Ամենաշատը կաճեն պաշտպանության ոլորտին ուղղվող ծախսերը. պետբյուջեից հատկացումները կավելանան 160 միլիարդ դրամով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2023 թվականի պետբյուջեի նախագծով նախատեսվում է պաշտպանական բյուջեն ավելացնել 160 մլրդ դրամով, այսպիսով` այն կկազմի շուրջ 505 մլրդ դրամ: Պետբյուջեով նախանշված է նաև, որ դրամային արտահայտությամբ պետական պարտքը կնվազի:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հաջորդ տարվա պետբյուջեի նախագծի մանրամասներն է ներկայացրել ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Վահե Հովհաննիսյանը:
«Սա կառավարության 2022-2026 թթ ծրագրի երկրորդ բյուջեն է: Մենք հետևողական ենք կառավարության ծրագրով նախանշված առաջնահերթությունների իրագործման ուղղությամբ: Որդեգրել ենք գործողությունների որոշակի հաջորդականություն»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Հաջորդ տարվա պետբյուջեով ծախսերը կկազմեն շուրջ 2 տրլն 590 մլրդ 147 մլն դրամ: Որպես կանոն սոցիալական ոլորտին ուղղվող ծախսերն ամենամեծն են:
Խոսելով ծախսերի ավելացումներից՝ փոխնախարարն ընդգծեց, որ մյուս տարի պետք է փորձեն բարելավել երկրի անվտանգային միջավայրը՝ կայուն հիմքեր ստեղծելու հետագա զարգացման համար: Այսպիսով՝ ամենամեծ ավելացումը վերաբերելու է պաշտպանության ոլորտում իրականացվող ենթակառուցվածքների բարելավմանը: «Պաշտպանության ոլորտին ուղղվող ծախսերը տոկոսային հարաբերությամբ հիմա ավելի են մեծացել, քան նախկինում: Պաշտպանության ոլորտին ուղղվող ծախսերի համար 2023 թվականին նախատեսվել է շուրջ 505 մլրդ դրամ, որը 2022-ի համեմատ ավել է 160 մլրդ դրամով: Որևէ այլ ուղղությամբ նման աճ նախատեսված չէ»,-նշեց փոխնախարարը:
Հաջորդ տարվա պետբյուջեի նախագծով նախատեսվում են ավելացումներ գրեթե բոլոր ոլորտներում: Հովհաննիսյանի խոսքով՝ ավելացնելու են թոշակները: Սա պետական բյուջեի ծախսային հոդվածներում ամենամեծ ավելացումներից է: Շարունակվելու են ենթակառուցվածքների գծով իրականացվող ներդրումները: Փոխնախարարի վստահեցմամբ՝ Հյուսիս-հարավ ճանապարհային ծրագիրը շարունակում է լինել կառավարության ռազմավարական առաջնահերթություններից մեկը:
Հովհաննիսյանի խոսքով՝ 2023-ի պետբյուջեով Արցախի Հանրապետությանը նախատեսված է տրամադրել 144 մլրդ դրամ (բյուջետային վարկ)` նույն չափով, ինչ նախատեսված էր տրամադրել 2022 թվականին: Բացի այդ 2023-ին նախատեսվում է իրականացնել «Արցախի Հանրապետության առանձին շրջաններից տեղահանված ընտանիքների համար բնակարանային մատչելիության ապահովման պետական աջակցության ծրագիրը» նոր միջոցառումը, որը հնարավորություն կտա տեղահանված 1283 ընտանիքների ձեռք բերել բնակելի անշարժ գույք կամ կառուցել անհատական բնակելի տուն։
2023-ի պետբյուջեի նախագծի հիմքում դրվել է նվազագույնը 7 տոկոս տնտեսական աճի կանխատեսումը: «7 տոկոս տնտեսական աճը նախատեսված էր կառավարության ծրագրով: Միջինում կանխատեսվում էր 7-9 տոկոս տնտեսական աճ առաջիկա մի քանի տարիների ընթացքում»,-նշեց Հովհաննիսյանը:
Իսկ թե հիմնականում ո՞ր ոլորտների աճի հաշվին պետք է ապահովվի այդ 7 տոկոս տնտեսական աճը՝ փոխնախարարը ներկայացրեց նախատեսվող ցուցանիշները: Աճ է նախատեսվում գրեթե բոլոր ոլորտներում. արդյունաբերության ոլորտում՝ 5.1 տոկոս աճ, գյուղատնտեսության ոլորտում՝ 3, շինարարությունում՝ 9.6, ծառայությունների ոլորտում՝ 8.2 տոկոս:
Կառավարության նպատակներից է նաև արտադրողականության աճի բարձրացումը: Այդ ուղղությամբ Էկոնոմիկայի նախարարությունը աջակցություն է տրամադրում ձեռնարկություններին, որոնք ցանկություն ունեն նոր սարքավորումներ, նոր տեխնոլոգիաներ ձեռք բերել, որոնք պետք է բերեն արտադրողականության աճին:
Անդրադառնալով հարցին, թե ՀՆԱ-ի աճի այդ ցուցանիշը նախանշելիս արդյոք հաշվի առե՞լ են այն հնարավոր ռիսկերը, որոնք տարվա ընթացքում կարող են ի հայտ գալ՝ փոխնախարարը վստահեցրեց, որ հաշվի են առնում բոլոր ռիսկերը, որոնք կան այդ ցուցանիշին հասնելու համար և միջոցներ ձեռնարկում՝ մեղմելու դրանք: «Բնականաբար ամբողջ աշխարհը հիմա գտնվում է բավականին անկայուն ժամանակաշրջանում, որտեղ առկա են բազմաթիվ ռիսկեր՝ ինչպես անվտանգային, այնպես էլ տնտեսական: Ամբողջ աշխարհում խաթարված են արժեշղթաներն ու լոգիստիկ շղթաները: Եվ դա մեծ խնդիր է առաջացնում մանավանդ Հայաստանի նման երկրի համար, որը ելք չունի դեպի ծով: Դրա համար կառավարությունը միջոցներ է ձեռնարկում՝ օգնելու ՀՀ տնտեսավարողներին իրենց արտահանումների և ներմուծումների գործընթացն ավելի պարզեցնելու համար: Ռիսկերը բավականին մեծ են, բայց մեր խնդիրն է, որ մենք հմտորեն կարողանանք կառավարել այդ ռիսկերը, ի հայտ գալու դեպքում էլ չեզոքացնենք, որպեսզի կարողանք իրականացնել քաղաքացիներին տրված խոստումները»,-ասաց նա:
Իսկ պետբյուջեով նախանշված եկամուտները կազմում են 2 տրլն 301 մլրդ 291 մլն դրամ, որից հարկային եկամուտները՝ 2 տրլն 203 մլրդ դրամ: Ընդ որում 2022 թվականի պետբյուջեով եկամուտները կազմում էին 1 տրլն 947 մլրդ դրամ:
«2022 թվականի տնտեսական աճը, որը, հավանաբար, կկազմի 12 տոկոս, շատ լավ հիմքեր է ստեղծում նրա համար, որ մենք կարողանանք հաջորդ տարի բարելավել մեր եկամուտները: Սա տեղի է ունենում տնտեսական աճի պոտենցիալի մեծացման, նաև վարչարարության բարելավման շնորհիվ: Մենք այս պահին ունենք մոտ 23 տոկոս հարկեր-ՀՆԱ հարաբերակցություն, որը պատրաստվում ենք բարելավել 0.5 տոկոսային կետով»,-նշեց փոխնախարարը:
Փոխնախարարն անդրադարձավ նաև պետական պարտքին՝ նշելով, որ դրամային արտահայտությամբ պարտքը նվազելու է, պարտքի 70 տոկոսն արտարժույթով է, իսկ դրամն արժևորվել է: «Եթե 2022-ի բյուջեն պլանավորելիս նախատեսում էինք ունենալ 4 տրլն 740 մլրդ դրամ պարտք, ապա 2023-ի ավարտին պլանավորում ենք ունենալ 4 տրլն 627 մլրդ դրամ պարտք»,-նշեց Հովհաննիսյանը:
Սակայն դա չի նշանակում, որ նոր պարտքային միջոցներ չեն ներգրավվելու:
«Բնականաբար, մենք նոր պարտքային միջոցներ ներգրավելու ենք, քանի որ բազմաթիվ ծրագրեր ունենք՝ այդ թվում ենթակառուցվածքային, որոնք իրականացվում են արտաքին ֆինանսավորմամբ՝ այսինքն վարկային միջոցներով: Մենք նաև քաղաքականությունների բարելավման ուղղությամբ բյուջետային աջակցության վարկային ծրագրեր ենք իրականացնում: Եվ բնականաբար նոր պարտք վերցնելու ծրագրեր ունենք»,-եզրափակեց փոխնախարարը:
Պետական բյուջեի նախագիծը դեռ պետք է քննարկվի Ազգային ժողովի հանձնաժողովների համատեղ նիստում, ապա՝ լիագումար նիստում:

YEREVAN, OCTOBER 24, ARMENPRESS. Armenia’s 2023 state budget draft envisages increasing the defense budget by 160 billion drams, which will comprise around 505 billion drams. The draft also envisages that the state debt in dram terms will decline.
In an interview to ARMENPRESS, Deputy Minister of Finance Vahe Hovhannisyan presented details about the 2023 state budget draft.
“This is the second budget of the government’s 2022-2026 action plan. We are consistent with the implementation of priorities set by the government’s program. We have adopted a certain sequence of actions”, he said.
The expenditures by the 2023 state budget will comprise around 2 trillion 590 billion 147 million drams. As a result, the social sector expenses are the largest.
Speaking about the increase in spending, the deputy minister said next year they will try to improve the country’s security environment, by creating stable grounds for further development. Thus, the largest increase will relate to the improvement of ongoing infrastructure in defense sector. “In terms of percentage, the defense spending has further increased than it was in the past. Around 505 billion drams have been envisaged for the defense expenditures in 2023, which is more by 160 billion drams compared to 2022. No such increase is envisaged for any other field”, he said.
State budget allocations are expected in almost all spheres next year. The deputy minister said that pensions will also rise. This is one of the biggest allocations in spending parts of the state budget. The investments on infrastructures will continue. Mr. Hovhannisyan said the North-South highway project remains one of the strategic priorities of the government.
According to the 2023 state budget draft, 144 billion drams (a budgetary loan) will be provided to the Republic of Artsakh, the same amount as it was envisaged in 2022. Moreover, there will also be a new measure for the families displaced from Artsakh which will enable 1283 such families to purchase residential real estate or construct a private house.
The 2023 state budget draft also forecasts at least 7% economic growth. “This 7% economic growth was envisaged by the government’s program. 7-9% economic growth on average was forecast for the next few years”, Hovhannisyan said.
Asked at the expense of which sectors this growth must be ensured, the deputy minister presented the expected figures. Growth is expected in almost all spheres: 5.1% in industry field, 3% in agriculture, 9.6% in construction and 8.2% in services sector.
The government also aims at increasing the productivity growth. For this purpose the Ministry of Economy is providing assistance to enterprises which want to purchase new equipment, technologies, that will lead to a productivity growth.
Asked whether they have considered the possible risks that could emerge during the year while outlining this figure of GDP growth, the deputy minister of finance assured that they take into account all risks which exist for achieving that figure and take measures to mitigate them. “Of course, the whole world is currently in a very unstable period where there are many risks both security-related and economic. Value chains and logistic chains are disrupted globally. And this causes a big problem especially for a landlocked country like Armenia. Thus, the government is taking measures to help Armenian businessmen to further facilitate the process of their exports and imports. There are quite big risks, but our task is to be able to skillfully manage those risks, neutralize them if any in order to be able to fulfill the promises given to the citizens”, he stated.
The revenues envisaged by the state budget comprise 2 trillion 301 billion 291 million drams, of which the tax revenues are 2 trillion 203 billion drams. The revenues by the 2022 state budget were 1 trillion 947 billion drams.
“The economic growth in 2022, which will probably comprise 12%, creates very good grounds for us to improve our revenues next year. This is happening also thanks to the increase in economic growth potential and also the improvement of the administration. At the moment we have around 23% taxes-GDP ratio which we are going to improve by 0.5 percentage point”, the deputy finance minister stated.
Vahe Hovhannisyan also talked about the state debt, stating that the debt in dram terms will decrease, 70% of the debt is in foreign currency, and the dram has been appreciated. “If when planning the budget of 2022 we were expecting to have a debt of 4 trillion 740 billion drams, we plan to have a debt of 4 trillion 627 billion drams at the end of 2023”, he said.
But it doesn’t mean that new debt funds will not be borrowed.
“Of course, we will borrow new debt funds as we have many programs, including infrastructural, which are being implemented by a foreign funding, in other words, by credit funds. We also implement budget support credit programs aimed at improving the policies. And of course we have plans to take a new debt”, he said.
The 2023 state budget draft still needs to be debated at the joint session of the Parliamentary Standing Committees and then during the Parliament’s plenary session.