Երևանի և Բաքվի միջև տարածքային վեճերը պետք է լուծվեն սահմանազատման գործընթացի շրջանակներում․ Զախարովա
Երևանի և Բաքվի միջև տարածքային վեճերը պետք է լուծվեն սահմանազատման
գործընթացի շրջանակներում․ Զախարովա
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տարածքային վեճերը պետք է լուծվեն հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի շրջանակներում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչ դիրքորոշում ունի Մոսկվան Արարատի և Տավուշի մարզերի յոթ անկլավներ Ադրբեջանին վերադարձնելու՝ Բաքվի պահանջի մասին։
«Մենք ծանոթ ենք Բաքվի դիրքորոշմանը, Ադրբեջանի նկատմամբ նման հավակնություններ ունի նաև հայկական կողմը։ Տարածքային վեճերը պետք է լուծվեն հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի շրջանակներում։ Այն (խմբ․՝ սահմանազատման գործընթացը) համակարգվում է համապատասխան երկկողմանի հանձնաժողովի կողմից, և մենք ողջունում ենք այն փաստը, որ հուլիսի 12-ին՝ երկար ընդմիջումից հետո, տեղի ունեցավ չորրորդ հանդիպումը», - ասել է Զախարովան։
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը հավելել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է կողմերին խորհրդատվական, փորձագիտական, փաստաթղթային աջակցություն ցուցաբերել բոլոր, նույնիսկ ամենաբարդ խնդիրների լուծման գործում։
Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների չորրորդ հանդիպումը կայացել է հուլիսի 12-ին։ Հանդիպման ժամանակ կողմերը շարունակել են սահմանազատման հարցերի քննարկումը, անդրադարձել են կազմակերպչական և ընթացակարգային մի շարք հարցերի: Կողմերը պայմանավորվել են նաև աշխատանքային կարգով որոշել հանձնաժողովների հաջորդ հանդիպման անցկացման օրն ու վայրը: Հայաստանում ձևավորված հանձնաժողովը գլխավորում է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, Ադրբեջանում՝ այդ երկրի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևը։

YEREVAN, AUGUST 2, ARMENPRESS. Territorial disputes between Armenia and Azerbaijan should be resolved within the framework of the process of delimitation and demarcation of the Armenian-Azerbaijani border, Russian foreign ministry spokesperson Maria Zakharova said on August 1 when asked about Moscow’s position on Baku’s demand to gain control over seven enclaves in Ararat and Tavush regions.
“We are familiar with Baku's position, the Armenian side also has similar ambitions towards Azerbaijan. Territorial disputes should be resolved within the framework of the process of delimitation and demarcation of the Armenian-Azerbaijani border. It [delimitation process] is coordinated by the relevant bilateral commission, and we welcome the fact that on July 12, after a long break, the fourth meeting took place," Zakharova said.
Zakharova also added that Russia is ready to provide advisory, expert and documentational support to the parties in solving all, even the most complex problems.
The fourth meeting of the Armenian and Azerbaijani delimitation commissions was held on July 12. During the meeting, the parties continued the discussion of delimitation issues, addressed a number of organizational and procedural issues. The parties also agreed to determine the date and place of the next meeting of the commissions. The commission formed in Armenia is headed by Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, and in Azerbaijan by Deputy Prime Minister Shahin Mustafayev.