ԿԲ-ն ակնկալում է, որ սննդամթերքի գներն այս տարի ավելի նվազ տեմպերով կաճեն
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կենտրոնական բանկն ակնկալում է, որ այս տարի, ի տարբերություն 2021-ի, սննդամթերքի գներն ավելի նվազ տեմպերով կաճեն, գլխավոր դրամատունը հաշվարկել է նաև ջրի, էլեկտրաէներգիայի սակագների բարձրացման արդյունքու ակնկալվող գնաճը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանն իր ասուլիսում:
«Սննդամթերքի գները շուրջ 12 տոկոսով աճել են: Եվ աճն ունի հիմնական երկու աղբյուր, մեկը արտաքին շուկաների եկող գնաճն է, որը համաշխարհային ֆենոմեն է: Օրինակ` այս պահի դրությամբ ՀՀ-ում գնաճը 7.7 տոկոս է, ԱՄՆ-ում տարին ավարտել են շուրջ 7 տոկոս գնաճով, ԱՄՆ-ում այդպիսի գնաճ չէր եղել է 1982 թվականից ի վեր: Եթե չեմ սխալվում, Ռուսաստանում գնաճը 8.4 տոկոս է և աճ է»,-ասաց Գալստյանը՝ հիշեցնելով, որ ՀՀ-ում գնաճը 9.6 տոկոսից է իջել 7.7 տոկոս:
Գնաճի երկրորդ աղբյուրը սեզոնային որոշակի ապրանքների գների բարձրացումն է, որոնց որոշակի վերադարձը բնականոն մակարդակներին մոտ մակարդակի, նպաստել է նրան, որ գնաճը տարվա վերջում 9.6 տոկոսից իջել է, ոչ թե նախատեսված 8.4 տոկոսի շրջակայք, այլ ավելի ներքև: «Ակնկալել, որ այս տարվա ընթացքում գնաճը սննդամթերքի մասով կկրկնի 2021-ի վարքագիծը, կարծում եմ՝ մեր բազային սցենարով այդպես չէ: Մենք ակնկալում ենք, որ սննդամթերքի գներն ավելի նվազ տեմպերով են աճելու»,-ասաց ԿԲ նախագահը:
ԿԲ-ն նաև հաշվարկել է ջրի և էլեկտրաէներգիայի գների փոփոխության արդյունքում ակնկալվող գնաճը: Բանկի գնահատականների համաձայն՝ այն տարեկան կտրվածքով կկազմի շուրջ 0.6 տոկոս: Գալստյանը նկատեց՝ կա նաև որոշակի երկրորդային էֆեկտների ազդեցություն՝ էլեկտրաէներգիայի հետ կապված: Իսկ, քանի որ գազի գների հնարավոր բարձրացման մասով դեռևս անորոշություններ կան, ապա ենթադրությունների սցենարային վերլուծության արդյունքում ընդհանուր գնաճը, որը վերաբերում է կարգավորվող գներին, գնահատում են, որ կլինի շուրջ 1-1.5 տոկոսի շրջանակներում՝ տարեկան կտրվածքով:
ԿԲ-ն իր աշխատանքը՝ գների զսպման առումով գնահատում է դրական: «Մեր հաշվարկները ցույց են տալիս, որ, եթե մենք գործողություններ չիրականացնեինք անցյալ տարվա ընթացքում, և այդ գործողությունները չլինեին ապագային միտված, ապա մեր գնաճը կլիներ ոչ թե սննդամթերքի համար 11 տոկոս, այլ ընդհանուր գնաճը կլիներ 15 տոկոս, ինչը ենթադրում է, որ սննդամթերքի գնաճը կլիներ 20 տոկոսից ավել:Մենք սպասում ենք, որ տարվա վերջին մենք մոտենալու ենք մեր նպատակային թիրախին»,-ասաց Գալստյանը:

ЦБ ожидает, что цены на продукты питания в этом году не будут расти такими темпами
Центробанк Армении ожидает, что в этом году, в отличие от 2021 года, цены на продовольствие будут расти более медленными темпами. Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции заявил председатель Центрального банка Мартын Галстян.
«Цены на продукты выросли примерно на 12 %. Рост имеет две основные причины, одна из которых - инфляция на внешних рынках, это глобальное явление. Например, на данный момент инфляция в Армении составляет 7,7%, в США закончили год с инфляцией около 7%, такой инфляции в США не было с 1982 года. Если не ошибаюсь, инфляция в России 8,4%, она также возросла», - сказал Галстян, напомнив, что инфляция в Армении снизилась с 9,6% до 7,7%.
Вторым источником инфляции является рост цен на некоторые сезонные товары, возвращение которых к уровню, близкому к нормальному, способствовало тому, что инфляция по итогам года снизилась с 9,6% ниже предполагаемых 8,4%,  до 7,7%. Ожидания того, что продовольственная инфляция повторит поведение 2021 года и в этом году, не соответствуют нашему базовому сценарию. Мы ожидаем, что цены на продовольствие будут расти более медленными темпами», - сказал он.
ЦБ также рассчитал инфляцию, ожидаемую в результате изменения тарифов на воду и электроэнергию. По оценке банка, она составит около 0,6% годовых. Галстян отметил, что есть также влияние некоторых вторичных эффектов, связанных с электроэнергией. А поскольку по части возможного повышения цен на газ пока есть неопределенность, то в результате сценарного анализа предположений общая инфляция, которая касается регулируемых цен, будет в пределах 1-1, 5% в годовом разрезе.
ЦБ положительно оценивает свою работу по сдерживанию цен. «Наши расчеты показывают, что если бы мы не приняли меры в прошлом году, если бы эти действия не были ориентированы на будущее, наша инфляция на продукты питания составила бы 15% вместо 11%. Мы рассчитываем, что в конце года приблизимся к нашей цели», - сказал он.