում է տնտեսությանը, մեր տարեկան առևտրաշրջանառությունը կազմում է 700 մլն դոլար, սակայն երկու երկրները նպատակ են դրել այն հասցնել մինչև 3 մլրդ դոլարի»,- նշեց դեսպանը։
Նրա համոզմամբ՝ ազատ գոտիների առկայությունը մեծ դերակատարություն ունի առևտրատնտեսական հարաբերությունները զարգացնելու առումով, և ցուցահանդեսը կնպաստի  երկկողմ հարաբերությունների դիվերսֆիկացմանը:
Իրանի նախագահի խորհրդական, Իրանի ազատ առևտրի գոտիների գերագույն խորհրդի քարտուղար Հոջաթոլլահ Աբդոլմալեքին նշեց՝ սա Հայաստանում կազմակերպված առաջին միջոցառումն է, որտեղ ներկայացված են 7 ազատ գոտիները:
Նա ընդգծեց Իրանի ազատ գոտիների մի շարք առավելությունները, որոնք են՝ զարգացված ենթակառուցվածքների առկայությունը, տարբեր շուկաների հետ կապ հաստատելու հնարավորությունը, մաքսային արտոնությունները և այլն: Նրա խոսքով՝ ազատ գոտիներում ներդրողներ ունեն Չինաստանից, Ռուսաստանից, Ավստրալիայից, Բելգիայից, Իրաքից, Հայաստանից, ԱՄԷ-ից։ Նրա համոզմամբ՝ Իրանի ազատ գոտիներում ներդրումներ անելը շահութաբեր է:

300 Iranian businesses opened in Armenia in first half of 2023
YEREVAN, AUGUST 25, ARMENPRESS. An exhibition showcasing the products offered by Armenian and Iranian companies in the fields of agriculture, manufacturing and tourism opened in Yerevan on Friday with the purpose of boosting bilateral trade between Armenia and Iran.
60 Iranian and 50 Armenian companies operating in 7 free trade zones of Iran are represented at the three-day exhibition.
Armenian Minister of Economy Vahan Kerobyan and Iranian Ambassador to Armenia Mehdi Sobhani personally attended the opening of the exhibition.
Kerobyan said that the event will enable investors from both countries to discover the opportunities.
“Although trade turnover between Armenia and Iran doubled in the past two years, the pace of growth is slowing down, and we must find new opportunities to bring bilateral turnover to the target which was outlined by the leaders of the two countries, which is 3 billion dollars. We are now at a pace of about 800 million dollars,” Kerobyan said, adding that cooperation through free trade zones will boost bilateral trade turnover.
Kerobyan said that Iranians are the second major foreign investors in Armenia, behind only Russians. Approximately 300 Iranian companies opened in Armenia in the first half of 2023 alone. The Armenian economy minister lauded the pace but said that there are opportunities to increase it.
Mentioning the temporary free trade agreement between the EEU and Iran, which will be signed in a final version soon, Kerobyan said that Armenia is highly interested in the signing of the agreement. “Armenia, being the only land connection between Iran and the EEU, is highly interested in the signing of this agreement, which should allow Armenia’s role for Iran and the EEU to expand,” he said.
Ambassador of Iran to Armenia Mehdi Sobhani said Iran has a principled policy of developing relations with Armenia in all sectors.
“Iran and Armenia have never had any problems in any sector or level,” he said. Free trade zones have a big role in developing trade ties and the exhibition will contribute to diversification of bilateral relations, he added.
HojjatollahAbdolmaleki, the Secretary of the Supreme Council of Free Trade-Industrial and Special Economic Zones of Iran and presidential advisor, said that this is the first event where 7 free zones are represented.
Abdolmaleki pointed out a number of advantages offered by the Iranian free zones, such as the presence of developed infrastructures, opportunity to establish contacts with various markets, customs privileges and others. The free zones have investors from China, Russia, Australia, Belgium, Iraq, Armenia and the UAE. He said that making investments in Iran’s free zones is profitable.