Ազգային ավիափոխադրողը նախատեսում է թռիչքներ սկսել գարնան վերջից. ներկայացվեց «Ֆլայ Արնա»-ի ապրանքանիշը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային ավիափոխադրող «Ֆլայ Արնա»-ն նախատեսում է կանոնավոր չվերթներ սկսել արդեն 2022 թվականի գարնան վերջից, նախանշված են հիմնական ուղղությունները:
«Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան այս մասին հայտնեց «Էյր Արաբիա» խմբի գործադիր տնօրեն Ադել Ալին՝ «Ֆլայ Արնա» -ի ապրանքանիշի շնորհանդեսին:
Թռիչքների մեկնարկը, ըստ նրա, կտրվի, հավանաբար, մայիսի վերջին: Եթե տեխնիկական, իրավական բոլոր փաստաթղթերը կարգավորված լինեն, ապա ավիափոխադրողը թիրախավորել է գարնան վերջին սկսել թռիչքները: Անդրադառնալով ուղղություններին՝ Ադել Ալին նշեց. «Ըստ մեր բիզնես պլանի՝ որոշ ուղղություններ արդեն սահմանված են, մասնավորապես, Կենտրոնական Ասիա, Ռուսաստանի Դաշնություն բավականին մեծ ծածկույթով, Միջին Արևելք, հարակից երկրներ»,-ասաց Ալին:
«Ֆլայ Արնա»-ն թռիչքներ իրականացնելուց առաջ նախ պետք է ստանա հավաստագրեր, կարգան է այդպես. ցանկացած ավիափոխադրող նախ դիմում է այլ երկրի համագործակցության համար, ստանում համապատասխան թույլտվություն և բացում երթուղի: Այդ տեսանկյունից երթուղային առումով դեռ հստակ պատասխան չեն կարող տալ:
ԵՄ-ն, Ադել Ալիի խոսքով, ևս «Ֆլայ Արնա»-ի բիզնես պլանի մաս է, բայց ոչ անմիջական: Անդրադառնալով հայկական ավիաընկերությունների՝ ԵՄ ավիացիոն սև ցուցակում գտնվելու մասին դիտարկմանը՝ «Էյր Արաբիա» խմբի գործադիր տնօրենը վստահեցրեց, որ աշխատել են և շարունակելու են աշխատել խնդրի առկայությանը զուգահեռ: «Էյր Արաբիա»-ն համագործակցում է գրեթե 40 օդանավակայանի հետ Եվրոպայում, Ալին վստահ է, որ երբ գա այդ օդանավակայանների հետ աշխատելու պահը՝ ըստ իրենց աշխատանքային պլանի, ապա կգտնեն խնդիրը կարգավորելու ճանապարհը՝ իհարկե հույս ունենալով, որ մինչև այդ պահը արդեն Հայաստանի քաղավիացիայի կոմիտեն խնդիրը կարգավորած կլինի:
Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ)-ի և «Էյր Արաբիա»-ի միջև 2021 թվականի հուլիսին էր ստորագրվել հայկական նոր ազգային ավիաընկերության ստեղծման վերաբերյալ համաձայնագիր: «Ֆլայ Արնա»-ն գործելու է որպես բյուջետային ուղևորափոխադրող ավիաընկերություն, որի բազան հանդիսանալու է Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանը։ Համատեղ ձեռնարկության 51 տոկոսը հայկական կողմինն է, 49 տոկոսը՝ օտարերկրյա ընկերությանը:
Ըստ Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ) գործադիր տնօրեն Դավիթ Փափազյանի՝ հայկական ազգային ավիաուղիների ծրագիրը ստեղծելիս իրենց առաջ դրել են մի քանի խնդիր: «Նախ ստեղծել իրապես մրցունակ տնտեսական միավոր, որը պետք է հիմնված լինի փորձված, կենսունակ մոդելի վրա: Խնդիր էինք դրել նաև ունենալ ավիաընկերություն, որը հենց նման մրցունակ, կենսունակ մոդելի շնորհիվ Հայաստանը միջազգային զբոսաշրջային քարտեզի վրա ավելի տեսանելի և գրավիչ ուղղություն կդարձնի: Եվ խնդիր ունեինք ստեղծել իրապես հայկական ազգային ավիաընկերություն, որը պոտենցիալ զբոսաշրջիկի և ուղևորի համար առաջին պորտալը կլինի դեպի ՀՀ-ի ոգին և էությունը»,- ասաց Փափազյանը:
Նաև որոշում է կայացվել օտարերկրյա ընկերության հետ համատեղ իրականացնել ծրագիրը, որովհետև «Էյր Արաբիա»-ն ունի վերը նշված կենսունակ մոդելի՝ տարիների հաջողված փորձ: Փափազյանը դա համարեց «Ֆլայ Արնա»-ի մրցունակության գրավականներից մեկը:
«Էյր Արաբիա» խմբի գործադիր տնօրեն Ադել Ալին հավելեց. «Մեր առաքելությունն է «Էյր Արաբիա»-ի կոմերցիոն փորձը բերել «Ֆլայ Արնա»՝ նպաստելով վերջինիս աճին և հաջողություններին: «Ֆլայ Արնա»-ն կնպաստի նաև Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը՝ ստեղծելով այնպիսի հնարավորություններ, ինչպիսիք են ենթակառուցվածքները, աշխատատեղերը երիտասարդ, կրթություն ստացած մասնագետների համար և այլն: Այնտեղ, որտեղ ստեղծվում են լավ ավիաուղիներ, տնտեսությանը նպաստելու մեծ գործոններ են ձևավորվում»:
Ըստ նրա՝ Հայաստանի տեղադիրքը, բնապատկերը, մշակույթը, ժառանգությունը յուրահատուկ առաջարկ են ներկայացնում և հնարավորություն ստեղծում իրականացնելու այն պոտենցիալը, որն այսօր կարող է լինել զբոսաշրջային ոլորտում: Ալին մեծապես հավատացած է, որ ուժեղ ազգային ավիափոխադրողը կօգնի այսպիսի ներուժն իրականացնել՝ իրականացնելով վստահելի, մատչելի և անվտանգ օդային ճամփորդություն:
«Ֆլայ Արնա»-ի ապրանքանիշը ներկայացրեց «Էյր Արաբիա»-ի կրեատիվ մենեջեր Սահմար Խուզամին: Բրենդի առաջնային գույները հայկական դրոշի գույներն են՝ կարմիր, կապույտ, ծիրանագույն: «Ոգեշնչված էինք ճամփորդողի գաղափարով, այն մարդու, որը պատրաստ է հետազոտել աշխարհը՝ տեղափոխվելով մեկ կետից մյուս կետը, ուսումնասիրելով: Ոգեշնչված էինք նաև «A» տառով, որովհետև լատինատառ A-ով է նաև Հայաստանի անունը: Մենք փորձեցինք այս երկուսը համադրել, այսինքն՝ A տառը և քայլելը խորհրդանշող պատկերները, նաև տեղադրվել են Հայաստանի դրոշի գույները»,- ասաց Սահմար Խուզամին:
Թե Խուզամին, թե Փափազյանը, և թե Ալին վստահություն հայտնեցին, որ ապրանքանիշն արտահայտում է հայկական ինքնությունը: Մասնավորապես, ըստ Փափազյանի, «Ֆլայ Արնա»-ի բրենդը արտացոլում է Հայաստանի էությունը, առաջացնում է այն ասոցիացիաները, որոնք պետք է առաջացնեն ազգային ավիաուղիները: Տեսողական ինքնության ձևավորման վրա ամիսներ շարունակ աշխատել է մասնագետների թիմը: Ավիափոխադրող ինքնաթիռների վրա ևս կլինեն Հայաստանի դրոշի գույները:

Национальный авиаперевозчик «Флай Арна» планирует полеты начать в конце весны: представлен бренд компании
Национальный авиаперевозчик «Флай Арна» планирует полеты начать в конце весны:
представлен бренд компании
Национальный авиаперевозчик Армении «Флай Арна» планирует регулярные рейсы начать в конце весны 2022 года, уже намечены основные направления.
Об этом в ответ на вопрос «Арменпресс» заявил исполнительный директор группы «Air Arabia» Адель Али на презентации бренда «Флай Арна».
По его словам, полеты, вероятно, начнутся в конце мая. Если все технические и юридические документы будут в порядке, авиакомпания начнет полеты в конце весны. Говоря о маршрутах, Адель Али отметил: «По нашему бизнес-плану уже определены некоторые направления, в частности, это - Центральная Азия, Российская Федерация с большим охватом, Ближний Восток и соседние страны».
«Флай Арна» до выполнения полетов должна получить сертификаты, таков порядок. Любой авиаперевозчик сначала подает заявку на сотрудничество с другой страной, получает соответствующее разрешение и открывает маршрут. По этой причине они пока не могут дать точного ответа относительно маршрутов.
По словам Аделя Али, ЕС также является частью бизнес-плана «Флай Арна», но не напрямую. Касаясь мониторинга армянских авиакомпаний, находящихся в авиационном списке ЕС, исполнительный директор группы «Air Arabia» заверил, что они работали и будут работать параллельно с проблемой. «Air Arabia» сотрудничает почти с 40 аэропортами Европы, Адель Али уверен, что когда придет время работать с этими аэропортами согласно их плану работы, они найдут способ решить проблему, конечно, они надеются, что к тому времени Комитет гражданской авиации Армении решит этот вопрос.
В июле 2021 года между Фондом государственных интересов Армении (ANIF) и «Air Arabia» было подписано соглашение о создании национальной авиакомпании Армении «Флай Арна». Она будет действовать как бюджетная авиакомпания, базой которой станет ереванский международный аэропорт «Звартноц». 51% акций СП принадлежит армянской стороне, 49% - «Air Arabia».
По словам исполнительного директора Фонда государственных интересов Армении (АНИФ) Давида Папазяна, при создании национальных авиакомпаний Армении было поставлено несколько задач. «Прежде всего создать действительно конкурентоспособную экономическую единицу, в основе которой должна лежать проверенная, жизнеспособная модель. Мы поставили перед собой цель создать авиакомпанию, которая благодаря такой конкурентоспособной и жизнеспособной модели сделает Армению более заметной и привлекательной страной на международной туристической карте. И перед нами стояла задача создать действительно армянскую национальную авиакомпанию, которая станет первым порталом потенциального туристического направления в Республику Армения», - сказал Папазян.
Программу было решено реализовать совместно с иностранной компанией «Air Arabia», которая имеет многолетний успешный опыт реализации вышеупомянутой жизнеспособной модели. Папазян считал это одним из залогов конкурентоспособности «Флай Арна».
Адель Али добавил: «Наша цель - коммерческий опыт «Air Arabia» внедрить в «Флай Арна», способствуя ее росту и успеху. «Флай Арна» будет способствовать и развитию экономики Армении, создавая такие возможности, как инфраструктуры, рабочие места для молодых, образованных специалистов и т. д. Там, где есть хорошие авиакомпании, есть важные факторы, способствующие развитию экономики».
По его словам, расположение, ландшафт, культура и наследие Армении представляют собой уникальные предложения, создающее возможность реализовать весь потенциал, который сегодня может быть в сфере туризма. Адель Али твердо верит, что сильный национальный перевозчик поможет реализовать этот потенциал, предоставляя надежные, доступные и безопасные авиаперевозки.
Бренд «Флай Арна» был представлен креативным менеджером «Air Arabia» Сахмаром Хузами. Основными цветами бренда являются цвета армянского флага - красный, синий, абрикосовый. «Нас вдохновила идея путешественника, человека, готового исследовать мир, который учится, перемещаясь из одной точки в другую. Нас вдохновила буква «А», потому что это название Армении с латинской буквы. Мы попытались совместить эти два изображения, символизирующие движущуюся букву А, и цвета армянского флага», - представил Сахмар Хузами.
И Сахмар Хузами, и Давид Папазян, и Адель Али выразили уверенность, что бренд отражает армянскую идентичность. В частности, по словам Папазяна, он отражает суть Армении, создает ассоциации, которые должны создавать национальные авиакомпании. Над формированием визуальной айдентики команда специалистов работала несколько месяцев. На авиаперевозчиках будут цвета армянского флага.