ԱՄՆ-ն դիտարկում է Հայաստանում փոքր մոդուլային միջուկային ռեակտորներ կառուցելու հնարավորությունը. ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնյա
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգները դիտարկում է Հայաստանում և Եվրասիայի այլ երկրներում փոքր մոդուլային միջուկային ռեակտորներ կառուցելու հնարավորությունը՝ ձգտելով ամրապնդել այդ երկրների էներգետիկ անկախությունը Ռուսաստանից և Չինաստանից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության Եվրոպայի, Եվրասիայի և Կենտրոնական Ասիայի աջակցության ծրագրերի համակարգող Մարիա Լոնգին։
«Մի շարք երկրներում, այդ թվում՝ Հայաստանում, մենք գնահատում ենք ամերիկյան տեխնոլոգիայի կիրառմամբ կառուցված փոքր մոդուլային միջուկային ռեակտորների (խմբ.՝ տեղակայման) հնարավորությունը, որոնք կարող են թույլ տալ ավելի մեծ էներգետիկ անկախություն ինչպես Ռուսաստանից, այնպես էլ Չինաստանից», - ասել է Լոնգին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների ենթահանձնաժողովի լսումներում:

U.S. assesses feasibility of 'small modular nuclear reactors' in Armenia and other countries for energy independence
U.S. assesses feasibility of 'small modular nuclear reactors' in Armenia and other countries
for energy independence
YEREVAN, MAY 24, ARMENPRESS. The United States is considering the possibility of building “small modular nuclear reactors” in several Eurasian countries, including Armenia, to strengthen energy independence from both Russia and China, a senior State Department official has said.
“In a number of countries, including Armenia, we are assessing the feasibility of small modular nuclear reactors built with U.S. technology that could facilitate greater energy independence from both Russia and the PRC,” Maria A. Longi, Coordinator of the Department of State’s Office of the Coordinator for U.S. Assistance to Europe, Eurasia, and Central Asia said at a Subcommittee Hearing in the House Foreign Affairs Committee.