Պետք է ակտիվորեն քննարկենք ԼՂ հարցը Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններից տարանջատելու տարբերակը. ՀՀ ԱԽ քարտուղար
Պետք է ակտիվորեն քննարկենք ԼՂ հարցը Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններից
տարանջատելու տարբերակը. ՀՀ ԱԽ քարտուղար
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղարաբաղի հիմնախնդիրը Հայաստանի համար տարածքային հարց չէ: Այդ առումով մեզ սկզբունքային է Ղարաբաղի հայության անվտանգությունն ու իրավունքները: Վարչապետ Փաշինյանը ԱԺ-ում ունեցած ելույթներից մեկում նշեց, որ կա գաղափար՝ ԼՂ հարցը տարանջատել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններից: Մենք հիմա ակտիվորեն պիտի քննարկենք այդ տարբերակը եւ որոշենք ինչպես առաջ ընթանալ: «Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում այս մասին նշել է ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
Ներկայացնում ենք հարցազրույցն ամբողջությամբ։
- Պարոն Գրիգորյան, աշխարհաքաղաքական կենտրոններից վերջերս հնչում են գնահատականներ, թե Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման եւ այսպիսով տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղություն ու կայունություն հաստատելու լրջագույն հնարավորություն կա: Հայաստանի իշխանությունը տեսնո՞ւմ է նման հնարավորություն:
- Այն փաստը, որ Հայաստանի կառավարությունը խաղաղության օրակարգը հռչակել է պետական ռազմավարություն եւ քաղաքականություն ուղղակի վկայությունն է այն բանի, որ նման հնարավորություն տեսնում ենք: Այդ հնարավորությունը ավելի է առարկայանում, երբ հաշվի ենք առնում, որ Հայաստանի կառավարությունը, քաղաքական մեծամասնությունը խաղաղության օրակարգի իրագործման պատասխանատվություն է ստանձնում, հասկանալով, որ դա հեշտ ճանապարհ չէ: Կարծում եմ ՀՀ կառավարության եւ քաղաքական մեծամասնության նվիրվածությունը խաղաղության օրակարգին կարեւոր գործոն է միջազգային տարբեր հարթակներից հնչող գնահատականների համար:
- Ինչ ճանապարհային քարտեզ եք պատկերացնում խաղաղության օրակարգի իրագործման համար:
- Այդ օրակարգը հայտնի է. սահմանագծման եւ սահմանային անվտանգության մակարդակի բարձրացման աշխատանքներ Ադրբեջանի հետ, որն արդեն մեկնարկել է եւ օգոստոսի երկրորդ կեսին նախատեսված է սահմանագծման եւ սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի երկրորդ նիստը Մոսկվայում, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացում...
- Ադրբեջանը պնդում է, թե Հայաստանը ձգձգում է այդ հարցերի լուծումը:
- Սահմանագծման եւ սահմանային անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նիստը օգոստոսի երկրորդ կեսին նշանակվել է ադրբեջանական կողմի առաջարկով: Հայկական կողմը երկրորդ հանդիպմանը պատրաստ էր եւ հունիսին եւ հուլիսին: Տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման հարցով մենք բազմիցս արտահայտել ենք մեր պատրաստակամությունը: Վերջերս համացանցում հայտնվել է դեռեւս 2021թ. դեկտեմբերին դիվանագիտական ճանապարհներով մեր փոխանցած առաջարկների փաթեթը, որն այսօր էլ ուժի մեջ է: Մենք մի քանի այլ առաջարկներ էլ ենք արել, եւ մեծապես շահագրգիռ ենք տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման հարցով, որը «Հայկական խաչմերուկ» նախագծի մաս է: Իհարկե՝ նախագծի արեւելք-արեւմուտք հատվածի կոնկրետ երթուղու հարցը քննարկելի է, մենք երբեք չենք շեշտել միայն մի տարբերակի հնարավորությունը եւ մեզ նույնքան անհրաժեշտ է ամենաարդյունավետ երթուղին գտնել, որովհետեւ դրանից է կախված «Հայկական խաչմերուկ» նախագծի գործունակությունն ու գրավչությունը: Կոմունիկացիաների հարցով եռակողմ աշխատանքային խմբում, որ համանախագահում են ՌԴ, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի փոխվարչապետերը, մենք որոշակի առաջընթաց ենք նկատում եւ տրամադրված ենք շարունակել նույն ոգով:
- Այս երկու քայլերի՞ց է ուրեմն բաղկացած խաղաղության հաստատումը Ադրբեջանի հետ: Ղարաբաղի կարգավիճակը ի՞նչ է լինելու:
- Ոչ, ձեր նշած ճանապարհային քարտեզի եւ խաղաղության օրակարգի կուլմինացիան, իհարկե, Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն է: Դուք գիտեք, որ Ադրբեջանն այս առումով ներկայացրել է հինգ կետեր եւ Հայաստանի Հանրապետությունը հայտարարել է, որ դրանցում անընդունելի ոչինչ չկա:
- Ներառյալ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչու՞մը: Հայաստանն այսինքն ճանաչո՞ւմ է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը եւ տարածքային պահանջներ չունի՞:
- Հայաստանը Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչում է հենց թեկուզ այն փաստի բերումով, որ դա մեր օրենսդրության մաս է: Բազմիցս ենք ասել, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանների անխախտելիությունը ճանաչել են դեռեւս 1991 թվականին ստորագրված եւ հետագայում վավերացրած ԱՊՀ ձեւավորման մասին համաձայնագրով: Եւ սա այսօր թե Հայաստանի եւ թե Ադրբեջանի օրենսդրության մաս է: Դա պետք է արտահայտել նաեւ երկկողմ մակարդակով: Եւ ինչպես ասել ենք, նման հեռանկարի մեջ մեզ համար անընդունելի ոչինչ չկա եւ Հայաստանը, այո, Ադրբեջանից տարածքային պահանջներ չունի:
- Իսկ Ղարաբաղը, ինչ է լինելու Ղարաբաղի հարցը եւ կարգավիճակը:
- Մենք բազմիցս ենք ասել, որ Ղարաբաղի հիմնախնդիրը մեզ համար տարածքային հարց չէ: Այդ առումով մեզ համար սկզբունքային է Ղարաբաղի հայության անվտանգությունն ու իրավունքները: Վարչապետ Փաշինյանը ԱԺ-ում ունեցած ելույթներից մեկում նշեց, որ կա գաղափար՝ ԼՂ հարցը տարանջատել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններից: Մենք հիմա ակտիվորեն պիտի քննարկենք այդ տարբերակը եւ որոշենք ինչպես առաջ ընթանալ:
- Այսինքն՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքել առանց ԼՂ հարցի վերջնական լուծմա՞ն:
- Նման գաղափար նույնպես կա: Բայց այս պահին վաղ է որեւէ նման բանաձեւի մասին խոսելը:
- Իսկ ԼՂ հայության համար ի՞նչ անվտանգության երաշխիքներ պիտի լինեն:
- ԼՂ հայության անվտանգության ապահովման միջազգային երաշխիք կա, որը ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի ներկայությունն է: Այդ երաշխիքի հետագա կատարելագործման վրա պետք է աշխատել, բայց ԼՂ հիմնախնդրի դեմիլիտարիզացիան կարեւոր գաղափար է:
- Մեծ հաշվով Հայաստանը պատրա՞ստ է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքել:
- Մեծ հաշվով, կարծում եմ, մենք ընթանում ենք այդ ճանապարհով:
- Իսկ գերիների վերադարձը, անհետ կորածների ճակատագրի պարզաբանումը:
- Հումանիտար հարցերի լուծումը խաղաղության պարտադիր ուղեկիցն է: Այդ թվում՝ մշակութային ժառանգության պահպանման հարցերը: Այդ բոլոր հարցերն, իհարկե, պետք է հասցեագրվեն: Հայաստանն, ի դեպ, վերջին երկու տարվա ընթացքում Ղարաբաղյան առաջին պատերազմում անհետ կորած ադրբեջանցիների 130 մարմիններ է փոխանցել Ադրբեջանին: Մենք պատրաստ ենք ակտիվորեն համագործակցել նաեւ այս հարցի շուրջ եւ նույնը ակնկալում ենք Ադրբեջանից: Հայկական կողմը Ղարաբաղյան առաջին պատերազմից ավելի քան 770 անհետ կորած անձ ունի: 44-օրյա պատերազմում մեր անհետ կորած անձանց թիվը 203 է:
- Նախորդ օրը ՏԿԵ նախարարությունը հայտարարեց, որ Կոռնիձոր-Տեղ-Մ12 ավտոճանապարհի վերակառուցումը նախատեսվում է սկսել օգոստոսին: Դա Լաչինի միջանցքի նոր երթուղի՞ն է: Իսկ երբ է ավարտվելու շինարարությունը:
- Այո: Շինարարությունը կավարտվի 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված ժամկետում:
- Իսկ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների հեռանկարներն ինչպե՞ս եք գնահատում:
- Երկու երկրների հատուկ ներկայացուցիչները ձեռք են բերել կոնկրետ պայմանավորվածություններ, այն է՝ սահմանը բացել երրորդ երկրների քաղաքացիների համար, եւ սկսել օդային բեռնափոխադրումներ երկու երկրների միջեւ: Հայաստանի վարչապետը եւ Թուրքիայի նախագահը հուլիսի 11-ին ունեցած հեռախոսազրույցում համաձայնվել են կյանքի կոչել այդ պայմանավորվածությունները եւ հետագա քայլեր ձեռնարկել: Միանշանակ է, որ մենք հավատարիմ ենք մնալու այդ պայմանավորվածություններին, մանավանդ որ թե՛ Ռուսաստանը, թե՛ ԱՄՆ-ն, թե՛ Ֆրանսիան, թե՛ Իրանը, թե՛ Վրաստանը, թե՛ ԵՄ-ն աջակցում են Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:

Separation of Nagorno-Karabakh issue from Armenia-Azerbaijan relations should be actively discussed – Armen Gevorgyan
Separation of Nagorno-Karabakh issue from Armenia-Azerbaijan relations should be actively
discussed – Armen Gevorgyan
YEREVAN, JULY 29, ARMENPRESS. The Karabakh issue is not a territorial issue for Armenia. In that sense, the security and rights of Karabakh Armenians are fundamental to us. In one of his speeches in the National Assembly, Prime Minister Pashinyan mentioned that there is an idea to separate the Nagorno-Karabakh issue from Armenia-Azerbaijan relations. We must now actively discuss that option and decide how to proceed, Secretary of the Security Council of Armenia Armen Gevorgyan said in an interview with ARMENPRESS.
• Mr. Grigoryan, geopolitical centers have recently been making assessments that there is a serious possibility of normalizing Armenia-Azerbaijan relations and thus establishing long-term peace and stability in the region. Does the government of Armenia see such an opportunity?
• The fact that the Armenian government has declared the peace agenda as a state strategy and policy is a direct evidence that we see such an opportunity. That possibility becomes even more grounded when we consider that the Armenian government, the political majority, is taking responsibility for the implementation of the peace agenda, realizing that it is not an easy way. I think the commitment of the Armenian government and the political majority to the peace agenda is an important factor for the assessments coming from different international platforms.
• What is the road map you see for the implementation of the peace agenda?
• That agenda is known. border delimitation and border security level raising works with Azerbaijan, which has already started, and the second session of the border delimitation and security commission is scheduled in Moscow in the second half of August, opening of regional communications...
• Azerbaijan claims that Armenia is delaying the solution of these issues.
• The session of the delimitation and border security commission was scheduled for the second half of August at the proposal of the Azerbaijani side. The Armenian side was ready for the second meeting in June and July. We have repeatedly expressed our willingness to open regional communications. Recently, the package of proposals we conveyed through diplomatic channels in December 2021 appeared on the internet, which is still valid today. We have made several other proposals and are very interested in the opening of regional communications, which is part of the "Armenian Crossroads" project. Of course, the issue of the specific route of the east-west section of the project can be discussed, we have never emphasized the possibility of only one option, and we need to find the most efficient route, because the functionality and attractiveness of the "Armenian Crossroads" project depends on it. We notice some progress in the trilateral working group on the issue of communications, which is co-chaired by the deputy prime ministers of Russia, Armenia and Azerbaijan, and we are ready to continue in the same spirit.
• Does establishing peace with Azerbaijan consist of these two steps? What will be the status of Karabakh?
• No, the culmination of the road map and peace agenda you mentioned is, of course, the signing of the peace treaty with Azerbaijan. You know that Azerbaijan presented five points in this regard and the Republic of Armenia stated that there is nothing unacceptable in them.
• Including the recognition of the territorial integrity of Azerbaijan? In other words, does Armenia recognize the territorial integrity of Azerbaijan and has no territorial claims?
• Armenia recognizes the territorial integrity of Azerbaijan at least due to the fact that it is part of our legislation. We have said many times that Armenia and Azerbaijan have recognized each other's territorial integrity and inviolability of borders by the agreement on the formation of the CIS signed in 1991 and later ratified. And this is part of the legislation of both Armenia and Azerbaijan today. It should be expressed at the bilateral level as well. And as we said, there is nothing unacceptable for us in such a perspective, and Armenia, yes, has no territorial claims from Azerbaijan.
• And Karabakh, what will be the status of Karabakh?
• We have repeatedly said that the Karabakh issue is not a territorial issue for us. In that sense, the security and rights of Karabakh Armenians are fundamental for us. In one of his speeches in the National Assembly, Prime Minister Pashinyan mentioned that there is an idea to separate the Nagorno-Karabakh issue from Armenia-Azerbaijan relations. We must now actively discuss that option and decide how to proceed.
• In other words, to sign a peace treaty with Azerbaijan without a final solution to the Nagorno-Karabakh issue?
• There is also such an idea. But at this moment it is too early to talk about any such resolution.
• What security guarantees will there be for the Nagorno-Karabakh Armenians?
• There is an international guarantee for ensuring the security of NK Armenians, which is the presence of the peacekeeping troops of the Russian Federation. We need to work on the further improvement of that guarantee, but the demilitarization of the Nagorno-Karabakh problem is an important idea.
• Generally speaking, is Armenia ready to sign a peace treaty with Azerbaijan?
• Generally speaking, I think we're going in that way.
• And the return of the POWs, the clarification of the fate of the missing persons?
• The resolution of humanitarian issues is a necessary component of peace. Including issues of preservation of cultural heritage. All those questions, of course, need to be addressed. By the way, in the last two years, Armenia has transferred 130 bodies of Azerbaijanis missing since the first Karabakh war to Azerbaijan. We are ready to cooperate actively on this issue as well and we expect the same from Azerbaijan. The Armenian side has more than 770 missing persons since the first Karabakh war. The number of our missing persons in the 44-day war is 203.
• Yesterday, the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure announced that the reconstruction of the Kornidzor-Tegh-M12 highway is planned to begin in August. Is that the new Lachine Corridor route? And when will the construction be finished?
• Yes. The construction will be completed within the time limit stipulated by the trilateral statement of November 9, 2020.
• How do you assess the prospects of Armenia-Turkey relations?
• The special representatives of the two countries have reached concrete agreements, that is, to open the border for citizens of third countries and to start air cargo transportation between the two countries. In a telephone conversation held on July 11, the Prime Minister of Armenia and the President of Turkey agreed to implement these agreements and take further steps. It is clear that we will remain committed to those agreements, especially given that both Russia, the USA, France, Iran, Georgia, and the EU support the process of normalization of Armenia-Turkey relations.