Բելառուսն ու Հայաստանը 2.5 անգամ ավելացրել են առևտրաշրջանառությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսն ու Հայաստանը վերջին 5 տարիների ընթացքում 2.5 անգամ ավելացրել են առևտրաշրջանառությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին «Բելտա» գործակալությանը հայտնել են Բելառուսի անտառատնտեսության նախարարությունից:
«Բելառուսական արտահանման ծավալով՝ Հայաստանն ավանդաբար դասվում է Բելառուսի 50 ամենախոշոր առևտրային գործընկերների շարքում։ Միաժամանակ, երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը տարեցտարի աճում է։ Այսպիսով, եթե 2016 թվականին այն կազմել է 32 միլիոն դոլարից մի փոքր ավելի, ապա 2020 թվականին այն արդեն գերազանցել է 82 միլիոն դոլարը։ Առևտրաշրջանառության աճ է գրանցվել, և ընթացիկ տարվա 9 ամիսների արդյունքներով այն գերազանցել է 62 միլիոն դոլարը»,- հայտնել են նախարարությունից:
2021 թվականի հունվար-սեպտեմբերին Բելառուսից արտահանման հիմնական ապրանքներն են եղել կաթնամթերքը, կահույքը, տեղեկատվության ավտոմատ մշակման համակարգիչները և դեղամիջոցները։ Իր հերթին Բելառուսը Հայաստանից ներմուծում է ալկոհոլային խմիչքներ, պղնձի թափոններ և ջարդոն։
Նախարարությունից հայտնել են, որ Բելառուսում նկատվում է նաև հայկական ներդրումների աճ։ Առաջին կիսամյակի տվյալներով՝ տնտեսություն նրանց մուտքերի ծավալը կազմել է 10,6 մլն դոլար (գումարած 16,4%)։ Բացի այդ, Բելառուսում գործում են հայկական կապիտալով 46 ձեռնարկություն, այդ թվում՝ 11 համատեղ և 35 արտասահմանյան կազմակերպություններ։
Ընդգծվում է, որ երկու երկրների տնտեսական ներուժի ընդլայնմանը նպաստում է առևտրատնտեսական համագործակցության հարցերով բելառուսա-հայկական միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքը։ Բելառուսական կողմից այն գլխավորում է անտառտնտեսության նախարար Վիտալի Դրոժան։

YEREVAN, NOVEMBER 24, ARMENPRESS. Armenia and Belarus boosted trade turnover 2.5-fold during the last 5 years, ARMENPRESS reports Ministry of Forestry of Belarus told BelTa.
“In terms of Belarusian exports, Armenia is traditionally ranked among the 50 largest trade partners of Belarus. At the same time, the trade turnover between the countries is growing year by year. Thus, if in 2016 it was a little over 32 million dollars, in 2020 it had already exceeded 82 million dollars. Trade turnover surpassed $ 62 million in the first 9 months of this year”, the Ministry said.
In January-September 2021, the main exports from Belarus were dairy products, furniture, automated information processing computers and medicines. In its turn, Belarus imports alcoholic beverages, copper waste and scrap from Armenia.
The Ministry said that increase of Armenian investments can also be observed in Belarus.
According to the Ministry, the work of the Belarusian-Armenian intergovernmental commission on trade and economic cooperation contributes to the expansion of the economic potential of the two countries. From the Belarusian side, it is headed by the Minister of Forestry Vitaly Drozhzha.