Կառավարությունն ավելի քան 1 միլիարդ դրամ հատկացրեց Գյումրու ճանապարհները կառուցելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը նոյեմբերի 9-ի նիստին հաստատեց «Գյումրու քաղաքային ճանապարհները» ծրագիր իրականացնելու համար ավելի քան 1 միլիարդ դրամի համաֆինանսավորում:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը նշեց, որ ծրագիրը երկու բաղադրիչ ունի՝ փողոցների բարեկարգում և էներգախնայող արտաքին լուսավորության ցանցի ներդնում:
«Ծրագրի ընդհանուր գումարը 23.84 միլիոն եվրո է։ Շինարարական աշխատանքները սկսվել են 2019 թվականից։ 15.4 միլիոն եվրոն ուղղված է ճանապարհների, փողոցների և հարակից ենթակառուցվածքների հիմնանորոգմանը, իսկ 6.5 միլիոն եվրոն նախատեսված է արտաքին լուսավորության ցանցի համար: 2019-20 թվականներին բավականին աշխատանքներ արվել են, հիմա շարունակվում են: Ծրագիրը 2022 թվականին կշարունակվի»,-ասաց Սանոսյանը:
Ըստ նախարարի` նախատեսված է 26 կմ ճանապարհի ասֆալտապատում, որը ներառում է Գյումրու 37 փողոց՝ իրենց բոլոր ենթակառուցվածքներով: Ծրագիրը կավարտվի 2022 թվականին:

Правительство Армении на строительство дорог в Гюмри выделило более 1 млрд драмов
На заседании 9 ноября правительство одобрило софинансирование в размере более 1 млрд драмов на реализацию программы «Городские дороги Гюмри».
Как передает «Арменпресс», министр территориального управления и инфраструктур РА Гнел Саносян отметил, что программа состоит из двух компонентов: благоустройство улиц и внедрение сети энергосберегающего освещения.
«Общая сумма программы составляет 23,84 миллиона евро. Строительные работы начались в 2019 году. 15,4 миллиона евро необходим для ремонта дорог, улиц и окружающей инфраструктуры, а 6,5 миллиона евро - на сеть наружного освещения. В 2019-2020 годах была проделана большая работа, сейчас она продолжается. Программа будет продолжена и в 2022году», - представил Саносян.
По словам министра, планируется асфальтирование 26 км дорог - 37 улиц Гюмри со всей их инфраструктурой. Завершится проект в 2022 году.