ԿԲ կանխատեսմամբ՝ գնաճը տարվա ընթացքում կսկսի վերադառնալ դեպի թիրախ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կենտրոնական բանկի կանխատեսմամբ՝ գնաճը չի արագանում և տարվա ընթացքում կսկսի վերադառնալ դեպի թիրախային ցուցանիշ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ ԿԲ նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում՝ «Հայաստանի Հանրապետության 2021թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության վերաբերյալ ՀՀ կենտրոնական բանկի եզրակացության ներկայացման ժամանակ անդրադառնալով Գևորգ Պապոյանի հարցին:
Երիցյանը հիշեցրեց, որ ԿԲ-ն վերջին կանխատեսումն արել է մարտ ամսվա դրությամբ, հաջորդը կարվի հունիսին: Նա ընդգծեց՝ գնաճն արդեն սկսել էր նվազել և պետք է հայտնվեր 6-6.5 տոկոսի շրջանակներում: «Այդուհանդերձ, նոր շոկեր կան՝ կապված տարածաշրջանային, աշխարհաքաղաքական իրավիճակի հետ: Գնաճի մասով դրսից եկող հիմնական շոկը էներգակիրների թանկացումն է և տրանսպորտային արժեշղթաների խեղումը, որը աշխարհի մակարդակով լոգիստիկ ծախսերը բարձրացրել է: Այս պահին գնահատում ենք այս շոկերի ազդեցությունները: Չնայած այդ ազդեցությունները որոշակի առումով տեսնում ենք արդեն, վերջին ամսվա գնաճը նորից սկսեց դեպի վերև շարժվել, բայց մենք կարծում ենք, որ մեկ եռամսյակ հետո գնաճը նորից հակառակ ուղղությամբ կգնա»,- ասաց Երիցյանը:
ԿԲ նախագահի տեղակալը նշեց՝ ԿԲ-ի քաղաքականությունը, տոկոսադրույքի բարձրացումն իր ազդեցությունն ունենալու է, միջին ժամկետում 12-ամսյա կտրվածքով, եթե այլ շոկեր չլինեն, գնաճը վերադառնալու է իր թիրախին. թիրախը 4 տոկոսն է, թույլատրելի շեղման չափը՝ + - 1.5 տոկոս:
ԿԲ նախորդ կանխատեսման համաձայն՝ գնաճը թիրախին գրեթե վերադառնում էր:
«Հիմա, երևի, նույն տեղաշարժը կլինի: ԿԲ-ն իր գործիքներով ի վիճակի է գնաճն արագ վերադարձնել իր թիրախին, ուղղակի դա մեր տնտեսության համար շատ ավելի ծախսատար կլինի: Ընդունված կանոն կա, եթե շոկն առաջարկի շոկ է, այսինքն՝ ծախքերն է ավելացնում, ապա ԿԲ-ն պետք է արձագանքի միայն երկրորդային էֆեկտների, որ գնաճը չարագանա: Այս պահի դրությամբ մեր իրականացրած քաղաքականությունն ապացուցել է, որ գնաճը չի արագանում, ետ է վերադառնում: Գնաճը կարագանար, եթե վերջին մեկ տարվա ընթացքում իր պիկից հակառակ ուղղությամբ չշարժվեր»,- ասաց Երիցյանը:
Ըստ ԿԲ նախագահի տեղակալի՝ նախորդ կանխատեսման իրականություն դառնալը մի քիչ հետաձգվում է, բայց համոզմունք կա, որ գնաճը կսկսի վերադառնալ դեպի թիրախը այս տարվա ընթացքում: Նա հույս հայտնեց, որ գնաճը կվերադառնա թիրախին:

По прогнозам ЦБ, инфляция в течение года начнет возвращаться к цели
По прогнозам Центрального банка, инфляция в течение года начнет возвращаться к цели. Как передает «Арменпресс», об этом при представлении заключения ЦБ относительно годового отчета об исполнении государственного бюджета на совместном заседании постоянных комиссий НС заявил заместитель председателя Центрального банка РА Нерсес Ерицян.
Ерицян напомнил, что последний прогноз ЦБ делался в марте, следующий будет в июне. Он подчеркнул, что инфляция уже начала снижаться, она должна была быть в пределах 6-6,5%. «Тем не менее, есть новые потрясения, связанные с региональной, геополитической ситуацией. Главный шок извне с точки зрения инфляции - это рост цен на энергоносители и развал транспортных цепочек создания стоимости, что привело к увеличению логистических издержек во всем мире. В настоящее время мы оцениваем последствия этих потрясений. Хотя мы уже видим эти эффекты, инфляция последнего месяца снова начала расти, но мы думаем, что в следующем квартале инфляция пойдет в обратном направлении», - сказал Нерсес Ерицян.
Зампред ЦБ отметил, что политика ЦБ, повышение процентной ставки окажут свое влияние, в среднесрочной перспективе в течение 12 месяцев, если не будет других шоков, инфляция вернется к своей цели. Цель 4%, допустимое отклонение +- 1,5%.
Согласно предыдущему прогнозу ЦБ, инфляция практически возвращалась к целевому уровню.
«Теперь, видимо, будет так же. ЦБ своими инструментами способен быстро вернуть инфляцию к цели, просто это будет гораздо дороже для нашей экономики. Существует принятое правило, что если шок является шоком предложения, то есть увеличивает издержки, то ЦБ должен реагировать только на побочные эффекты, чтобы инфляция не ускорялась. Политика, которую мы проводили до сих пор, доказала, что инфляция не ускоряется, а возвращается к цели. Инфляция ускорилась бы, если бы в прошлом году она не двигалась в противоположном направлении от своего пика», - сказал Ерицян.
По словам зампреда ЦБ, реализация предыдущего прогноза немного затянулась, но есть уверенность, что в этом году инфляция начнет возвращаться к целевому значению. Он надеется на это.