ԱԺ հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց ԵԱՏՄ-Սինգապուր համագործակցության համաձայնագրի նախագծին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էկոնոմիկայի նախարարությունն առաջարկում է վավերացնել Եվրասիական տնտեսական միության եւ նրա անդամ պետությունների և Սինգապուրի Հանրապետության միջեւ համապարփակ տնտեսական համագործակցության մասին համաձայնագրի նախագիծը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստին նախագիծը ներկայացրեց Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը:
Նախարարը նշեց, որ Եվրասիական տնտեսական միության եւ Սինգապուրի Հանրապետության միջեւ առեւտրատնտեսական համագործակցության զարգացման մասին պայմանավորվածությունների միասնական փաթեթը մշակվել է Եվրասիական տնտեսական Բարձրագույն խորհրդի 2016 թվականի դեկտեմբերի 26-ի որոշման համաձայն:
«Համապարփակ տնտեսական համագործակցության մասին համաձայնագրով նախատեսվում է կողմերի փոխազդեցության բազմակողմ զարգացման պարտավորություն, որի նպատակն է հանդիսանում ապրանքների եւ ծառայությունների առեւտրի խթանումը, կոոպերացիայի ընդլայնումը, ինչպես նաեւ կապիտալ ներդրումների, ընկերությունների հիմնադրման եւ գործունեության պաշտպանության ժամանակակից ստանդարտների ապահովումը: Միաժամանակ, վերոնշյալ համաձայնագրով ամրագրվում է ապրանքների ազատ առեւտրի, ներդրումների եւ ծառայությունների մասով համաձայնագրերի կնքման կողմերի մտադրությունը՝ համաձայն վերջիններիս կողմից սահմանված կանոնների եւ իրավասությունների»,- ասաց Քերոբյանը:
Նախարարի խոսքով` Սինգապուրի Հանրապետության հետ անցկացվել է 7 բանակցային փուլ, որոնց շրջանակներում բանակցություններ են տարվել նաեւ Շրջանակային համաձայնագրի կնքման մասով, որի նպատակն է ձեւավորել պայմանավորվածությունների «փաթեթ»՝ «ապրանքներ + ծառայություններ + ներդրումներ» ձեւաչափով, ինչպես նաեւ երկկողմ բանակցություններ ծառայությունների առեւտրի եւ ներդրումների իրականացման համաձայնագրերի կնքման վերաբերյալ:
«Համաձայնագրի նպատակն է ստեղծել շահավետ միջավայր եւ պայմաններ փոխադարձ առեւտրային հարաբերությունների զարգացման եւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բնագավառներում Կողմերի միջեւ տնտեսական համագործակցության խթանման համար, ինչպես նաեւ վերացնել Կողմերի միջեւ առեւտրային եւ ներդրումային խոչընդոտները, նվազեցնել բիզնեսի ծախսերը եւ բարձրացնել տնտեսական արդյունավետությունը»,- ասաց Քերոբյանը:
Ըստ նախարարի`համաձայնագրի վավերացումը պայմանավորված է Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում համագործակցությամբ, որը բխում է ՀՀ կառավարության 2021 թվականի օգոստոսի 18-ի որոշմամբ հավանության արժանացած Կառավարության 2021-2026թթ. ծրագրի համապատասխան կետի դրույթներից, մասնավորապես՝ ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում կառավարությունը շարունակելու է նախաձեռնողական եւ փոխշահավետ համագործակցության տարբերակների քննարկումները՝ միտված կառույցի ընձեռած հնարավորությունների առավելագույն օգտագործմանը, գործընկեր երկրների միջեւ առեւտրաշրջանառության ծավալների աճին եւ կոոպերացիաների զարգացմանը:
«Ելնելով վերոգրյալից` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը նպատակահարմար է գտնում համաձայնագրի վավերացումը Հայաստանի Հանրապետության կողմից»,- եզրափակեց Քերոբյանը:
ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց նախագծին:

Комитет НС дал положительное заключение на проект Соглашения о сотрудничестве ЕАЭС-Сингапур
ЕРЕВАН, 18 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Минэкономики предлагает ратифицировать проект соглашения о всестороннем экономическом сотрудничестве между Евразийским экономическим союзом и его государствами-членами и Республикой Сингапур. Как сообщает «Арменпресс», министр экономики Ваан Керобян представил проект на заседании Постоянной комиссии НС РА по вопросам региональной и евразийской интеграции.
Министр отметил, что совместный пакет соглашений о развитии торгово-экономического сотрудничества между Евразийским экономическим союзом и Республикой Сингапур разработан в соответствии с решением Высшего Евразийского экономического совета от 26 декабря 2016 года.
«Соглашение о всеобъемлющем экономическом сотрудничестве предусматривает стремление к многостороннему развитию взаимодействия сторон, целью которого является содействие торговле товарами и услугами, расширение сотрудничества, а также обеспечение современных стандартов капитальных вложений, создания компаний и защита деятельности. При этом в вышеуказанном соглашении оговорено намерение сторон заключить договоры о свободной торговле товарами, инвестициями и услугами, в соответствии с правилами и полномочиями, установленными последними", - сказал Керобян.
По словам министра, с Республикой Сингапур проведено 7 раундов переговоров, в рамках которых состоялись переговоры о подписании Рамочного соглашения, целью которого является формирование «пакета» договоров в формате «товар + услуги + инвестиции», а также двусторонние переговоры по торгово-инвестиционным услугам и заключении договоров.
"Целью соглашения является создание благоприятной среды и условий для развития взаимных торговых отношений и содействия экономическому сотрудничеству между Сторонами в областях, представляющих взаимный интерес, а также устранение торговых и инвестиционных барьеров между Сторонами, сокращение деловых затрат и повышение экономической эффективности", - сказал Керобян.
По словам министра, ратификация соглашения обусловлена сотрудничеством в рамках Евразийского экономического союза, что следует из плана правительства на 2021-2026 годы, утвержденного Правительством РА 18 августа 2021 года. Из положений соответствующего пункта программы, в частности, в рамках ЕАЭС правительство продолжит обсуждение вариантов инициативного и взаимовыгодного сотрудничества, направленного на максимальное использование возможностей, предоставляемых структурой, увеличение товарооборота между странами-партнерами и развитие сотрудничества.
"Исходя из вышеизложенного, Министерство экономики РА считает целесообразным, чтобы Республика Армения ратифицировала соглашение", - заключил Керобян.
Постоянная комиссия НС по региональной и евразийской интеграции дала положительное заключение по проекту.