Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղարը ողջունում է Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ Հաագայի դատարանի որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոն փետրվարի 23-ին ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում ՀՀ վարչապետի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դեսպանն ահազանգել է տարածաշրջանում տիրող մտահոգիչ իրավիճակի մասին։ Վերջինս, մասնավորապես, հայտնել է, որ2022թ․ սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած ագրեսիայի և դրա արդյունքում ՀՀ ինքնիշխան որոշ տարածքների օկուպացիայից հետո Ադրբեջանը երկու ամսից ավելի արգելափակել է Լաչինի միջանցքը՝ստեղծելով լրջագույն հումանիտար ճգնաժամ և ծանր հետևանքներ Լեռնային Ղարաբաղի 120 000 հայերի համար։
Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանն ընդգծել է, որ2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը խախտող նման քայլը միջազգային հանրության քննադատություններին է արժանացել և բազմաթիվ միջազգային դերակատարներ պահանջել են Ադրբեջանից դադարեցնել այդ արգելափակումը։
Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղարն իր հերթին ողջունել է ՄԱԿ արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից փետրվարի 22-ին կայացված որոշումը, որով դատարանն Ադրբեջանին պարտադրել է ձեռնարկել իր տրամադրության տակ եղած բոլոր միջոցները Լաչինի միջանցքով անարգել տեղաշարժ ապահովելու համար (ՖՄԿ-ն այդ մասին գրել է «Թվիթեր»-ի իր պաշտոնական էջում)։
Հանդիպման ընթացքում Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղարը և ՖՄԿ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը քննարկել են նաև Հայաստանի և Կազմակերպության միջև համագործակցության ամրապնդմանն առնչվող հարցեր։

OIF Secretary General welcomes International Court of Justice ruling on unblocking of Lachin corridor
YEREVAN, FEBRUARY 24, ARMENPRESS. Organisation internationale de la Francophonie (OIF) Secretary General Louise Mushikiwaboheld a meeting with Armenian Prime Minister’s Personal Representative at the OIF, Ambassador Christian Ter-Stepanyan.
Ambassador Ter-Stepanyan presented the concerning situation in the region. Ter-Stepanyan told the OIF Secretary General that Azerbaijan, after its aggression against Armenia in September 2022 and subsequent occupation of sovereign territories of Armenia, is now keeping the Lachin Corridor blocked for more than two months, causing a grave humanitarian crisis and severe consequences for the 120,000 Armenians in Nagorno Karabakh.
The Ambassador noted that this step by Azerbaijan, which constitutes a violation of the 9 November 2020 trilateral statement, has received international condemnation and many international actors demanded Azerbaijan to stop the blockade.
In turn, the OIF tweeted that Secretary General Mushikiwabowelcomed the February 22 judgment by the International Court of Justice which ordered Azerbaijan to take all steps at its disposal to ensure unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin Corridor in both directions.
During the meeting the OIF Secretary General and the Armenian envoy at the OIF also discussed issues pertaining to strengthening cooperation between Armenia and the OIF.