Պետությունը 22.7 մլրդ դրամ եկամտային հարկի գումար է վերադարձրել վարկառուներին՝ հիփոթեքի տոկոսը մարելու նպատակով
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետությունը 2021 թվականին հիփոթեքային վարկի սպասարկման համար վճարվող տոկոսների մասով վարկառուներին և համավարկառուներին է վերադարձրել 22.7 մլրդ դրամ եկամտային հարկի գումար, ինչը նախորդ տարվա համեմատ աճել է շուրջ 70 տոկոսով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «Հայաստանի Հանրապետության 2021թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության ներկայացմանը:
Եկամտային հարկի գծով վերադարձված գումարները 2021-ին կազմել են 32.6 մլրդ դրամ՝ 83.8 տոկոսով կամ 14.9 մլրդ դրամով գերազանցելով նախորդ տարվա ցուցանիշը:
«Ընդ որում, հիփոթեքային վարկի սպասարկման համար վճարվող տոկոսների մասով վարկառուներին և համավարկառուներին է վերադարձվել 22.7 մլրդ դրամ եկամտային հարկ, որը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 70.4 տոկոսով կամ 9.4 մլրդ դրամով»,-ասաց Բադասյանը:

Государство вернуло заемщикам 22,7 млрд драмов подоходного налога с целью погашения процентов по ипотеке
По части процентов, выплачиваемых за обслуживание ипотечного кредита, государство в 2021 году заемщикам и созаемщикам вернуло сумму подоходного налога в размере 22,7 млрд. драмов, что по сравнению с прошлым годом больше примерно на 70%. Как передает «Арменпресс», об этом на совместном заседании постоянных комиссий НС при представление годового отчета об исполнении государственного бюджета заявил председатель Комитета государственных доходов Рустам Бадасян.
Возвращенные по линии подоходного налога суммы в 2021 году составили 32,6 млрд. драмов, превысив показатель прошлого года на 83,8% или 14,9 млрд. драмов.
«При этом по части процентов, выплачиваемых за обслуживание ипотечного кредита, заемщикам и созаемщикам был возвращен подоходный налог в размере 22,7 млрд. драмов, что по сравнению с прошлым годом больше на 70,4% или на 9,4 млрд. драмов» - сообщил Рустам Бадасян.