ՀՀ-ն մշտապես իր համաձայնությունը տվել է ռուսական առաջարկներին. Սիմոնյանը ՌԴ ԱԳՆ-ին հորդորում է ուշադիր լինել Ադրբեջանի արձագանքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը 99 տոկոս դեպքերում իր համաձայնությունը տվել է ռուսական առաջարկներին, խնդիրը եղել է ադրբեջանական կողմի անհամաձայնությունը. ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը զարմանում է՝ ինչո՞ւ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը չի անդրադառնում Ադրբեջանի արձագանքին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Սիմոնյանն այս մասին ասաց ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում՝ անդրադառնալով ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի հայտարարությանը, թե ՀՀ իշխանությունների խղճին են թողնում ԼՂ ճակատագիրը երրորդ երկրների պատասխանատվությանը թողնելու փորձերը:
«Ռուսական առաջարկները, որոնք մինչև օրս եղել են, մշտապես ընդունվել են ՀՀ-ի կողմից: Խնդիրը եղել է ադրբեջանական կողմի անհամաձայնությունը: Եվ կարծում եմ՝ նույն Խովաևի փաստաթղթի, նույն ռուսական բոլոր առաջարկների առումով ՌԴ ԱԳՆ-ն պետք է ավելի ուշադիր լինի Ադրբեջանի կողմից արձագանքին, քանի որ 99 տոկոս դեպքերում Հայաստանը իր համաձայնությունը տվել է ռուսական առաջարկներին: Եվ, ցավալի է, որ տիկին Զախարովան չի անդրադառնում, օրինակ, Ադրբեջանի արձագանքին: Հայկական կողմի խղճին է թողնում, լավ, իսկ ի՞նչ արձագանք է եղել Ադրբեջանի կողմից»,-ասաց Սիմոնյանը:
Սիմոնյանը նշեց՝ իսկ եթե Զախարովան ի նկատի ունի Ռուսաստանը, ապա ՌԴ-ն ինքն է ստորագրել այս փաստաթուղթն ու ստանձնել պատասխանատվությունը:
Անդրադառնալով ռուսական կողմից հնչող այն հիշեցմանը, որ նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթում չկա այնպիսի բան, որ ՌԴ-ն ստանձնում է ԼՂ-ի անվտանգության երաշխավորի պարտականությունը՝ ԱԺ նախագահը հարցրեց՝ ապա ինչո՞ւ էր ՌԴ նախագահը ստորագրում այդ փաստաթուղթը և ինչո՞ւ են ռուս խաղաղապահները կանգնած: «Այսինքն՝ կանգնած են, ենթադրենք, Չինաստանի՞ խաղաղապահները, ու մենք ասում ենք, թե պատասխանատվությունը ստանձնել է Ռուսաստա՞նը: Դա Ռուսաստանի խաղաղապահների պատասխանատվության գոտին է»,-ասաց Սիմոնյանը:
Անդրադառնալով հստակեցնող հարցին՝ հիմա Արցախի անվտանգության երաշխավորը Ռուսաստա՞նն է՝ ԱԺ նախագահը պատասխանեց՝ այս փաստաթղթի համաձայն՝ ՌԴ-ի խաղաղապահները գտնվում են հենց այդ առաքելությամբ: «Դա մենք հաստատել, վավերացրել ենք: Հետաքրքիր կլինի իմանալ նաև ռուս գործընկերների արձագանքը, թե ինչպե՞ս են վերաբերվում այն փաստին, որ մինչև հիմա Ադրբեջանը չի հաստատել ռուս խաղաղապահների մանդատը»,-ասաց Սիմոնյանը:

Армения всегда давала свое согласие на российские предложения: МИД РФ должен быть внимательнее к отзывам Азербайджана
Армения соглашалась с российскими предложениями в 99 процентах случаев, проблема заключалась в несогласии азербайджанской стороны. Спикер НС Ален Симонян недоумевает, почему официальный представитель МИД России не комментирует отзывы Азербайджана.
Как сообщает «Арменпресс», об этом Симонян заявил на брифинге в Национальном собрании, коснувшись заявления официального представителя МИД России Марии Захаровой, что попытки Армении возложить судьбу Нагорного Карабаха на ответственность третьих стран остаются на совести властей РА. «Российские предложения, которые бывали до сих пор, всегда принимались Республикой Армения. Проблема заключалась в несогласии азербайджанской стороны. И я думаю, что в отношении того же документа Ховаева, тех же российских предложений, МИД России должен больше внимания уделять ответу Азербайджана, потому что в 99 процентах случаев Армения дала свое согласие на российские предложения. И очень жаль, что госпожа Захарова не касается, например, реакции Азербайджана. Оставляет это на совести армянской стороны, ну а какова была реакция азербайджанской стороны», - сказал Симонян.
Он заметил, что если Захарова подразумевает Россию, то Российская Федерация сама подписала этот документ и взяла на себя ответственность. Говоря об упоминании российской стороны о том, что в заявлении от 9 ноября нет ничего о том, что Россия берет на себя ответственность гаранта безопасности Нагорного Карабаха, спикер НС заявил, почему же президент России подписал этот документ и почему там стоят российские миротворцы.
«Иными словами, давайте предположим, что там китайские миротворцы стоят, а мы говорим, что ответственность взяла на себя Россия. Это зона ответственности российских миротворцев», - сказал Симонян. Уточняя, спикер НС заявил, что сейчас Россия является гарантом безопасности Арцаха, и согласно этому там находятся миротворцы Российской Федерации. «Это мы подтвердили и ратифицировали. Но интересно было бы знать реакцию российских коллег, как они относятся к тому, что Азербайджан до сих пор не утвердил мандат российских миротворцев», - заключил Симонян.