Լաչինի միջանցքի ամբողջական ապաշրջափակումը կնպաստի ԼՂ-ում իրավիճակի դեէսկալացմանը. Զախարովա
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լաչինի միջանցքի ամբողջական ապաշրջափակումը կնպաստի Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի դեէսկալացմանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով ԼՂ-ում տեղի ունեցած վերջին միջադեպը:
Նրա խոսքով՝ Մոսկվան մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղում հաճախակի դարձած զինված միջադեպերով և հրադադարի ռեժիմի խախտումներով:
«Մենք կողմերին զսպվածության և բոլոր վիճելի հարցերը խաղաղ, քաղաքական-դիվանագիտական ճանապարհով կարգավորելու կոչ ենք անում ՝ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության հետ փոխգործակցությամբ: Եվ մենք կարծում ենք, որ Լաչինի միջանցքն ամբողջությամբ ապաշրջափակելու և խաղաղ բնակչության բնականոն կյանքի համար պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ քայլերի արագ ձեռնարկումը կնպաստի իրավիճակի դեէսկալացմանը»,- ասել է Զախարովան։
Հունիսի լույս 28-ի գիշերը Ադրբեջանի զինված ուժերը հրետակոծության են ենթարկել Լեռնային Ղարաբաղի Մարտունու և Մարտակերտի շրջաններում տեղակայված հայկական դիրքերը, կիրառվել են նաև անօդաչու թռչող սարքեր: Զոհվել է 4 հայ զինվորական։

Complete unblocking of Lachin Corridor will contribute to de-escalation of the situation in Nagorno-Karabakh. Zakharova
YEREVAN, JUNE 28, ARMENPRESS. The complete unblocking of the Lachin Corridor will contribute to the de-escalation of the situation in Nagorno-Karabakh, ARMENPRESS reports, the official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, said during the weekly briefing, commenting on the latest incident in Nagorno-Karabakh.
According to her, Moscow is concerned about frequent armed incidents in Nagorno-Karabakh and violations of the ceasefire regime.
"We call on the parties to exercise restraint and settle all disputed issues in a peaceful, political-diplomatic way, in cooperation with the command of the Russian peacekeeping troops. And we believe that prompt steps to unblock the Lachin Corridor and create conditions for the normal life of the civilian population will contribute to the de-escalation of the situation," said Zakharova.
On the night of June 28, the armed forces of Azerbaijan shelled the Armenian positions located in Martuni and Martakert regions of Nagorno-Karabakh, drones were also used. 4 Armenian soldiers were killed.