Հայաստանի կառավարությունը 2 տրիլիոն 204 միլիարդ դրամի հարկային եկամուտ է կանխատեսում 2023 թվականի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի հարկային եկամուտները 2022 թվականին կկազմեն 1 տրիլիոն 920 միլիարդ դրամ, հաջորդ տարվա համար կանխատեսվում է 2 տրիլիոն 204 միլիարդ դրամ։ Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2023 թ. պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծիքննարկման ժամանակ այս մասին ասաց Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
«Այս պահին կանխատեսում ենք, որ այս տարվա հարկային եկամուտները 1 տրիլիոն 920 միլիարդ դրամ կկազմեն՝ առնվազն 75 միլիարդ դրամով ավելի, քան նախատեսված էր 2022 թվականի պետական բյուջեով։ Արդեն վերանայված ցուցանիշներից ելնելով՝ կանխատեսում ենք, որ հաջորդ տարվա հարկային եկամուտները կկազմեն 2 տրիլիոն 204 միլիարդ դրամ, որը կկազմի ՀՆԱ-ի 3,7 տոկոսը»,- նշեց Խաչատրյանը։
Ըստ նախարարի՝ այսպիսի աճը համահունչ է հարկային ավելացումների սցենարին, որը նախատեսվել է Կառավարության 2021-2026 թվականների գործունեության ծրագրով։
«Մեզ անհրաժեշտ է գալիք տարիներին ՀՆԱ-ի նկատմամբ 0,5 տոկոսով հարկային եկամուտների աճ ապահովել, որպեսզի կարողանանք 2026 թվականի համար ունենալ 25 տոկոսը գերազանցող մակարդակ»,- եզրափակեց Խաչատրյանը։

YEREVAN, OCTOBER 31, ARMENPRESS. Tax revenues in 2022 will total 1 trillion 920 billion drams, while for 2023 the government is forecasting 2 trillion 204 billion drams, Finance Minister Tigran Khachatryan told lawmakers at a parliamentary committee session on the 2023 state budget draft.
“At this moment we predict that this year’s tax revenues will stand at 1 trillion 920 billion drams, at least 75 billion more than initially projected under the 2022 state budget. Based on revised data we already project that next year’s tax revenues will stand at 2 trillion 204 billion drams, which will be 3,7% of the GDP,” Khachatryan said. This growth is in line with the tax increase scenario envisaged under the 2021-2026 government program, he added.
“In the next years we need to secure 0,5% tax revenue increase against the GDP to be able to have a level exceeding 25% for 2026,” Khachatryan added.