«Անջատողականություն» բառը միջազգային-իրավական տերմին չէ և չունի սահմանում․ Մարուքյանը՝ Ալիևի հայտարարության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոկում անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարարությանը, թե Հայաստանը Ադրբեջանի առաջարկած փաստաթղթից հանել է «անջատողականության դատապարտում» ձևակերպումը։
«Այսօր Ադրբեջանի նախագահը բողոքել է, որ Հայաստանը Ադրբեջանի առաջարկած փաստաթղթից հանել է «անջատողականության դատապարտում» ձևակերպումը: Մինչդեռ նա չի ասել, որ «անջատողականություն» բառը միջազգային-իրավական տերմին չէ և չունի հաստատված միջազգային-իրավական սահմանում, թե ինչ պետք է հասկանալ դրա տակ: Նա չի ասել, որ Հայաստանը բացատրություն և պարզաբանում է խնդրել, թե ինչ է նշանակում այդ դրույթի կիրառումը կամ առկայությունը ապագայում: Հակառակ դեպքում, ապագայում ստորագրվելիք փաստաթուղթը կարող է ծանրաբեռնել բազմակի մեկնաբանություն ունեցող ձևակերպումներով, ապա անվերջ պնդել, որ կողմերից մեկի մեկնաբանության համաձայն ՝ համաձայնագիրը խախտվել է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ գրել է Մարուքյանը։

The word "separatism" is not an international legal term and has no definition. Marukyan about Aliyev's statement
YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. Edmon Marukyan, Ambassador at-Large of Armenia, in his "Twitter" page referred to the statement of the president of Azerbaijan, Ilham Aliyev, that Armenia removed the wording "condemnation of separatism" from the document proposed by Azerbaijan.
"Today, the president of Azerbaijan complained that Armenia removed the wording "condemnation of separatism" from the document proposed by Azerbaijan. Meanwhile, he did not say that the word "separatism" is not an international-legal term and does not have an international-legal definition of what should be understood under it. He did not say that Armenia asked for an explanation and clarification of what the application or existence of that provision means. Otherwise, the document to be signed in the future can be overloaded with wordings that have multiple interpretations, and then endlessly claim that according to the interpretation of one of the parties, the agreement has been violated," ARMENPRESS reports, Marukyan wrote.