Հայաստանում օտարերկրյա քաղաքացիների ներդրած ավանդներն աճել են ավելի քան 96 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2022 թվականի արդյունքում ավանդներն աճել են մոտ 43 տոկոսով, նախորդ տարի աճի բարձր տեմպ են ունեցել ոչ ռեզիդենտների ավանդները՝ տարեվերջի դրությամբ կազմելով 1 մլրդ 287 մլն դրամ: «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան այս մասին ասուլիսում ասաց ՀՀ ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանն:
«Ավանդներն աճել են մոտ 43 տոկոսի չափով, որից՝ ռեզիդենտների ավանդների աճը կազմել է 29.4 տոկոս, ոչ ռեզիդենտների ավանդների աճը՝  96.3 տոկոս»,-ասաց Գալստյանը:
Ռեզիդենտների ավանդներին անդրադառնալով՝ նա նշեց, որ պաշարային ցուցանիշը 2022 թ դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել է 3 մլրդ 370 մլն դրամ, իսկ ոչ ռեզիդենտներինը՝ 1 մլրդ 287 մլն դրամ: «Հիմնականում աճի բարձր տեմպ ունեցել են ոչ ռեզիդենտների ավանդները»,-ասաց ԿԲ նախագահը:
Նախորդ տարվա ընթացքում աճել է նաև վարկավորումը:  ԿԲ նախագահի խոսքով՝ փոխարժեքի էֆեկտը հանած՝ շուրջ 15 տոկոսի չափով: Հիմնական աճը տեղի է ունեցել ռեզիդենտների վարկերի հաշվին:

Armenia records over 96% growth in deposits of foreign nationals – cenbank governor
YEREVAN, JANUARY 31, ARMENPRESS. Deposits in Armenia grew approximately 43%, with high growth being recorded in deposits of non-residents in 2022 – totaling 1 billion 287 million drams, Central Bank Governor Martin Galstyan said at a press conference in response to a question from ARMENPRESS.
“Deposits grew around 43%, from which the growth of deposits of residents comprised 29,4%, and the growth of deposits of non-residents 96,3%,” Galstyan said.
Speaking about deposits of residents, the governor said the reserve indicator as of December 31, 2022 totaled 3 billion 370 million drams, and the indicator of non-residents totaled 1 billion 287 million drams. “The deposits of non-residents had the highest pace of growth,” he said.
Lending also grew in 2022. Excluding the currency effect, the growth totaled around 15%. Most of the growth took place at the expense of resident loans.