Փաշինյանն անդրադարձավ նախկինում ՀԱՊԿ-ի մասին հնչեցրած իր հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ ՀԱՊԿ-ին ու Ղազախստան արագ արձագանքման ուժեր ուղարկելու որոշմանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին խոսեց ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանի հարցին:
Պատգամավորը միացրեց ձայնագրություն, որում նախկինում ընդդիմադիր պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը խոսում էր ՀԱՊԿ-ի մասին, որում առաջարկում էր նաև հստակեցում մտցնել, թե կազմակերպության շրջանակում ի՞նչ պարտավորություններ կան, պարզաբանել, թե Ղազախստանը ՀՀ-ի նկատմամբ ի՞նչ պարտավորություններ ունի և ՀՀ-ն՝ Ղազախստանի նկատմամբ: «Ղազախստանը մեր նկատմամբ ի՞նչ պարտավորություններ ունի, և մենք Ղազախստանի նկատմամբ ի՞նչ պարտավորություններն ունենք ի վերջո, որ հայ զինվորը գնացել էր Ղազախստանի ներքաղաքական վիճակը հանգուցալուծելու»-հարցրեց պատգամավորը:
Փաշինյանը շնորհակալություն հայտնեց Խամոյանին ձայնագրությունը հրապարակելու համար: «Դուք ճշգրիտ հրապարակեցիք այն օրակարգը, որը ես ՀՀ վարչապետի պաշտոնը ստանձնելով, քննարկել եմ ՀԱՊԿ-ում՝ իհարկե մի քիչ այլ բառապաշարով, իհարկե մի քիչ այլ տոնայնությամբ, այլ կարգավիճակով»,-ասաց վարչապետը:
Անդրադառնալով Ղազախստանի դեպքերին՝ նա առաջարկեց մի քիչ էլ հետ գնալ և դրանից հետո իր արած հայտարարությունների մասին խոսել: «Մենք ասել ենք, որ ՀԱՊԿ-ում, այդ թվում նախագահության ժամկետում մեր առաջնահերթությունը ՀԱՊԿ-ի արագ արձագանքման, ճգնաժամային իրավիճակներին արձագանքման մեխանիզմների կատարելագործումն է, որպեսզի հասկանանք՝ այդտեղ աշխատող մեխանիզմ կա՞, թե՞ չկա»,-ասաց նա:
Փաշինյանի վստահեցմամբ՝ այդ ձայնագրության մեջ նշված բացարձակապես ամեն ինչը հնչեցրել է ՀԱՊԿ-ին աշխատանքային մակարդակում, ընդ որում որոշ հատվածներ հնչել է հրապարակային: «Եվ, երբ եկել է պահը, երբ մենք պետք է գործողություն ձևակերպենք մեր ամբողջ օրակարգի վերաբերյալ, այո, ես կայացրել եմ որոշում՝ իհարկե Հավաքական անվտանգության պայմանագրի մյուս գործընկերների հետ, և առաջին անգամ ՀԱՊԿ-ի պատմության մեջ գործել է արագ արձագանքման մեխանիզմ: Լա՞վ է սա Հայաստանի շահերի համար, թե՞ վատ է. իհարկե լավ է, արդյո՞ք սրանով բոլոր հարցերի պատասխանները տրված են. ոչ, տրված չեն»,-ասաց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով ընդդիմադիրների մտքին, որ ՀՀ 40 քառ. կմ տարածք անցել է հակառակորդի հսկողության տակ, նա ընդգծեց, որ նախկինում էլ ՀՀ 70-ից ավելի քառ. կմ տարածք եղել է և մինչև այսօր էլ շարունակում է մնալ ոչ Հայաստանի հսկողության տակ: «Բա ինչի՞ նախկինում ՀԱՊԿ-ին չեն դիմել այս հարցերով: Այն, ինչի մասին դուք այստեղ խոսում եք, ոչ թե ընդդիմության, իշխանության բանավեճի թեմա է, այլ պրոբլեմատիկա է, որը իմ ձայնագրության մեջ ամբողջությամբ արտահայտված է, և դա որևէ մեկը չի թաքցնում: Ինչ-որ մեկն ուզո՞ւմ է ասել, որ ինչ-որ ռեալ հնարավորություն կա, որ մենք ՀՀ-ի շահերից բխող կոնկրետ գործողություններ անենք և մենք ձեռնպա՞հ ենք մնում դրանից»,-ասաց նա:
Նա շեշտեց՝ ՀԱՊԿ-ի կանոնադրության մեջ գրված է, որ ՀԱՊԿ-ն առաջին հերթին գործողությունները ձեռնարկում է քաղաքական, դիվանագիտական մեթոդներով: «ՀԱՊԿ-ը բանակ չէ, այն առաջին հերթին ռազմաքաղաքական կազմակերպություն է»,-ասաց նա:
Խամոյանը կրկին հարցրեց՝ ինչո՞ւ հայ զինծառայողը գնաց Ղազախստանի ներքաղաքական կյանքը հանգուցալուծելու, ի՞նչն է խանգարում Փաշինյանին դիմել 4-րդ հոդվածով, որ ադրբեջանցի զինծառայողները դուրս շպրտվեն ՀՀ սուվերեն տարածքից:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ-ՀԱՊԿ հետագա հարաբերություններին՝ Փաշինյանն ասաց. «ՀՀ կառավարությունն ունի բավարար լիազորություններ՝ անհրաժեշտության դեպքում և ըստ նպատակահարմարության կայացնել որոշումներ, և այն դեպքերում, երբ նպատակահարմար չէ, արդյունավետ չի լինի այդ որոշումը, չկայացնել դա»:

Пашинян коснулся своих прежних заявлений об ОДКБ
Премьер-министр Армении Никол Пашинян коснулся решения об отправке сил быстрого реагирования ОДКБ в Казахстан. Как сообщает Арменпресс, Пашинян затронул этот вопрос в ходе правительственного часа в НС в ответ на вопрос депутата Агнессы Хамоян.
Депутат включила запись, в которой бывший оппозиционный депутат Никол Пашинян высказывается об ОДКБ и предлагает уточнить, какие обязательства есть внутри Организации, уточнить, какие обязательства у Казахстана перед Арменией и как обязательства у Армении перед Казахстаном.
«Какие обязательства у Казахстана перед нами и какие обязательства у нас перед Казахстаном? В конце концов, почему армянский солдат отправился регулировать внутриполитическую ситуацию в Казахстане?» - спросила депутат.
Пашинян поблагодарил Хамоян за публикацию записи. «Вы точно опубликовали повестку дня, которую я, вступив в должность премьер-министра Армении, обсуждал в ОДКБ, конечно, немного с другой лексикой, конечно, немного с другим тоном и в другом статусе», - сказал премьер-министр.
Касаясь событий в Казахстане, премьер предложил вернуться немного назад и после этого рассказать о своих высказываниях. «Мы говорили, что в ОДКБ, в том числе в период нашего председательства, нашим приоритетом является совершенствование механизмов оперативного и кризисного реагирования ОДКБ, чтобы понять, работает этот механизм или нет», — сказал он.
По словам Пашиняна, абсолютно все упомянутое в той записи было озвучено в ОДКБ на рабочем уровне, при этом, некоторые части были озвучены публично. «И когда настало время, когда мы должны были действовать по всей нашей повестке дня, да, я принял решение, конечно, с другими партнерами по ОДКБ, и впервые в истории ОДКБ был задействован механизм быстрого реагирования. Хорошо это для интересов Армении или плохо? Конечно хорошо. Дает ли это ответы на все вопросы? Нет, не дает», — сказал Пашинян.
Коснувшись мысли оппозиционеров о том, что 40 кв.км территории Армении перешли под контроль противника, он подчеркнул, что в прошлом более 70 кв. км территории Армении была и по сей день остается неподконтрольной Армении. «Почему раньше не обращались с этими вопросами в ОДКБ? То, о чем вы здесь говорите, — это не тема спора между оппозицией и властью, а проблема, которая в полной мере выражена в этой записи, и этого никто не скрывает. Кто-то хочет сказать, что существует реальная возможность того, чтобы мы предприняли конкретные действия в интересах Армении и мы не делаем этого?» - сказал он.
Он подчеркнул, что в Уставе ОДКБ указано, что ОДКБ действует в первую очередь политико-дипломатическими методами. «ОДКБ — это не армия, это прежде всего военно-политическая организация», — сказал он.
Хамоян еще раз спросила, почему армянский военнослужащий поехал улаживать внутриполитическую жизнь Казахстана, и что мешает Пашиняну применить 4-ю статью, чтобы азербайджанские военнослужащие были изгнаны с суверенной территории Республики Армения.
Что касается дальнейших отношений между Арменией и ОДКБ, Пашинян сказал: «Правительство Армении имеет достаточно полномочий, чтобы принимать решения в соответствии с целесообразностью и в случае необходимости, и в случаях, когда это нецелесообразно, это решение не будет эффективным, не принимать его».