Ընդդիմությունն առաջարկեց ԱԺ-ում քննարկել Հայաստանի վարչապետի հայտարարություններն Արցախի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցությունն առաջարկում է ԱԺ հերթական նիստերի ընթացքում քննարկման առարկա դարձնել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններն Արցախի վերաբերյալ և դրանց գնահատական տալ։
Մայիսի 22-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը պատրաստ է ճանաչել Ադրբեջանի 86․6 հազար քառակուսի կիլոմետր տարածքային ամբողջականությունը, որը ներառում է նաև Լեռնային Ղարաբաղը, բայց Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության շուրջ պետք է երկխոսություն լինի Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև՝ միջազգային երաշխավորությամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝«Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը նշեց. «Նիկոլ Փաշինյանն իր վերջին ասուլիսի ժամանակ կատարել է մի շարք հայտարարություններ, որոնք ուղղակիորեն առնչվում են ՀՀ-ի և Արցախի Հանրապետության շահերին և պահանջում են Ազգային ժողովում համապատասխան քննարկումներ և գնահատականների հնչեցում»:
Նկատի ունենալով, որ Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Արցախի և Հայաստանի խորհրդարանների միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահն է՝ նա հետաքրքրվեց՝ արդյոք հնարավոր համարո՞ւմ է այս հերթական նիստերի ընթացքում քննարկման առարկա դարձնել այդ հայտարարությունները և գնահատական հնչեցնել ընդդիմության կողմից հակապետական գնահատվող մոտեցումներին:
ԱԺ նախագահն էլ պատասխանեց, որ լսումների անցկացման նախաձեռնությամբ հանդես գալը ընդդիմության իրավունքն է: Նա առաջարկեց ընդդիմությանը նախաձեռնությունը ներկայացրել, իրենք էլ հետագայում կքննարկեն:
Արծվիկ Մինասյանը նշեց՝ պրակտիկան ցույց է տվել, որ մեծամասնությունը մշտապես մերժել է այդ նախաձեռնությունը: Նա հավելեց՝ կանոնակարգ օրենքն ԱԺ նախագահին հնարավորություն է տալիս հանդես գալ արտահերթ ուղերձով, հայտարարության նախագծով, որը առիթ կարող է հանդիսանալ այդ հարցերի քննարկման համար:
Սիմոնյանը կրկնեց՝ թող ընդդիմությունը ներկայացնի նախաձեռնությունը, իրենք կքննարկեն:
«Եթե Ձեզ հետաքրքրում է անձնապես իմ կարծիքը, ես ամբողջությամբ կիսում եմ վարչապետի՝ երեկ հնչեցրած կարծիքները»,-ասաց Սիմոնյանը:
Ավելի ուշ ամբիոնից իր ելույթում Արծվիկ Մինասյանը տարօրինակ համարեց, որ ժողովրդի բարձրագույն ներկայացուցչական մարմինը, սկսելով իր նիստերը, օրակարգում չի կարողանում ներառել հայ ժողովրդի համար բախտորոշ նշանակություն ունեցող հարցերի քննարկումը: Նա նշեց, որ «Հայաստան» խմբակցությունը լիակատար սատարում է հայտնում Արցախի ժողովրդին:
Նա հիշեցրեց Հայաստանի անկախության հռչակագրի մասին, որն ամրագրել է, որ ՀՀ ժողովրդի անունից հանդես գալու իրավունքը պատկանում է բացառապես ՀՀ գերագույն խորհրդին: «Գերագույն խորհուրդը 1992 թ հուլիսի 8-ին կայացնում է որոշում. ՀՀ-ն կպաշտպանի Արցախի հարցի այն լուծումը, որը կընդունի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, հետևողականորեն սատար կկանգնի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը և նրա բնակչության իրավունքների պաշտպանությանը, Հայաստանի համար անընդունելի կհամարվի միջազգային և ներպետական ցանկացած փաստաթուղթ, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղը նշված կլինի Ադրբեջանի կազմում»,-ասաց Մինասյանը:
Նա հավելեց՝ դա Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի անունից հրապարակված և առ այսօր առկա միակ լեգիտիմ հայտարարությունն է: Մինասյանը հարցրեց՝ հետևաբար ի՞նչ իրավասությամբ է Նիկոլ Փաշինյանը կատարում հայտարարություններ: Նա խմբակցության անունից կոչ արեց բոլոր առողջ ուժերին համատեղ ջանքերը՝ իշխանազրկելու գործող իշխանությանը:

Оппозиция предложила обсудить в Национальном Собрании заявления премьер-министра Армении относительно Арцаха
Фракция "Армения" Национального Собрания РА предлагает сделать заявления премьер-министра Никола Пашиняна относительно Арцаха предметом обсуждения на очередных заседаниях НС и дать им оценку.
В ходе состоявшейся 22 мая пресс-конференции премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Армения готова признать территориальную целостность 86,6 тысяч квадратных километров Азербайджана, в которую входит и Нагорный Карабах, но должен быть диалог о правах и безопасности армян Нагорного Карабаха в Степанакерте и Баку с международной гарантией.
Как сообщает«Арменпресс», секретарь фракции "Армения" Арцвик Минасян отметил: «Во время своей последней пресс-конференции Никол Пашинян сделал ряд заявлений, которые напрямую связаны с интересами Республики Армения и Республики Арцах и требуют соответствующих обсуждений и оценок в Национальном Собрании».
Принимая во внимание, что спикер Национального Собрания Армении Ален Симонян является председателем межпарламентской комиссии парламентов Арцаха и Армении, он поинтересовался, считает ли Симонян возможным сделать эти заявления предметом обсуждения в ходе этих регулярных заседаний и дать оценку считающимся оппозицией антигосударственным оценкам.
Спикер Национальной ассамблеи ответил, что право инициировать слушания принадлежит оппозиции. Он предложил оппозиции выступить с инициативой, они обсудят ее позже.
Арцвик Минасян отметил, что практика показала, что большинство всегда отвергало эту инициативу. Он добавил, что регламентирующий закон дает возможность спикеру НС выступить с внеочередным посланием, проектом заявления, которое может стать поводом для обсуждения этих вопросов.
Симонян повторил: пусть оппозиция представит инициативу, они ее обсудят.
"Если вас интересует мое личное мнение, то я полностью разделяю мнение, высказанное вчера премьер-министром", - сказал Симонян.
Позже в своем выступлении с трибуны Арцвик Минасян счел странным, что высший представительный орган народа, начиная свои заседания, не может включить в повестку дня обсуждение вопросов, имеющих большое значение для армянского народа. Он отметил, что фракция «Армения» полностью поддерживает народ Арцаха.
Он напомнил о Декларации независимости Армении, в которой установлено, что право действовать от имени народа Армении принадлежит исключительно Верховному Совету Армении. "Верховный Совет принял решение 8 июля 1992 года. Армения будет отстаивать решение арцахского вопроса, которое будет принято Нагорно-Карабахской Республикой, будет последовательно поддерживать Нагорно-Карабахскую Республику и защиту прав ее населения, любой международный и внутригосударственный документ, где Нагорный Карабах будет упоминаться как часть Азербайджана, будет считаться неприемлемой для Армении", - сказал Минасян.
Он добавил, что это единственное легитимное заявление, опубликованное от имени народа Республики Армения и доступное на сегодняшний день. Итак, Минасян спросил, по какому основанию Никол Пашинян делает заявления? От имени фракции он призвал объединить усилия всех здоровых сил для свержения действующей власти.