Անհրաժեշտ է ապահովել տեղաշարժի ազատությունը Լաչինի միջանցքով՝ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը համահունչ․ ՄԱԿ-ում ԱՄԷ ներկայացուցիչ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները մտահոգված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածության աճով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի նիստում Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հարցով քննարկմանն այս մասին ասաց ՄԱԿ-ում ԱՄԷ ներկայացուցիչը։
«Մենք շարունակում ենք ընդգծել, որ կարևոր է նվազեցնել լավածությունը և զսպվածություն ցուցաբերել։ Բոլոր կողմերը պետք է խուսափեն իրավիճակը սրելուց, մասնավորապես՝ իրենց հռետորաբանությամբ, քանի որ դա կարող է մարդասիրական ծանր հետևանքներ ունենալ։ Շատ կարևոր է, որպեսզի քաղաքացիական անձանց համար իրավիճակը բարելավվի, և նրանց կյանքը չվտանգվի։ Մենք համաձայն ենք գլխավոր քարտուղարի հետ, որ անհրաժեշտ է ապահովել տեղաշարժի ազատությունը Լաչինի միջանցքով՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը համահունչ։ Վերջին իրադարձությունները ցույց են տալիս, որ անհրաժեշտ է գտնել կայուն և տևական լուծում՝ հիմնվելով մինչ այս պահը ձեռք բերված համաձայնությունների վրա»,- ասաց նա։
ԱՄԷ ներկայացուցիչը վերահաստատեց իր երկրի սկզբունքային դիրքորոշումը, որ հակամարտությունը ռազմական լուծում չի կարող ունենալ։ «Կողմերին կոչ ենք անում խաղաղ և դիվանագիտական ճանապարհով գտնել լուծումը։ Կոչ ենք անում կառուցողական աշխատանքը շարունակել տարածաշրջանում տևական խաղաղության հասնելու համար։ Մենք և միջազգային հանրությունը պարտավոր ենք ամեն ինչ անել, որպեսզի ապահովենք կայունություն, երկխոսություն և խաղաղ գոյակցություն։ ԱՄԷ-ն կշարւնակի այդ ուղղությամբ բոլոր ջանքերին սատարել»,- եզրափակեց նա։

Необходимо обеспечить свободу передвижения по Лачинскому коридору: представитель ОАЭ в ООН
ЕРЕВАН, 21 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Объединенные Арабские Эмираты обеспокоены ростом напряженности в отношениях между Арменией и Азербайджаном. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил представитель ОАЭ в ООН в ходе обсуждения ситуации вокруг Лачинского коридора на заседании Совета безопасности ООН.
«Мы продолжаем подчеркивать важность сокращения рычагов воздействия и проявления сдержанности. Всем сторонам следует избегать эскалации ситуации, особенно своей риторикой, поскольку это может иметь серьезные гуманитарные последствия. Очень важно, чтобы положение мирных жителей улучшилось и их жизнь не подвергалась опасности. Мы согласны с Генеральным секретарем в том, что необходимо обеспечить свободу передвижения по Лачинскому коридору в соответствии с трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года. Последние события показывают, что необходимо найти стабильное и долгосрочное решение на основе достигнутых до сих пор договоренностей", - сказал он.
Представитель ОАЭ подтвердил принципиальную позицию своей страны, согласно которой конфликт не может иметь военного решения. «Мы призываем стороны найти решение мирными и дипломатическими средствами. Призываем продолжать конструктивную работу по достижению прочного мира в регионе. Мы и международное сообщество обязаны сделать все для обеспечения стабильности, диалога и мирного сосуществования. ОАЭ будут продолжать поддерживать все усилия в этом направлении», — заключил он.