ՀՀ ԱԳՆ-ն մանրամասնել է ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի երևանյան նիստի օրակարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի նախագահությամբ հունիսի 10-ին Երևանում կկայանա Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստը, որի օրակարգը մանրամասնել է ՀՀ ԱԳ նախարարությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ տեղի կունենան ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների ԱԳ նախարարների նեղ կազմով, ապա և ընդլայնված կազմով խորհրդի նիստերը, ինչին կհաջորդի ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի մամուլի համար հայտարարությունը:
Նիստի օրակարգում են միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգությանը, ՀԱՊԿ ճգնաժամային արագ արձագանքման մեխանիզմների ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր:
Նիստի արդյունքներով նախատեսվում է ստորագրել Արտաքին քաղաքականության, պաշտպանության և անվտանգության հարցերով ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների ներկայացուցիչների 2022-2024թթ. խորհրդատվությունների ծրագիրը:

МИД Армении представил повестку заседания СМИД ОДКБ
В Ереване 10 июня состоится заседание Совета министров иностранных дел государств-челнов Организации Договора о коллективной безопасности под председательством министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна. Как передает Арменпресс, МИД представил повестку дня заседания.
Сначала состоится заседание Совета министров иностранных дел государств-членов ОДКБ в узком составе,  а затем в расширенном составе, после чего министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась выступят с заявлениями для прессы.
В повестку заседания включены вопросы международной и региональной безопасности, укрепления механизмов кризисного реагирования ОДКБ.
По итогам встречи планируется подписание программы консультаций представителей государств-членов ОДКБ по вопросам внешней политики, обороны и безопасности на 2022-2024 годы.