ՀՀ-ն հաստատել է մասնակցությունը ԵՄ ԱԼԳ գագաթնաժողովի շրջանակներում Երևան- Բաքու բարձր մակարդակով հանդիպմանը
ՀՀ-ն հաստատել է մասնակցությունը ԵՄ ԱԼԳ գագաթնաժողովի շրջանակներում Երևան-
Բաքու բարձր մակարդակով հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը համաձայնություն է տվել մասնակցել դեկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակներում Երևան-Բաքու բարձր մակարդակով հանդիպմանը:
«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը:
Նոյեմբերի 19-ին ԵՄ-ն հաղորդագրություն էր տարածել, որում նշված էր, որ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը նոյեմբերի 19-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ ՝ շարունակելու այս շաբաթ ավելի վաղ տեղի ունեցած քննարկումները տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի և Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի նախապատրաստման համատեքստում, որը տեղի կունենա Բրյուսելում դեկտեմբերի 15-ին:
«Նախագահ Շառլ Միշելն առաջարկել է ընդունել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին ՝ Բրյուսելում Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակներում հանդիպելու համար: Առաջնորդները համաձայնել են հանդիպել Բրյուսելում քննարկելու համար տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը և լարվածությունը հաղթահարելու ուղիները հանուն կայուն և բարգավաճ Հարավսյին Կովկասի, ինչին աջակցում է ԵՄ-ն»,- ասված էր  հայտարարության մեջ։
Նշվում էր, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները պայմանավորվել են պաշտպանության նախարարների մակարդակով ուղիղ կապ ստեղծել՝ որպես միջադեպերի կանխման մեխանիզմ։

Армения подтвердила участиев саммите Ереван-Баку на высшем уровне в Брюсселе
Европейский союз (ЕС) выступил 19 ноября с заявлением, в котором говорится, что председатель Европейского совета Шарль Мишель 19 ноября провел телефонный разговор с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, чтобы продолжить состоявшееся в начале этой недели обсуждение ситуации в регионе и в контексте подготовки к саммиту Восточного партнерства, который состоится в Брюсселе 15 декабря.
«Президент Шарль Мишель предложил принять премьер-министра Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева для встречи в рамках саммита Восточного партнерства в Брюсселе.Лидеры согласились встретиться в Брюсселе, чтобы обсудить ситуацию в регионе и способы преодоления напряженности для стабильного, процветающего Южного Кавказа, что поддерживает ЕС», - говорится в заявлении.
Было отмечено, что лидеры Армении и Азербайджана договорились установить прямую связь на уровне министров обороны как механизм предотвращения инцидентов.