ՌԴ-ն հույս ունի, որ Հայաստանի և ՀԱՊԿ-ի համագործակցության հարցերը կառուցողական լուծում կստանան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մոսկվան ակնկալում է, որ ՀԱՊԿ-ի մյուս անդամների հետ Երևանի փոխգործակցության բնույթի վերաբերյալ վնասակար քննարկումները կդադարեն, և այդ առնչությամբ ծագած հարցերը կառուցողական լուծում կստանան։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ RTVI-ին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարի տեղակալ Միխայիլ Գալուզինը։
«Ակնկալում ենք, որ «ով որտեղից է դուրս գալիս» թեմայով վնասակար քննարկումները կդադարեն, և ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում Երևանի հետ փոխգործակցության բոլոր հարցերը, այդ թվում՝ Հայաստանի տարածքում կազմակերպության դիտորդական առաքելության տեղակայումը, կլուծվեն կառուցողական և փոխշահավետ կերպով: Մենք բաց քննարկում ենք հայկական կողմի բոլոր մտահոգությունները ՀԱՊԿ-ում առկա փոխգործակցության ձևաչափերի շրջանակներում՝ սկսած Մշտական ​​խորհրդի նիստերից մինչև Հավաքական անվտանգության խորհուրդ, որը կազմակերպության բարձրագույն մարմինն է», - ասել է Գալուզինը։
ՌԴ փոխարտգործնախարարը խոսել է նաև ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում առկա «դժվարությունների մասին»՝ նշելով, որ առանց դրանց չի աշխատում ոչ մի միջազգային կառույց, որն «իրական գործնական աշխատանք է կատարում՝ ելնելով իր բոլոր անդամների շահերից»:
«Այսօրվա դրությամբ Կազմակերպությունում մեկնարկել է անդամ երկրների ղեկավարների՝ 2022 թվականին կայացած հանդիպումներում ընդունված որոշումների իրականացման ինտենսիվ գործընթաց։ Հիմնականում Հայաստանի նախագահության շնորհիվ շատ բան է արվել մեր հավաքական անվտանգության մարտահրավերներն ու սպառնալիքները հետ մղելու ՀԱՊԿ-ի կարողությունները զարգացնելու համար: Ցանկանում եմ ընդգծել, որ ձեռք բերված արդյունքները հնարավոր չէին լինի առանց բոլոր անդամ պետությունների համակարգված, արդյունավետ և շահագրգիռ աշխատանքի», - ասել է Գալուզինը։
ՌԴ փոխարտգործնախարարը հավելել է, որ այժմ ակտիվ նախապատրաստական ​​աշխատանքներ են տարվում մայիս-հունիս ամիսներին նախատեսված արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարների խորհուրդների, ՀԱՊԿ-ի անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի հերթական նիստերի համար։
«Օրակարգը շատ հարուստ է, ինչը վկայում է կազմակերպության բարձր պահանջարկի մասին (խմբ.՝ ՀԱՊԿ-ի) պատասխանատվության գոտում անվտանգության և կայունության ապահովման հարցերում: ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում համագործակցության ամրապնդման այս և այլ հարցեր բուռն քննարկման առարկա են դարձել 2023 թվականի մարտի 20-ին Մոսկվայում նախարարներ Սերգեյ Լավրովի և Արարատ Միրզոյանի հանդիպման, ինչպես նաև ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղար Իմանղալի Թասմագամբեթովի՝ վերջերս Երևան կատարած այցի ընթացքում», - եզրափակել է Գալուզինը։

Russia hopes for “constructive” solution to issues of cooperation between Armenia and CSTO
YEREVAN, MARCH 29, ARMENPRESS. Russia expects the “detrimental” discussions on Armenia’s partnership with its fellow CSTO members to stop and for issues in this relation to receive a constructive solution, the Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin said in an interview with RTVI.
“We expect the ‘who’s leaving what’ detrimental discussions to stop and that all issues of partnership with Yerevan within the CSTO, including the deployment of a monitoring mission in the territory of Armenia, to be resolved in a constructive and mutually beneficial manner. We are openly discussing all concerns of the Armenian side within the formats of the existing partnership in CSTO, from the Permanent Council meetings up to the Collectively Security Council, the highest body of the organization,” Galuzin said.
Galuzin said that there are “difficulties” within the CSTO, noting that such difficulties exist in every international organization that is carrying out “real work based on the interests of all members.”
He said that the intensive process of implementing the decisions made in 2022 is underway. “Mostly due to Armenia’s chairmanship [in the CSTO] a lot has been done for the development of the CSTO’s capabilities in repelling the challenges and threats to our collective security. I’d like to emphasize that the results we have now wouldn’t be possible without the coordinated, effective and eager work of all member states.”
Galuzin added that the preparations for the forthcoming CSTO foreign ministerial, defense ministerial, and security council meetings are underway.
“The agenda is very broad, which proves the demand for the CSTO in issues of ensuring security and stability in the area of responsibility. This and other issues of strengthening cooperation within the framework of the CSTO were discussed in detail during the 20 March 2023 meeting of the Russian foreign minister Sergey Lavrov with Armenian foreign minister Ararat Mirzoyan in Moscow, as well as during the recent visit of CSTO Secretary General Imangali Tasmagambetov to Yerevan,” the Russian deputy FM said.