ՀՀ-ն հաստատել է մասնակցությունը ԵՄ ԱԼԳ գագաթնաժողովի շրջանակներում Երևան- Բաքու բարձր մակարդակով հանդիպմանը
ՀՀ-ն հաստատել է մասնակցությունը ԵՄ ԱԼԳ գագաթնաժողովի շրջանակներում Երևան-
Բաքու բարձր մակարդակով հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը համաձայնություն է տվել մասնակցել դեկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակներում Երևան-Բաքու բարձր մակարդակով հանդիպմանը:
«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը:
Նոյեմբերի 19-ին ԵՄ-ն հաղորդագրություն էր տարածել, որում նշված էր, որ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը նոյեմբերի 19-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ ՝ շարունակելու այս շաբաթ ավելի վաղ տեղի ունեցած քննարկումները տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի և Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի նախապատրաստման համատեքստում, որը տեղի կունենա Բրյուսելում դեկտեմբերի 15-ին:
«Նախագահ Շառլ Միշելն առաջարկել է ընդունել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին ՝ Բրյուսելում Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակներում հանդիպելու համար: Առաջնորդները համաձայնել են հանդիպել Բրյուսելում քննարկելու համար տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը և լարվածությունը հաղթահարելու ուղիները հանուն կայուն և բարգավաճ Հարավսյին Կովկասի, ինչին աջակցում է ԵՄ-ն»,- ասված էր  հայտարարության մեջ։
Նշվում էր, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները պայմանավորվել են պաշտպանության նախարարների մակարդակով ուղիղ կապ ստեղծել՝ որպես միջադեպերի կանխման մեխանիզմ։

Armenia confirms its participation in Yerevan-Baku summit in Brussels in the sidelines of EU's Eastern Partnership
Armenia confirms its participation in Yerevan-Baku summit in Brussels in the sidelines of EU's
Eastern Partnership
YEREVAN, NOVEMBER 20, ARMENPRESS. Armenia has agreed to participate in the Yerevan-Baku summit in Brussels in the sidelines of EU's Eastern Partnership on December 15, spokesperson of the Foreign Ministry of Armenia Vahan Hunanyan told ARMENPRESS.
On November 19, the EU issued a statement, saying “President Charles Michel of the European Council held phone calls on 19 November with President Ilham Aliyev of Azerbaijan and Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia, in follow up to discussions earlier this week on the situation in the region and in the context of preparations of the Eastern Partnership Summit, to be held in Brussels on 15 December.
President Charles Michel proposed to host President Ilham Aliyev and Prime Minister Nikol Pashinyan for a meeting in Brussels in the margins of the EaP Summit.
Leaders have agreed to meet in Brussels to discuss the regional situation and ways of overcoming tensions for a prosperous and stable South Caucasus, which the EU supports.
During the phone calls, the Armenian and Azerbaijani leaders have also agreed to establish a direct communication line, at the level of respective Ministers of Defence, to serve as an incident prevention mechanism".