Հայաստանը ՄԱԿ ԱԽ-ում կշարունակի իր աշխատանքները Լաչինի միջանցքի բացման հարցով․ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը կարևորագույն հարթակ է և Հայաստանը կշարունակի այնտեղ աշխատանքները Լաչինի միջանցքի բացման հարցով։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության հարց ու պատասխանի ժամանակ այս մասին հայտնեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ ակնկալել ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդից այն դեպքում, երբ Լաչինի միջանցքի հարցով չհաջողվեց ընդունել համատեղ հայտարարություն։
«Դեռևս սեպտեմբերի 13-14-ին Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք ներխուժումից և Ադրբեջանի կողմից մեր ինքնիշխան տարածքի մի մասը օկուպացնելուց հետո ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում տեղի ունեցան առաջին քննարկումները բավականին երկար տարիների ընդմիջումից հետո։ Եվ այժմ, ահա,Լաչինի միջանցքի փակումից հետո և Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումից հետո, մենք կրկին խնդրանքով հանդես եկանք, և Ֆրանսիայի նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 20-ին տեղի ունեցան քննարկումներ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում։ Նաև հրապարակային դիրքորոշումներ հայտնեցին ՄԱԿ ԱԽ անդամները։ Յուրաքանչյուր ոք կարող է կոնկրետ երկրի կոնկրետ դիրքորոշման նրբությունների մասին տեղեկանալ. տեսագրությունները կան համացանցում։ Եվ փաստաթուղթ էր շրջանառվում, և դա պետք է լիներ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նախագահողի հայտարարություն և, ցավոք, փաստաթուղթը ընդունել հնարավոր չեղավ առանձին երկրների, երբեմն նաև բարեկամ երկրների դիրքորոշումների պատճառով, բայց աշխատանքները շարունակվում են: Եվ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը կարևորագույն հարթակ է, և յուրաքանչյուրը կարող է գիտակցել այդ կարևորությունը, և մենք այնտեղ աշխատանքները կշարունակենք»,- ընդգծեց Միրզոյանը։

Armenia will continue its work in the UN Security Council regarding the opening of the Lachin Corridor: FM Mirzoyan
YEREVAN, JANUARY 17, ARMENPRESS. The UN Security Council is an important platform and Armenia will continue working there on the issue of opening the Lachin Corridor, ARMENPRESS reports, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan stated during the parliament-Government question and answer session, answering the question of what to expect from the UN Security Council, given that it was not possible to adopt a joint statement on the Lachin Corridor.
"On September 13-14, after the invasion of the sovereign territory of the Republic of Armenia and the occupation of a part of our sovereign territory by Azerbaijan, the first discussions took place in the UN Security Council after a break of many years. And now, after the closing of the Lachin Corridor and the blockade of Nagorno-Karabakh, we made a request again, and on the initiative of France, discussions took place in the UN Security Council on December 20. Also, the members of the UN Security Council expressed public positions. Everyone can learn about the nuances of the specific position of a specific country. the videos are available on the Internet. And a document was circulating, and it was the statement of the country holding the presidency of the UN Security Council, and unfortunately, it was not possible to accept the document due to the positions of individual countries, sometimes also friendly countries, but the work continues. And the UN Security Council is an important platform, and everyone can realize its importance, and we will continue the work there," Mirzoyan emphasized.