Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղարը ողջունում է Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ Հաագայի դատարանի որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոն փետրվարի 23-ին ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում ՀՀ վարչապետի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ դեսպանն ահազանգել է տարածաշրջանում տիրող մտահոգիչ իրավիճակի մասին։ Վերջինս, մասնավորապես, հայտնել է, որ2022թ․ սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած ագրեսիայի և դրա արդյունքում ՀՀ ինքնիշխան որոշ տարածքների օկուպացիայից հետո Ադրբեջանը երկու ամսից ավելի արգելափակել է Լաչինի միջանցքը՝ստեղծելով լրջագույն հումանիտար ճգնաժամ և ծանր հետևանքներ Լեռնային Ղարաբաղի 120 000 հայերի համար։
Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանն ընդգծել է, որ2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը խախտող նման քայլը միջազգային հանրության քննադատություններին է արժանացել և բազմաթիվ միջազգային դերակատարներ պահանջել են Ադրբեջանից դադարեցնել այդ արգելափակումը։
Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղարն իր հերթին ողջունել է ՄԱԿ արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից փետրվարի 22-ին կայացված որոշումը, որով դատարանն Ադրբեջանին պարտադրել է ձեռնարկել իր տրամադրության տակ եղած բոլոր միջոցները Լաչինի միջանցքով անարգել տեղաշարժ ապահովելու համար (ՖՄԿ-ն այդ մասին գրել է «Թվիթեր»-ի իր պաշտոնական էջում)։
Հանդիպման ընթացքում Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղարը և ՖՄԿ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը քննարկել են նաև Հայաստանի և Կազմակերպության միջև համագործակցության ամրապնդմանն առնչվող հարցեր։

Генеральный секретарь Франкофонии приветствует решение Гаагского суда разблокировать Лачинский коридор
ЕРЕВАН, 24 ФЕВРАЛЯ, АРМЕНПРЕСС. 23 февраля Генеральный секретарь Франкофонии Луиза Мушикивабо принял посла Кристиана Тер-Степаняна, личного представителя премьер-министра РА в Международной организации франкофонии.
Как сообщает «Арменпресс», посол выразил глубокую озабоченность по поводу беспокойной ситуации в регионе. Последний, в частности, сообщил, что в 2022 г., после развязанной Азербайджаном в сентябре агрессии и последующей оккупации некоторых суверенных территорий Республики Армения Азербайджан более чем на два месяца заблокировал Лачинский коридор, что привело к серьезному гуманитарному кризису и тяжелым последствиям для 120 000 армян Нагорного Карабаха.
Кристиан Тер-Степанян подчеркнул, что такой шаг, нарушающий трехстороннюю декларацию от 9 ноября 2020 г. подвергся критике со стороны международного сообщества, и многие международные акторы потребовали от Азербайджана прекращения блокады.
Генеральный секретарь Франкофонии, в свою очередь, приветствовал принятое 22 февраля Международным судом ООН решение, которым суд обязал Азербайджан принять все имеющиеся в его распоряжении меры для обеспечения беспрепятственного передвижения по Лачинскому коридору (МОФ написал об этом в «Твиттере» на своей официальной странице).
В ходе встречи генеральный секретарь Франкофонии и представитель Армении в МОФ также обсудили вопросы, связанные с укреплением сотрудничества между Арменией и Организацией.